کابینت پلی اورتان

کابینت پلی اورتان چیست؟

کابینت پلی اورتان ، نوعی کابینت آشپزخانه با پوشش از رنگ پلی یورتان با‌کیفیت است که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است و در مقایسه با رنگ‌های دیگر، از نظر کیفیت و ماندگاری در سطح بالاتری قرار دارد. کابینت‌های سبک مدرن بیشتر از ورق MDF فرآوری شده با روکش‌های مختلف مثل کابینت ام دی اف (ملامینه، هایگلاس و پلی گلاس و …) ساخته می شوند اما نوع دیگری از کابینت وجود دارد که با استفاده از ام دی اف خام یا چوب طبیعی و رنگ‌هایی مانند پلی استر و پلی اورتان تولید می‌شوند. اما چرا در ساخت کابینت و محصولات چوبی از رنگ پلی یورتان یا پلی اورتان استفاده می کنیم؟

مزایای رنگ پلی اورتان چیست؟

  1. کیفیت و ماندگاری بالای رنگ
  2. سریع خشک می‌شود (مناسب برای چوب)
  3. مقاوم در برابر اشعه UV و رطوبت
  4. محافظ خوب برای سطوح چوبی.
  5. ترکیب رنگی بسیار متنوع و نامحدود

کابینت با رنگ پلی اورتان چه خصوصیاتی دارد؟ 

رنگ پلی اورتان از ترکیب رزین و هادرنر (سخت کننده؛ مشابه رنگی که در اتومبیل مورد استفاده قرار می‌گیرد) ساخته می‌شود. که باعث افزایش مقاومت کابینت در برابر رطوبت، مواد شوینده و اشعه‌ خورشید می شود. این رنگ کیفیت بسیار بالایی دارد و مانند رنگ های پودری با مشکل پوست پرتقالی شدن مواجه نمی‌شود. ضمناً در مدت زمان بسیار کوتاهی حتی در درجه حرارت پایین خشک می‌شود و رطوبت موجود در آن به بافت چوب آسیب نمی‌رساند که در رنگ آمیزی متریال چوبی بسیار اهمیت دارد. از دیگر خصوصیات رنگ پلی اورتان می‌توان به مقاومت در برابر ضربه و خط و خش، همچنین گچی نشدن اشاره کرد که یکی مشکلات اصلی رنگ کاری چوب است.

  • خشک شدن در دمای پایین و پوست پرتقالی و گچی نشدن
  • پایداری عالی در برابر رطوبت و اشعه UV
  • مناسب برای تولید انواع کابینت و درب لابی چوبی 

انواع رنگ پلی اورتان

به طور کلی رنگ‌های پلی اورتان به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند که یکی از آنها بر پایه روغن و دیگری بر پایه آب است رنگ پلی اورتانی که بر پایه روغن تولید می‌شود غلظت بیشتری دارد و دیرتر خشک می‌شود اما از نظر کیفیتی و طول عمر دوام بالاتری دارد. رنگ‌های پلی اورتان بر پایه آب رقیق هستند و به سرعت خشک می شوند به همین دلیل برای تولید کابینت با رنگ پلی اورتان بر پایه آب لازم است چند دست رنگ روی سطوح مختلف کابینت پاشیده شود. در بازار دو نوع رنگ پلی اورتان ایرانی و خارجی داریم که نوع خارجی آن کیفیت و قیمت بالایی دارد. در مجموع این رنگ جزو رنگ های گران قیمت صنایع چوب محسوب می‌شود و معمولاً برای محصولات چوبی گران‌قیمت مثل کابینت لوکس چوبی استفاده می‌شوند.

  1. رنگ پلی اورتان بر پایه آب : خشک شدن سریع + غلظت کم
  2. رنگ پلی یورتان بر پایه روغن : کمی دیرتر خشک می‌شود و غلظت زیادی دارد.
کابینت آشپزخانه با رنگ پلی اورتان پوششی
کابینت آشپزخانه با رنگ پلی اورتان پوششی

مزایا و معایب کابینت پلی اورتان

ویژگی‌ها و مزایای کابینت پلی اورتان که آن‌ را از دیگر کابینت‌های موجود در بازار متمایز و برجسته می‌کند، شامل موارد زیر است:

کابینت ام دی اف با رنگ پلی اورتان دارای طیفی از رنگ‌های مختلف است که باعث افزایش قدرت انتخاب مشتری در انتخاب رنگ کابینت می‌شود.

