هر ورق ام دی اف چند متر کابینت می‌دهد؟

هر ورق ام دی اف چند متر کابینت میدهد؟

همه ی شما عزیزان حداقل برای یک بار هم که شده برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه منزل خود به سراغ شرکت‌های کابینت سازی رفته اید. گاهی اوقات قیمتی که از سوی کابینت سازان ارائه می‌شود آنقدر با آنچه که شما در ذهنتان در نظر داشتین متفاوت است که ترغیب می‌شوید مقدار متریال مصرفی و قیمت آن را محاسبه کنید تا بتوانید میزان اُجرت و دستمزدی که کابینت کار شما برای خود در نظر گرفته، محاسبه کنید تا بتوانید به این نتیجه برسید که قیمت پیشنهادی عدد معقول و منسفانه ای است یا خیر؟! بنابر این احتمالاً یکی از سوال‌هایی که برای شما پیش می‌آید این است که هر ورق ام دی اف چند متر کابینت می‌دهد؟

هر ورق ام دی اف چند متر کابینت میدهد؟

اینکه نوع و سبک کابینت شما از چه نوعی باشد در پاسخ این سوال تاثیر گذار خواهد بود. اگر سبک کابینت را مدرن فرض کنیم و نوع ورق ام دی اف مصرفی برای نما و درب کابینت را هایگلاس AGT (ترک) با ابعاد 280 در 122 در نظر بگیریم هر ورق ام دی اف تقریباً 6 عدد درب کابینت با ابعاد استاندارد به ما می‌دهد. با توجه به اینکه هر متر طول کابینت شامل یک متر کابین زمینی و یک متر کابین دیواری است و هر یک متر کابینت احتیاج به 4 درب دارد (2 درب برای یونیت زمینی و 2 درب برای یونیت دیواری) می توان به صورت کاملاً حدودی ادعا کرد با هر ورق ام دی اف رنگی با ابعاد 280 در 122 می توان 1/5 متر کابینت ساخت (یعنی 2 متر کابین زمینی + 1 متر کابین دیواری)

اما کار به اینجا ختم نمی‌شود چون بدنه کابینت را هنوز محاسبه نکرده‌ایم! با توجه به اینکه معمولاً برای ساخت بدنه کابینت از ورق‌های ام دی اف سایز بزرگ با ابعاد 366 در 183 استفاده می‌کنیم می توان گفت حدوداً با هر ورق ام دی اف سفید سایز بزرگ می توان 1/5 متر بدنه کابینت ساخت (یعنی 2 متر بدنه برای کابین زمینی و 1 متر بدنه برای کابین دیواری).

صبر کنید هنوز کار تموم نشده!

در محاسباتی که انجام شد اندازه ی نمای کابینت و همچنین تعداد درب کشوها و کابین ایستاده یا کمدی و کانتر (آیلند) محاسبه نشد. همچنین اگر کابینت کلاسیک باشد قطعاً نوع و اندازه ورق مصرفی متفاوت خواهد بود. اما با توجه به اینکه بیشتر کاربران و مشتریان دنبال برآورد حدودی قیمت کابینت هستند و عدد می‌خواهند برای پارامترهایی که ذکر شد نیز به همین صورت محاسبات مقدار ورق مصرفی را انجام خواهیم داد تا پاسخ کامل تری به سوال (( هر ورق ام دی اف چند متر کابینت می‌دهد؟ )) داده باشیم.

