بهترین چوب کابینت آشپزخانه

بهترین چوب برای کابینت چیست؟

به طور کلی متریال‌ متنوعی برای ساخت کابینت آشپزخانه مورد استفاده طراحان قرار می‌گیرد. از جمله این متریال‌ می‌توان به چوب های طبیعی و همچنین ورق‌های ام دی اف اشاره کرد. ورق‌های ام دی اف به دو صورت خام و یا همراه با روکشی از جنس ملامینه، های گلاس، لمی گلاس، پلی گلاس و…. مورد استفاده تولیدکنندگان کابینت آشپزخانه قرار می‌گیرند. چوب های طبیعی هم بر اساس نوع بافت و طیف رنگی کاربردهای مختلفی دارند. اما آنچه اهمیت دارد انتخاب بهترین نوع چوب برای کابینت آشپزخانه با توجه به هزینه ای که می خواهید انجام دهید و سبک مورد علاقه شماست.

انتخاب متریال رابطه مستقیمی با انتخاب سبک کابینت دارد اگر کابینت چوبی کلاسیک را انتخاب کنید قطعاً بهترین متریال برای کابینت شما چوب های طبیعی از جنس راش و شاه بلوط می باشد البته اگر با قیمت بالای دیگر چوب ها مشکلی ندارید! چوب درختانی از قبیل راش، بلوط، گردو، افرا، گیلاس و …. گزینه های بدی نیستند. با انجام یک مقایسه دقیق بین میزان دوام و قیمت انواع این چوب‌ها می‌توان بهترین چوب برای کابینت آشپزخانه را معرفی و انتخاب کرد. اگر به سبک های مدرن گرایش بیشتری دارید و دنبال کابینت با طراحی متفاوت و خاص می گردید بخش بعدی را از دست ندهید.

بهترین چوب برای کابینت سبک نئوکلاسیک

این نوع از کابینت‌ها نسبت به کابینت‌هایی که با چوب طبیعی ساخته می‌شوند قیمت پایین تری دارند اما مزایای قابل توجهی دارند که به راحتی نمی توان از آنها گذشت. مغز این ورق‌ها از جنس ام دی اف خام با ضخامت های معمول 16، 25 ، 32 یا 40 میل است که می توان هم به شکل روکش شده (روکش چوبی) از آنها استفاده کرد و هم بدون روکش. این دسته از کابینت‌ها، استحکام و مقاومت نسبتاً بالایی دارند اما در برابر رطوبت کمی حساس هستند و البته به صورت خام رنگ مطلوبی ندارند. بنابر این برای زیبایی و افزایش مقاومت در برابر رطوبت این نوع متریال احتیاج به رنگ آمیزی دارد. مهم ترین مزیت استفاده از رنگ ایجاد تنوع بسیار بالا از نظر رنگ بندی کابینت و افزایش طول عمر مفید کابینت است. برای ساخت کابینت با روکش چوب استفاده از ام دی اف خام و روکش چوب راش، گردو یا بلوط بهترین متریالی است که می توان استفاده کرد.

  1. کابینت ام دی اف خام با پوشش رنگ
  2. کابینت ام دی اف خام با لایه ای نازک از چوب (کابینت رنگ چوب)
  3. کابینت با ورق پلای وود همراه با روکش چوب

بهترین متریال برای کابینت از نظر قیمت را بشناسید

اقتصادی‌ترین نوع کابینت ام دی اف، کابینت با روکش ملامینه است. ملامینه در واقع یکی از پرکاربردترین انواع روکش در تولید ورق ام دی اف محسوب می‌شود. بنابراین بازار بسیار خوبی دارد و تنوع طرح و رنگ آن نیز بالا است. این نوع از کابینت مقاومت خوبی در برابر خط و خش دارد اما نسبت به انواع کابینت های گلاس و لمی گلاس در رتبه پایین تری از نظر استحکام و مقاومت قرار می گیرد. (روکش ملامینه نسبت به کابینت لمی گلاس مقاومت کم‌تری در برابر خط و خش دارد) برای افرادی که به دنبال خرید کابینت ارزان هستند بهترین نوع متریال برای کابینت آشپزخانه ورق ام دی اف ملامینه به شمار می‌رود. این نوع ورق در دو نوع ایرانی و خارجی عرضه می شود که از نظر کیفیت ورق های خارجی بسیار باکیفیت تر هستند.