کیفیت و ماندگاری رنگ پلی یورتان در برابر اختلاف دما و همچنین اشعه ماوراء بنفش مزیت استفاده از این کابینت‌ها را دوچندان می‌نماید.

کابینت رنگ پلی اورتان مخصوصاً انواع براق آن به راحتی تمیز می‌شود و نگهداری از آنها آسان است.

اختلاف قیمت کابینت آشپزخانه با رنگ پلی یورتان نسبت به کابینت هایگلاس زیاد نیست با این تفاوت که با استفاده از پوشش رنگ و ام دی اف خام می‌توان کابینت های نظیر کابینت نئوکلاسیک طراحی کرد که بسیار پرطرفدارتر و زیباتر از کابینت های معمولی هستند.

از مهم ترین معایب کابینت با رنگ پلی اورتان می‌توان به گران قیمت بودن نوع خارجی آن و تغییر رنگ دادن و کدر شدن در صورت عدم نگهداری اصولی و قرار گرفتن در شرایط محیطی نامطلوب اشاره کرد.

کابینت پلی اورتان
کابینت سبک نئوکلاسیک با رنگ پلی اورتان پوششی

انواع کابینت آشپزخانه طرح چوب

مهمترین و پرطرفدارترین مزایای کابینت با رنگ پلی اورتان، قابلت پیاده سازی انواع طیف رنگی مات یا براق است. بنابر این افراد علاقه‌مند به این مدل کابینت می‌توانید از میان کالیته رنگی گسترده، هر نوع رنگی را که به آن علاقه دارند را، برای طراحی و اجرای کابینت‌ آشپزخانه خود سفارش دهند. در مجموعه ی اُرسی 3 نوع کابینت با رنگ‌های پلی اورتان اجرا می‌شود که شامل کابینت با روکش چوب ، کابینت تمام چوب و کابینت ام دی اف با رنگ پوششی می باشد.

کابینت روکش چوبی : مغز ام دی اف خام خارجی + روکش چوب طبیعی (راش،بلوط یا گردو)

کابینت کلاسیک تمام چوب : بدنه ام دی اف + درب و تاج و ستون و سرستون تمام چوب

کابینت با رنگ پوششی : تمام ام دی اف با روکشی از رنگ خارجی

طرفدار چه نوع کابینتی هستین؟

به دلیل گران بودن متریال چوب طبیعی، هزینه تمام شده کابینت با رنگ پلی اورتان سبک کلاسیک بسیار بیشتر از کابینت با ام دی اف خام می‌باشد. بنابر این جهت کاهش قیمت کابینت آشپزخانه بیشتر مردم کابینت تمام ام دی اف با رنگ پوششی را انتخاب می‌کنند. البته اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که طرفدار بافت چوب طبیعی و گره‌های زیبای آن هستید می‌توانید اقدام به سفارش کابینت با ترکیب ام دی اف خام و یک لایه روکش چوب طبیعی نمایید.

مراحل تولید کابینت با چوب یا روکش چوب

ساخت بدنه و درب ها: مرحله اول تولید کابینت آشپزخانه ساخت یونیت و سپس ساخت درب های آن است.

فرم دهی و ابزار زنی: قسمت های طرح دار به صورت دستی یا با CNC ابزار خورده و سپس برای رنگ کردن، آماده سازی می شوند.

پرس روکش چوب: اگر طرح انتخابی مشتری نیاز به گره‌ها و بافت چوب داشته باشد، یک لایه روکش چوب بر روی قسمت هایی مثل درب و نما، پرس می‌شود.

پرداخت و سنباده زنی: پس از مراحل بالا، قطعات سنباده زده می‌شوند. این مرحله به این دلیل است که تمامی ناهمواری ها بر روی سطح قطعه از بین برود و سطحی یک دست و تمیز برای پاشیدن رنگ آماده شود.

زیرسازی اولیه : در ادامه بسته به رنگ انتخابی مشتری، یک یا چند لایه رنگ اولیه پاشیده می‌شود و پس از خشک شدن، برای رنگ انتخابی مشتری آماده می‌گردد.

پاشش رنگ و لاک محافظتی: پس از زیر سازی، رنگ پلی اورتان مورد نظر بر روی قطعه پاشیده می‌شود تا سطحی یک دست و صیقلی درست شود. به این صورت که معمولا در سه الی پنج مرحله، هر قطعه رنگ می‌شود و پس از هر بار رنگ باید زمانی در حدود یک روز سپری شود. سپس مجدد رنگ پاشیده شود تا در نهایت به سطح یکدست مورد نظر برسید. به همین دلیل است که پروسه تولید و ساخت کابینت با رنگ پلی اورتان زمانی طولانی را طلب می‌کند.

کابینت پلی اورتان براق

تمام محصولات چوبی و روکش چوب پس از ساخت، رنگ آمیزی می شوند. رنگ پلی یورتان (Polyurethane paint) مانند لاک روی سطح چوب می نشیند و از آن محافظت می نماید. درصورت ایجاد خراش عمیق یا پایین بودن کیفیت رنگ مصرفی، بافت چوب پس از مدتی خشک شده و دچار ترک و یا سائیدگی می‌شود. انتخاب رنگ مات یا براق تاثیر زیادی بر قیمت و کیفیت کار ندارد پس می توانید بجای رنگ های مات کابینت پلی اورتان براق سفارش دهید.

همچنین برای شفافیت بیشتر کار می توان از رنگ پولیش هم استفاده کرد که به صورت مایع ای غلیظ روی سطح کار را می پوشاند و ضخامت بیشتری نسبت به رنگ های معمول دارد. به عبارت بهتر می‌توان کابینت پولیشی را بهترین نوع کابینت با رنگ براق دانست.

کابینت پلی اورتان
کابینت کلاسیک چوبی رنگ پلی یورتان

قیمت کابینت پلی اورتان

قیمت کابینت پلی اورتان تابعی از قیمت متریال مصرف شده برای طراحی کابینت (MDF ، چوب ، رنگ ، ریل و لولا و جک و …) است. حتی ممکن است بسته به نوع طرح و نوع ابزار مورد استفاده، قیمت افزایش یا کاهش پیدا کند. بر اساس کیفیت رنگ مصرفی، چوب یا ام دی اف زیر کار و کیفیت روکش، قیمت ‌های مختلفی برای مدل های مختلف کابینت می توان در نظر گرفت، اما تجربه ثابت کرده در بیشتر موارد کابینتِ تولید شده با رنگ پلی یورتان هزینه بالاتری نسبت به کابینت ‌های روکش PVC یا ممبران دارد.

به طور کل قیمت کابینت کلاسیک از نوع تمام چوب با پوشش رنگ پلی اورتان به ازای یک متر طول، حدودا بین بازه 12.000.000 الی 20.000.000 تومان برآورد می‌شود. البته باید در نظر داشت که قیمت کابینت چوبی بستگی زیادی به نوع چوب و طرح کابینت دارد و این اعداد تقریبی هستند.

انواع کابینت پلی اورتانقیمت (تومان)
کابینت ام دی اف خام۷ تا ۹ میلیون
کابینت روکش چوب۸ تا ۱۰ میلیون
کابینت تمام چوب۱۲ تا ۲۰ میلیون
  

سخن پایانی

رنگ پلی اورتان بهترین رنگی است که در صنایع چوب و کابینت سازی استفاده می شود. مهم ترین مزایای تولید کابینت چوبی کلاسیک با رنگ پلی اورتان ، قابلیت ضد آب بودن، مقاومت زیاد، خشک شدن سریع، ظاهر زیبا، کیفیت و دوام مناسب می باشد. برای سفارش کابینت می توانید از طریق شماره تماس درج شده در قسمت پایین وبسایت با شرکت طراحی کابینت اُرسی تماس بگیرید و از خدمات مشاوره تلفنی با کارشناسان استفاده نمایید.

تفاوت کابینت پولیشی و پلی اورتان

منبع : ehow.com

تاریخ بروز رسانی : 1400/07/21

لطفا با ستاره دادن از ما حمایت کنید