با هر ورق ام دی اف چند متر کابینت می‌سازند؟

فرض کنید می‌خوایم مقدار جنس مصرفی برای یک کابینت جزیره متحرک یا ثابت را محاسبه کنیم. ابعاد کابینت جزیره که شامل سه پارامتر طول، عمق و ارتفاع می‌شود مهمترین عوامل تاثیر گذار بر میزان ورق ام دی اف مصرفی دارد. برای راحتی کار ما برای این سه عامل عدد در نظر می‌گیریم و مانند قبل کانتر یا جزیره را به دو بخش درب و نما و بدنه و طبقات داخلی تقسیم بندی می‌نماییم. (طول = 2 متر، عمق 60 سانتیمتر و ارتفاع = 1 متر)

اگر برای بدنه از ورقی با ابعاد 366*183 و برای درب و نما از ورق ام دی اف با ابعاد 244 در 122 استفاده کنیم. مقدار متر مربع بدنه و نما به صورت زیر محاسبه می‌شود :

درب و نما = (2*1) * 2 + (1*.6) * 2 = 5/2 متر مربع

بدنه و طبقات داخلی = (2*1) * 2 + (1*0.6) * 4 = 4/8 متر مربع

هر ورق ام دی اف چند متر است؟

برای پاسخ به این سوال که هر ورق ام دی اف چند متر است کافیست طول و عرض ورق را در هم ضرب کنید برای مثال :

  • ورق بزرگ با ابعاد 366 در 183 حدوداً 6/5 متر مربع است.
  • ورق هایگلاس AGT با ابعاد 2.80 در 1.22 حدوداً 3/5 متر مربع است.
  • ورق هایگلاس ایزانی با ابعاد 2.44 در 1.22 حدوداً 3 متر مربع است.

در نظر داشته باشید که به دلیل وجود ضایعات در برش کاری به صورت کاملاً حدودی به ازای هر 5 ورق ام دی اف سایز بزرگ (3.66 در 1.83) یک ورق اضافه نیاز خواهد بود. یعنی اگر در محاسبات حدودی شما برای اجرای کابینت به 5 ورق سفید برای بدنه احتیاج داشته باشید احتمالاً باید 6 ورق ام دی اف خریداری نمایید. برای ورق های هایگلاس خارجی به ازای هر سه ورق یک ورق اضافه در نظر بگیرید. در مجموع هرچه ابعاد ورق کوچک تر باشد احتمالاً ضایعات بیشتری خواهید داشت. به همین منظور پیشنهاد می‌کنیم برای اجرای کابینت ملامینه از ورق‌های ام دی اف سایز بزرگ استفاده کنید تا هزینه شما کاهش یابد.

محاسبه ام دی اف مصرفی برای کابینت کمدی یا ایستاده

برای محاسبه ام دی اف مصرفی کابین ایستاده باید ابعاد آن را داشته باشیم و به چند نکته حتماً توجه کنیم. فرض می کنیم ارتفاع = 2/40 ، عمق = 60 و عرض کابینت ایستاده 1 متر است و بجز کف و سقف تعداد 4 عدد طبق برای تقسیم بندی داخلی کابینت در نظر گرفته ایم.

  • معمولاً در یک طرف کابین ایستاده کابینت دیگری قرار ندارد به همین دلیل نیاز است که در آن قسمت نما کار شود (یعنی از ام دی اف رنگی که برای درب کابینت استفاده شده بکار برود) بنابر این اینکه کنار کابینت ایستاده کاملاً خالی باشد یا فقط کابین زمینی قرار گرفته باشد در محاسبه میزان ام دی اف مصرفی تاثیر زیادی دارد.
  • در این مثال فرض می‌کنیم یک طرف کابین ایستاده بطور کامل نما قرار دارد و طرف دیگر نما وجود ندارد.

درب و نما = (2.4*1) * 1 + (2.4*0.6) * 1 = (4 متر مربع) = (1.5 ورق رنگی نیاز دارد)

بدنه و طبقات داخلی = (2*1) * 2 + (1*0.6) * 4 = (4/8 متر مربع) = (1 ورق سفید بزرگ نیاز دارد)

این مقاله ادامه دارد ….

در روزهای آتی به محاسبه میزان ام دی اف خام مصرفی برای ساخت یک متر کابینت نئوکلاسیک می پردازیم. امیدواریم تا اینجای کار اطلاعات کاربردی و مفیدی برای شما عزیزان ارائه کرده باشیم.

منبع : hunker.com

تاریخ بروزرسانی : 1400/04/22

امتیاز کاربران

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *