کابینت تمام چوب سفید

کابینت تمام چوب

همانطور که می دانید در گذشته های بسیار دور اکثر کابینت های آشپزخانه و کمد دیواری ها و حتی درب های منازل از چوب و توسط دست ساخته می شد اما با گذشت زمان بدلیل قطع بی رویه درختان و کمبود چوب کم کم فرآورده های چوبی مصنوعی مثل ورق ام دی اف و نئوپان جای چوب طبیعی را گرفتند و هنوز هم جزو پرمصرف ترین متریال در صنایع چوبی و دکوراسیون هستند. اما خیلی از افراد حس طبیعی بودن و اصالت کار چوب را بیشتر می پسندند به همین دلیل برای طراحی بخش آشپزخانه از کابینت تمام چوب استفاده می کنند.

کابینت تمام چوب یا روکش چوب

کابینت تمام چوب و کابینت روکش چوب طبیعی هردو زیر مجموعه کابینت کلاسیک هستند و تفاوت آنها بیشتر در طراحی ظاهری است به عنوان مثال کابینت تمام چوب ستون های منبت کاری شده و درب تمام چوب دارد اما کابینت های روکشی از ام دی اف خام و روکش چوبی ساخته می شوند. همچنین قسمت هایی مثل تاج و زیرچراغ در کابینت چوبی از چوب طبیعی ساخته می شود در صورتیکه این بخش ها در کابینت روکش چوب تمام ام دی اف است.

کابینت تمام چوب چیست ؟

کابینت تمام چوب اصیل ترین و قدیمی ترین نوع کابینت آشپزخانه است که اغلب در خانه های مجلل و بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد و زینت بخش فضای خانه و محیط طبخ غذا است. بطور معمول بدنه کابینت آشپزخانه تمام چوب از MDF درجه یک و بقیه قسمت ها که شامل درب، ستون و سر ستون، تاج و زیرچراغ از چوب و روکش چوب طراحی می شود. بدلیل آسیب پذیر بودن چوب خام در برابر رطوبت و عوامل محیطی بدن استثناء تمامی کابینت های چوبی احتیاج به رنگ آمیزی دارند. روکش رنگ هم از سطوح چوبی محافظت می کند و هم باعث زیبایی بیشتر کابینت می شود. مهم ترین مزایا کابینت آشپزخانه تمام چوب عبارتند از :

 1. جذابیت و گرمی خاص بدلیل استفاده از چوب طبیعی
 2. تولید سفارشی و تطابق حداکثری با سلیقه کارفرما
 3. استفاده بهینه از فضا با کم ترین پرتی ممکن
 4. تنوع بالا در انتخاب مدل و رنگ کابینت
 5. طول عمر و دوام زیاد

در مورد نحوه ساخت کابینت چوب طبیعی و پارامتر هایی که در هنگام خرید کابینت تمام چوب باید مد نظر قرار بگیرد و همچنین انتخاب مدل و رنگ و … نظرات متعددی وجود دارد که بخشی از آنها سلیقه ای بوده و بخش دیگر مربوط به نکات فنی و تجربی است که به مرور به هریک از آنها خواهیم پرداخت.

قیمت کابینت تمام چوب

به محض اینکه اسم کابینت تمام چوب می آید خیلی ها از قیمت آن شکایت می کنند و می گویند قیمت کابینت کلاسیک تمام چوب خیلی بالاست. بله درسته به شکل کلی کابینت آشپزخانه کلاسیک قیمت بالاتری نسبت به کابینت های ام دی اف دارد اما کابینت تمام چوب هم گونه های مختلفی دارد و می توان با دریافت مشاوره و کمی پرس و جو، کابینتی خریداری کنید که قیمت مناسب تری داشته باشد و در عین حال شما را به هدفتان یعنی خرید کابینت تمام چوب برساند.

مهم ترین چوب هایی که در ساخت کابینت تمام چوب استفاده می شوند : راش، بلوط، ملچ، گردو، توسکا، افرا و … هستند که از نظر قیمتی و مشخصات فنی تفاوت های زیادی باهم دارند. انتخاب آنها به بودجه و سلیقه کارفرما و همچنین رنگ کابینت آشپزخانه بستگی زیادی دارد. داشتن اطلاعات کافی در این زمینه، قبل از انتخاب نوع چوب کابینت می تواند کمک زیادی به شما نماید.

کابینت تمام چوب راش

مهمترین ویژگی کابینت چوب راش قیمت مناسب تر نسبت به سایر کابینت های آشپزخانه چوبی است. بهترین چوب راش متعلق به کشور های اروپایی (آلمان و گرجستان) است که کیفیت مناسبی دارند و بدترین نوع چوب راش چوب های راش ایران است که بصورت قاچاق و توسط افراد سودجو خرید و فروش می شود. این چوب ها بافت یکنواختی ندارند و بصورت مناسب خشک نشده اند و گره های زیادی دارند. در هنگام انتخاب کابینت تمام چوب راش حتما به نوع چوبی که مورد استفاده قرار می گیرد توجه کنید.

خصوصیات چوب راش

 • قیمت مقرون به صرفه
 • رنگ مایل به قرمز شتری
 • بافت زیبا و چشم نواز
 • فرم پذیری و انعطاف بالا

کابینت تمام چوب

کابینت تمام چوب گردو

کابینت چوب گردو بدلیل قیمت بسیار بالای چوب گردو درجه یک جزو کابینت هایی است که کمتر طراحی و تولید می شود. در عوض می توان از چوب های با قیمت مناسب تر و روکش چوب گردو استفاده کرد. با اینکار می توان تا حدود 50 درصد در هزینه ها صرفه جویی کرد. برای افزایش استحکام کار می توان از لایی گردو که ضخامت بیشتری دارد بجای روکش گردو استفاده کرد که کمی هزینه آن بیشتر خواهد شد اما کیفیت و طول عمر کابینت بطور قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

خصوصیات چوب گردو

 • رایحه خوش بو
 • بافت بسیار زیبا
 • شکل پذیری عالی
 • دوام و طول عمر زیاد

کابینت آشپزخانه تمام چوب

کابینت تمام چوب بلوط

کابینت چوب بلوط از نظر قیمتی مابین کابینت های چوب راش و گردو قرار می گیرد یعنی از راش گران تر و از گردو ارزان تر و تقریباً پر متقاضی ترین نوع کابینت تمام چوب است. کابینت چوب بلوط استحکام زیادی دارد و تا سال ها می تواند برای شما کار کند. بهترین رنگ هایی کابینت چوب بلوط ، وایت واش (سفید) و سایر رنگ های روشن مثل کرم است.

خصوصیات چوب بلوط

 • فرم پذیری مناسب
 • بافت و رگه های زیبا
 • رنگ پذیری عالی
 • دوام و استحکام بالا

نحوه انتخاب طرح کابینت تمام چوب

بعد از مشخص شدن سبک کابینت و متریال مصرفی نوبت به انتخاب طرح کابینت آشپزخانه تمام چوب خواهد رسید. انتخاب طرح می تواند شامل انتخاب مدل منبت های ستون و سر ستون و همچنین پرکار یا کم کار بودن آنها باشد. همچنین انتخاب رنگ کابینت، انتخاب دستگیره و نوع صفحه روی کابینت عواملی هستند که در انتخاب طرح کابینت تاثیر زیادی خواهند داشت. مدل درب های کابینت تمام چوب در قیمت و زیبایی کار تاثیر زیادی دارد پس در انتخاب این قسمت از کابینت آشپزخانه نهایت دقت و سلیقه خود را بکار بگیرید. همچنین اندازه فضای آشپزخانه و ابعاد آن باید در نظر گرفته شود برای مثال کابینت جزیره برای آشپزخانه ای که عرض کم و طول زیادی دارد گزینه مناسبی نخواهد بود و بهتر است در آشپزخانه هایی که فضای بیشتری دارند استفاده شود.

ارتباط اقلیم آب و هوایی با انتخاب کابینت

دو پروژه مختلف را در نظر بگیرید که قرار است در هردوی آنها کابینت تمام چوب طراحی و اجرا شود. یکی از این پروژه ها در منطقه ای مرطوب و پر بارش مثل شمال کشورمان قرار دارد و دیگری در شهری مانند تهران، مطمئناً پیشنهاداتی که ما برای اجرای دکوراسیون چوبی در این دو منطقه می دهیم کاملاً متفاوت خواهند بود. به این دلیل که چوب بافت آسیب پذیری در برابر رطوبت دارد و انتخاب نوع چوب و رنگی که برای کابینت استفاده می شود می تواند در دوام و طول عمر کار تاثیر بسزایی داشته باشد.

بهترین رنگ کابینت تمام چوب

بر اساس آمار فروش با اختلاف کابینت تمام چوب سفید عنوان پر فروش ترین مدل کابینت کلاسیک را به خود اختصاص می دهد. کابینت تمام چوب با رنگ سفید بدلیل بزرگنمایی بیشتر فضای آشپزخانه و همچنین زیبایی بیشتر نسبت به سایر رنگ های کابینت آشپزخانه دارد طرفداران زیادی دارد. معمولاً در ساخت این مدل کابینت از روکش و چوب بلوط کانادایی یا آمریکایی استفاده می شود. در مواردی هم بنا به سلیقه مشتری می توان از ترکیب رنگ سفید و پتینه طلایی برای زیباتر شدن کار استفاده می شود.

کابینت تمام چوب ایتالیایی

کابینت تمام چوب سبک های مختلفی دارد که خاستگاه بیشتر این سبک ها به کشورهای اروپایی مثل ایتالیا، فرانسه بر می گردد. یکی از مدل های زیبای کابینت آشپزخانه، کابینت تمام چوب ایتالیایی است که اغلب با استفاده از چوب طبیعی و ستون های طرح دار بلند و منبت های زیبا که معمولاً کار دست هستند، طراحی و اجرایی می شود. رنگ های سفید و طلایی مهمترین رنگ هایی هستند که در این سبک بکار می روند.

انتخاب نوع رنگ کابینت تمام چوب

بطور معمول بر اساس میزان شفافیت دو نوع رنگ برای کابینت آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرد که عبارتند از: رنگ های پوششی و رنگ های خودرنگ. رنگ های پوششی بطور کامل روی سطح کار را پوشش می دهد و زمانی استفاده می شود که چوب یا روکش بکار رفته در کابینت کیفیت مطلوبی نداشته باشد و یا اینکه اصلا از چوب و روکش در ساخت کابینت استفاده نشده باشد (مثل کابینت نئوکلاسیک تمام ام دی اف با رنگ پوششی).

اما وقتی از چوب و روکش های زیبا و گران قیمت استفاده می شود استفاده از رنگ های پوششی منطقی نیست. اینجاست که رنگ های خودرنگ یا همان رنگ چوب که شفاف هستند و بافت اصلی خود چوب را بهتر نشان می دهند وارد میدان می شوند. این رنگ ها جزو رنگ های فوری هستند که در مراحل نهایی عملیات رنگ کاری روی سطح کار پاشیده می شوند و چون حالت شفاف دارند بعد از پایان کار بافت و رگه های چوب کاملاً قابل ملاحظه خواهد بود.

رنگ ایرانی بهتر است یا خارجی!؟

در هنگام استفاده از رنگ های ایرانی معمولا یک لایه رنگ پلی استر برای شفافیت و ضد آب شدن روی سطح کار پاشیده می شود. رنگ های ایرانی قیمت مناسبی دارند اما از نظر کیفی به رنگ خارجی نمی رسند. بهترین نوع رنگ خارجی، رنگ پلی اورتان است که معروف ترین برند آن گِنج بوده و جزو باکیفیت ترین رنگ های موجود در بازار بحساب می آید، تغییر رنگ نمی دهد و کاملاً ضد آب است.

چه قسمت هایی از کابینت تمام چوب واقعاً چوبی هستند؟

قسمت های تمام چوب کابینت عبارتست از : منبت ها ، تاج ، ستون و سر ستون ها و سایر قسمت های نما و بخشی از درب های کابینت . سایر قسمت ها بصورت ترکیبی از چوب و ام دی اف یا بطور کامل از ام دی اف تولید می شود. فریم درب ها (قاب دور) از چوب طبیعی و قسمت میانی آن که تونیک نام دارد از MDF و روکش چوبی ساخته می شود.

بدنه کابینت (چه کلاسیک و چه مدرن) بصورت کلی از ورق MDF ساخته می شود چون هم در هنگام نصب کابینت و دیگر اتصالات ، ورق MDF استحکام بیشتری دارد و بهتر جواب می دهد و هم استفاده از ام دی اف بجای چوب طبیعی در تولید بدنه کابینت تمام چوب باعث پایین تر آمدن قیمت تمام شده کابینت خواهد شد.

منبع: amazon.com

آخرین بروزرسانی : 1399/07/14