  1. ام دی اف ملامینه براق یا مات یا طرح کتان ارزان ترین متریال برای کابینت است.
  2. کابینت هایگلاس و پلی گلاس یا لمی گلاس از نظر کیفی از کابینت ملامینه بهتر و گران قیمت تر هستند.
  3. از نظر کیفی ورق های خارجی اولویت بیشتری دارند

خصوصیات کابینت های گلاس

ورق های گلاس که در تولید کابینت های گلاس مورد استفاده قرار می‌گیرد متریالی از جنس ام دی اف است که با روکش پلکسی گلاس تزئین شده است. این نوع از کابینت‌ها از انواع کابینت‌های مدرن و براق به شمار می‌روند. کابینت هایگلاس دارای مزایا و معایبی است. از جمله مزایای این نوع از کابینت می‌توان به زیبایی و درخشش خاص آن اشاره کرد. تنوع در طرح و رنگ متریال‌های گلاس نیز از دیگر مزایای این دسته از کابینت‌ها است. کابینت های گلاس از نظر قیمت نسبتاً مناسب است.

کابینت های گلاس در برابر ضربه مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد و دوام قابل قبولی دارد. اما این نوع از کابینت نیز مانند سایر کابینت‌های تولید شده از ام دی اف، در برابر رطوبت حساس است و در برابر آب، دچار آسیب می‌شود. همچنین در صورت اصابت اجسام تیز به سطح آن ممکن است آسیب هایی به کابینت وارد شود اما بطور کلی در برابر ضربه متریال مقاومی است. بهترین ام دی اف هایگلاسی که در بازار موجود است مربوط به برند AGT است که کیفیت بالایی داشته و کاملاً توصیه می شود.

ویژگی های کابینت پلی گلاس

کابینت پلی گلاس هم مانند کابینت ملامینه و کابینت های گلاس از ام دی اف خام تشکیل شده است و تنها تفاوتش با آنها در روکش بیرونی آن‌ها است. همین عامل موجب شده تا خواص هر کدام از دیگری متفاوت باشد. ورق پلی گلاس از نظر ظاهری شبیه شیشه است اما وزن آن بسیار سبک‌تر است و مقاومت این جنس نیز بسیار بالا است. از نظر شکل ظاهری کابینت پلی گلاس به های گلاس شباهت دارد اما به دلیل تفاوت در لایه رویی،  مقاومت پلی گلاس از انواع دیگر گلاس، بسیار بالاتر است. کابینت پلی گلاس در برابر تغییر حرارت و دما مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد و رنگ درخشنده آن نیز در برابر حرارت آشپزخانه ثابت می‌ماند. قیمت کابینت پلی گلاس تقریباً هم تراز با کابینت ام ای اف با رنگ پلی اورتان است با این تفاوت که تنوع مدل کابینت های رنگ شده بالاتر است.

مشخصات کابینت لمی گلاس

کابینت لمی گلاس مانند پلی گلاس مقاومت بالایی در برابر نور خورشید و ضربه دارد. تراکم ورق لمی گلاس بالا است همین عامل موجب سنگین تر بودن آنها نسبت به دیگر ورق های ام دی اف می شود. کابینت لمی گلاس، در برابر تغییر رنگ نیز مقاومت قابل توجهی دارد. بنابراین ماندگاری بسیار بالایی هم دارد. قیمت کابینت لمی گلاس نسبت به انواع دیگر های گلاس و سایر کابینت‌های براق، بیشتر است اما با توجه به کیفیت خوبی که دارد قطعاً ارزش خرید بالایی دارد. بنابر این لمی گلاس هم مانند پلی گلاس در گروه بهترین نوع چوب برای کابینت آشپزخانه مدرن قرار می گیرد.

معرفی بهترین چوب برای کابینت

یکی از انواع چوب‌ها که برای ساخت کابینت آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گیرد چوب درختان طبیعی است. این نوع از چوب‌ها را می‌توان در حقیقت بهترین چوب برای کابینت آشپزخانه به شمار آورد. کابینت چوبی دارای زیبایی قابل توجهی است. دوام و ماندگاری این نوع از کابینت بسیار بالا است. انواع متریال چوب طبیعی که در ساخت این نوع کابینت آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از چوب درخت بلوط، بامبو، افرا، راش، گردو، کاج، گیلاس، توس و….

کابینت چوبی این قابلیت را دارد که مجدداً رنگ آمیزی شود و یا لکه گیری شود به همین دلیل طول عمر بالایی دارند و به سادگی خراب نمی شوند. کابینت‌های چوبی با هر محیطی قدرت سازگاری دارند بنابراین هم برای آشپزخانه‌های مدرن مناسب هستند و هم آشپزخانه‌های سنتی. نکته قابل ذکر در مورد کابینت‌های چوبی این است که این نوع از کابینت‌ها به دلیل اینکه از چوب درختان طبیعی به وجود آمده‌اند هزینه بالایی دارند. بالا بودن قیمت کابینت از جنس چوب تا حد زیادی مربوط به گران و کمیاب بودن چوب است. البته پارامترهای دیگری هم در این موضوع دخیل هستند که در مقاله ای با عنوان قیمت کابینت چوبی به طور کامل به آن پرداخته ایم.

منبع : bhg.com

تاریخ بروزرسانی : 1399/11/01

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *