کابینت روکش چوب چیست؟

از روکش‌ های چوب معمولاً در ساخت انواع مختلف کابینت های مدرن و کلاسیک و حتی کابینت نئوکلاسیک استفاده می شود. استفاده از روکش چوبی به زیبایی کار می افزاید اما بدلیل ضخامت کم و بافت آسیب پذیری که در برابر حرارت، آب و مواد شیمیایی دارند در هر محیطی نمی‌توان از روکش چوبی استفاده کرد. برای رفع این مشکل استفاده از انواع رنگ‌های ضد آب و آنتی UV بهترین گزینه خواهد بود. رنگ آمیزی کابینت روکش چوب علاوه بر ایجاد شفافیت و زیبایی بصری، طول عمر کابینت را بطور قابل توجهی افزایش می‌دهد.

کابینت روکش چوب طبیعی یکی از بهترین‌ مدل‌های کابینت آشپزخانه است که از نظر زیبایی دست کمی از کابینت تمام چوب ندارد. دلیل استفاده از روکش چوب تنها کاهش هزینه تمام شده کابینت نیست بلکه دلایل دیگری هم برای استفاده از روکش‌ بجای چوب وجود دارد یکی از آنها تنوع بسیار بالایی است که روکش‌های چوبی نسبت به انواع ورق MDF دارند. وجود این تنوع باعث افزایش قدرت انتخاب مشتریان از نظر طرح و رنگ کابینت آشپزخانه می‌شود.

کابینت روکش چوب طبیعی
کابینت روکش چوب طبیعی

کابینت چوبی بهتر است یا کابینت روکش چوب؟

از نظر زیبایی و اصالت مسلماً کابینت های تمام چوب به کابینت ام دی اف با روکش چوب طبیعی برتری دارند اما از نظر هزینه ای کابینت روکش چوبی طبیعی مقرون بصرفه تر است. ضمن اینکه ظاهر آنها با کار تمام چوب تفاوت کمی دارد و همان زیبایی را به فضای خانه می بخشد تنها ایراد این مدل کابینت دوام و استحکام کمتر نسبت کابینت های چوبی است.

دلیل استفاده از روکش چوب بجای چوب چیست؟

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که چرا اصلا کابینت روکش چوب تولید می‌شود و چرا کابینت به صورت تمام چوب ساخته نمی‌شود؟

دلیل اول : مهم‌ترین دلیل اینکار بالا بودن قیمت چوب طبیعی است به همین دلیل سعی می‌شود تا جای ممکن از چوب کمتری در ساخت کابینت آشپزخانه استفاده شود.

دلیل دوم : در مواردی که نیاز به سطوح صاف و یکنواخت داریم استفاده از ورق ام دی اف با روکش چوب نسبت به چوب طبیعی (به جهت استحکام و دوام بیشتر) اولویت دارد.

کابینت روکش چوب چیست؟

کابینت آشپزخانه روکش چوب به کابینتی می گویند که درب و نمای آن از ترکیب ورق MDF خام و یک لایه روکش چوب طبیعی ساخته شده باشد. در ساخت این نوع کابینت می‌توان هم از روکش چوب طبیعی استفاده کرد و هم از روکش‌های فرآوری شده. مهم‌ترین تفاوت این دو نوع روکش در این است که روکش چوب طبیعی ارزان‌تر است و بافت نامنظمی دارد و رنگ آمیزی آن سخت‌تر است.

اما روکش های فرآوری شده کاملا شبیه به روکش چوب طبیعی هستند و فقط بافت یکنواخت تری دارند و بعد از رنگ کاری جلوه بهتری پیدا خواهند کرد به همین دلیل قیمت روکش‌های فرآوری شده کمی بالاتر از روکش‌های طبیعی است.

مزایای استفاده از روکش چوبی

بزرگترین مزیت کابینت با روکش چوبی، طبیعی بودن و همچنین زیبایی و اصالت آن است. مزیت دیگر آن این است که از نظر انتخاب رنگ و نوع روکش و طرح کابینت مطابق سلیقه مشتری تولید و سفارشی سازی می شوند. همچنین این کابینت ها حال و هوایی تمام چوب دارند با این تفاوت که قیمت مناسب تری نسبت به کابینت های کلاسیک تمام چوب دارند.

معایب استفاده از روکش چوبی

مهم‌ترین عیب کابینت با روکش چوب طبیعی این است که در صورت آسیب دیدن رنگ و روکش چوب در اثر برخورد با اشیاء تیز و جذب رطوبت ممکن است روکش از سطح کابینت جدا شود و یا قسمت آسیب دیده متورم شود. همچنین در صورت استفاده از رنگ‌های درجه 2 امکان تغییر رنگ و کدر شدن در اثر تابش مستقیم نور خورشید وجود دارد.

کابینت روکش چوبی
کابینت روکش چوبی

انواع کابینت روکش چوبی

کابینت روکش چوب طبیعی را از نظر نوع طراحی می توان به 3 سبک کلاسیک، نئوکلاسیک و مدرن تقسیم بندی کرد. کابینت مدرن روکشی مانند کابینت ام دی اف ملامینه یا هایگلاس سطح صاف و فلت دارد با این تفاوت که بجای ام دی اف معمولی از ام دی اف خام با روکش چوب و پوشش رنگ اجرا می‌شود. در مورد کابینت نئوکلاسیک و کلاسیک با روکش چوبی هم می‌توانید در قسمت مقالات سایت بیشتر مطالعه نمایید.

بر اساس نوع روکش بکار رفته در کابینت نیز به صورت زیر تقسیم بندی می‌شوند :

 1. روکش راش
 2. روکش بلوط
 3. روکش ملچ
 4. روکش گردو

کابینت روکش چوب راش

روکش راش به رنگ صورتی مایل به قرمز است و برای تولید کابینت رنگ قهوه ای روشن و کرم گزینه ی مناسبی خواهد بود. بهترین نوع روکش راش متعلق به کشور گرجستان است که ضخامتی معادل 0.5 تا ۱ میلیمتر دارد. چوب راش از لحاظ هزینه ای، از چوب روسی گران قیمت تر است اما نسبت به چوب هایی مانند بلوط و گردو قیمت مقرون بصرفه تری دارد.

کابینت روکش چوب بلوط

چوب بلوط یکی از چوب هایی است که برای تولید روکش طبیعی زیاد مورد استفاده قرار می گیرد. بدلیل ساختار ظاهری زیبا و خواص رنگ پذیری فوق العاده ای که چوب بلوط دارد باعث شده کابینت با روکش بلوط لقب پرفروش ترین مدل کابینت را از آن خود کند. اگر قصد انتخاب کابینت سفید رنگ را دارید مطمئناً بهترین انتخاب برای شما روکش بلوط کانادایی یا آمریکایی خواهد بود.

کابینت روکش چوب ملچ

کابینت روکش ملچ به لحاظ قیمت از چوب های راش و بلوط گران تر است و از نظر زیبایی دست کمی از چوب بلوط ندارد. روکش ملچ در گروه روکش های پر موج طبقه بندی می شود. تنها عیب چوب ملچ کمیاب و گران قیمت بودن آن است به همین دلیل در بیشتر پروژه ها بجای روکش ملچ از بلوط بجای جایگزین استفاده می شود.

کابینت روکش چوب گردو

روکش گردو بافت انعطاف پذیر و زیبایی دارد و در تولید کابینت و دیگر محصولات کاربرد زیادی دارد. روکش گردو به رنگ قهوه ای تیره است و برای تولید کابینت رنگ چوب بسیار مناسب است. بهترین و گران قیمت ترین روکش گردو نوع آمریکایی آن است که ضخامتی بین ۱ تا ۳ میلیمتر دارد. برای پایداری و دوام بیشتر می توانید با صرف هزینه ی بیشتر از روکش های ضخیم تر استفاده نمایید.

کابینت ام دی اف خام با روکش چوب
کابینت ام دی اف خام با روکش چوب

تفاوت کابینت روکش چوب و تمام چوب در چیست؟

اولین و مهمترین سوالی که ذهن بیشتر افراد را درگیر می کند این است که تفاوت کابینت آشپزخانه تمام چوب و روکش چوب در چیست؟ اساسی ترین تفاوت هایی که این دو نوع کابینت آشپزخانه وجود دارد این است که مقدار چوب مصرفی در کابینت تمام چوب بیشتر است که این موضوع باعث بیشتر بودن استحکام و عمر کابینت می شود.

طراحی ساده تر

تفاوت دیگری که این دو مدل کابینت با هم دارند سبک طراحی و نوع ابزاری است که برای فرم دهی درب کابینت استفاده می شود. به عبارت بهتر در ساخت درب کابینت چوبی محدودیت زیادی نداریم و هر مدل و سبکی قابل پیاده سازی است اما در تولید کابینت با روکش چوب طبیعی آزادی عمل کاهش می یابد. (بدلیل اینکه در صورت استفاده از CNC مغز MDF در معرض دید قرار می گیرد امکان ابزار زدن و فرم دهی محدود تری نسبت به حالت تمام چوب داریم)

قیمت مناسب تر

آخرین و مهم ترین فرق کابینت چوبی و روکشی در اختلاف قیمتی است که بین آنها وجود دارد. قیمت کابینت روکش چوبی بدلیل اینکه مقدار چوب کمتری در آن بکار می رود پایین تر از کابینت آشپزخانه تمام چوب است.

 1. هرچه ضخامت روکش چوب مصرفی بیشتر باشد قیمت آن بیشتر خواهد بود.
 2. با افزایش ضخامت روکش شاهد طول عمر و استحکام بیشتر کابینت خواهیم بود.
 3. روکش به تنهایی دوام چندانی ندارد و بهتر است حتما یک یا چند لایه رنگ مخصوص روی آن را پوشش دهد.

نوع روکش چوب در قیمت کابینت چقدر تاثیر داره؟

نوع روکشی که در ساخت این سبک از کابینت آشپزخانه مورد استفاده قرار می گیرد در کیفیت و قیمت تمام شده تاثیر گذار است پر تراکم بودن رگه های چوب یا کم نقش و نگار بودن آن تاثیری در افزایش یا کاهش هزینه تمام شده کابینت ندارد و کاملا سلیقه ای است.

اختلاف قیمت کابینت با روکش های مختلف در صورت ثابت ماندن مدل و شکل ظاهری کابینت، حدودا ۱۰ درصد می باشد یعنی اگر فرض کنیم قیمت کابینت با روکش چوب راش 8 میلیون تومن باشد قیمت کابینت با روکش بلوط حدودا 9 میلیون خواهد بود و این روند برای روکش گردو هم صادق خواهد بود (قیمت کابینت با روکش گردو متری 10 میلیون تومان).

لیست قیمت کابینت روکش چوب

در طراحی و تولید کابینت آشپزخانه همیشه راهکارهایی برای کاهش قیمت تمام شده وجود دارد که در عین حفظ کیفیت هزینه کابینت مقرون به صرفه تر باشد. یکی از این راه ها استفاده از کابینت روکشی است که بدلیل مزیت های زیادی که دارد خیلی سریع به یکی از سبک های موفق و جذاب مبدل شد. قیمت مناسب تر نسبت به کابینت کلاسیک مهم ترین ویژگی کابینت های روکشی است.

نوع کابینت آشپزخانهقیمت (تومان)
کابینت با روکش راشاز 7/000/000 تا 9/000/000
کابینت با روکش بلوطاز 8/000/000 تا 10/000/000
کابینت با روکش گردواز 10/000/000 تا 15/000/000
کابینت روکش چوب
کابینت روکش چوب

بهترین رنگ کابینت روکش چوب

رنگ های روشن : کابینت سفید رنگ و بطور کلی کابینت های با رنگ روشن فضای آشپزخانه را بزرگتر جلوه می دهند و برای آشپزخانه های کوچکتر انتخاب مناسبی هستند.

رنگ های تیره : رنگ های تیره مثل طوسی و قهوه ای یا رنگ چوب را بیشتر افرادی انتخاب می کنند که علاقه مند به سبک های سنتی و طبیعت هستند. در مجموع کابینت های رنگ تیره در فضاهای بزرگتر بهتر جواب می دهد. پر متقاضی ترین رنگ های کابینت های روکشی عبارتند از:

 • سفید
 • کرم
 • فندقی
 • گردویی

مهمترین عوامل تاثیر گذار بر کیفیت کابینت

البته قیمت کابینت کلاسیک به عوامل زیادی مثل کیفیت یراق و رنگ مصرفی و همچنین نوع و ضخامت روکش و ام دی اف مورد استفاده و از همه مهم طرح انتخاب طرح کابینت بستگی دارد. بطور معمول پیشنهاد مهندسان مشاور شرکت دکوراسیون اُرسی برای انتخاب متریال کابینت با روکش چوب شامل این موارد می شود :

 1. ام دی اف خام با مغز خارجی
 2. رنگ پلی اورتان ترک یا اِشِن ایرانی
 3. یراق فانتونی یا بلوم (بنا به درخواست مشتری)
 4. روکش چوب خارجی با ضخامت مناسب

کابینت های روکش چوبی چه خصوصیاتی دارند؟

وقتی کابینت آشپزخانه روکش چوب را برای آشپزخانه خود انتخاب می کنید در نظر داشته باشید که ورق MDF ضخامت خاصی دارد. پس طرحی که انتخاب می کنید نباید برآمدگی و فرورفتگی هایی بیشتر از این مقدار داشته باشد اما وقتی کابینت با درب تمام چوب انتخاب می کنید هیچ محدودیتی از بابت ابعاد و ضخامت و انتخاب طرح روی درب نخواهید داشت. پس یکی از جاهایی که کابینت تمام چوب نسبت به کابینت روکشی برتری پیدا می کند در باز بودن دست مشتری هنگام انتخاب طرح کابینت است.

به‌طورکلی در تولید کابینت چوبی ما چوب طبیعی را با استفاده از ماشین آلات مخصوص حالت می‌دهیم که به این کار ابزار زدن می گویند. در کابینت روکش چوبی طبیعی هم همین فرآیند بر روی ورق ام‌دی‌اف خام انجام می شود البته با کمی محدودیت بیشتر. چون چوب خاصیت فرم پذیری بالایی دارد و هر نوع طرحی که مد نظر باشد روی آن قابل پیاده سازی است. به همین دلیل از نظر طراحی این نوع کابینت کمی ساده تر و کم کار تر نسبت به کابینت های تمام چوب ساخته می شود.

انتخاب بهترین متریال

در هنگام انتخاب کابینت آشپزخانه چند پارامتر مهم وجود دارد که در نظر گرفتن آنها باعث می شود انتخاب بهتر و رضایت بخش تری داشته باشید.

ام دی اف خارجی یا ایرانی!

برای کاهش هزینه برخی از تولید کنندگان کابینت از ام دی اف ایرانی برای قسمت زیر روکش چوبی استفاده می کنند که بدلیل نامرغوب بودن باعث می شود روکش به خوبی روی ورق ام دی اف نچسبد و یا بعد از مدتی باد کرده و یا از سطح MDF جدا شود پس حتما در نظر داشته باشید که برای قسمت زیر کار از ورق ام دی اف با مغز خارجی استفاده شود.

کیفیت رنگ مصرفی و سایر متریال

انتخاب نوع رنگ در هزینه کابینت نقش مهمی دارد. رنگ علاوه بر زیبایی نقش پوشش محافظ را دارد و در صورتی که کیفیت لازم را نداشته باشد در برابر رطوبت، نور آفتاب و حشرات چوب عملکرد خوبی نخواهد داشت. نحوه پرس کاری، نوع و کیفیت چسبی که جهت چسباندن روکش چوب بر روی سطح ام دی اف استفاده می شود، اهمیت زیادی دارد. سعی کنید در انتخاب متریال مصرفی دقیق و حساب شده عمل نمایید.

مقایسه درست و تصمیم گیری

از چند شرکت کابینت سازی در تهران معتبر قیمت کابینت را جویا شوید اما زود قضاوت نکنید! ابتدا چند نمونه کار ببینید، نوع و کیفیت متریال مصرفی را بررسی کنید، زمان تحویل و تعهدات شرکت سازنده کابینت را بررسی نمایید و سپس اقدام به انتخاب بهترین گزینه نمایید.

چگونه از کابینت چوبی نگهداری کنیم؟

نکته اول اینکه در صورت بروز هرگونه عیب یا نقصی در کابینت آشپزخانه حتماً از یک فرد متخصص جهت ترمیم و تعمیر کابینت استفاده کنید. به این نکته دقت داشته باشید که هر قسمتی از کابینت با روکش چوب که خیس شده است باید بلافاصله خشک شود. حتی کابینت‌ آشپزخانه با رنگ ضد آب هم اگر به مدت طولانی در معرض رطوبت قرار بگیرد خراب خواهد شد.

مراقب باشید که اجسام و ظروف داغ را بدون پوشش روی کابینت قرار ندهید. چون کابینت چوبی نسبت به سایر کابینت ها حساس تر است و وقتی حرارت ببیند تغییر رنگ می‌دهد. لولا‌ی درب های کابینت را هر چند ماه روغن‌کاری کنید تا عمر طولانی‌تری داشته باشند. نور آشپزخانه را طوری تنظیم کنید که کابینت در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرد. (تابش مستقیم باعث تغییر رنگ روکش چوب می شود)

نحوه ساخت کابینت روکش چوب

 • ابتدا روکش چوب بر روی ورق ام دی اف با استفاده از دستگاه پرس چسبانده می شود.
 • بعد از خشک و خنک شدن روکش های اضافی از سطح ام دی اف جدا شده و برای محو کردن مرز بین روکش‌ و MDF، سطوح با استفاده از سمباده و ماشین پوست پرداخت می شود.
 • پس از آماده شدن ورق های ام دی اف روکش شده، پروسه ساخت کابینت آغاز می شود.
 • بعد از پایان مراحل ساخت کابینت و زیر سازی نهایی نوبت به رنگ آمیزی کابینت با پیستوله می رسد.
 • بعد از پایان رنگ آمیزی کابینت و خشک شدن با دقت قسمت های مختلف بسته بندی می شوند و جهت نصب به محل ساختمان ارسال می شوند.
 • بعد از نصب کابینت لکه گیری نهایی و رفع ایرادات احتمالی انجام می شود.
 • بطور حدودی طراحی و اجرای کامل هر واحد کابینت با اندازه متعارف حدوداً بین 20 تا 30 روز زمان خواهد برد.

چند نکته مهم

 • در هنگام خرید کابینت چوبی حتما از شرکت سازنده نوع و کد رنگ مصرفی را جویا شوید تا در صورت نیاز به تعمیر روکش کابینت و رنگ آمیزی مجدد، کابینت دو رنگ نشود.
 • روکش چوب هر چند ماه یک بار احتیاج به واکس مخصوص دارد. استفاده از این واکس باعث نو و شفاف تر شدن ظاهر کابینت خواهد شد و عمر آن را افزایش می دهد.
 • برای تمیز کردن کابینت چوبی هرگز از مواد شوینده شیمیایی قوی و دستمال خیلی مرطوب استفاده نکنید. سعی کنید از دستمال نرم و خشک برای این منظور استفاده کنید.
 • کابینت ام دی ام با روکش های راش، بلوط، ملچ و گردو پر تقاضا ترین مدل های کابینت روکشی هستند.
 • ضخامت روکش های چوبی موجود در بازار از نیم میلیمتر تا 3 میلیمتر متغیر بوده و بستگی به نوع چوب مورد نظر دارد.

کابینت آشپزخانه به سبک نئوکلاسیک

کابینت نئو‌کلاسیک یا کابینت کلاسیک مدرن در واقع تلفیقی از ویژگی های سبک کلاسیک و مدرن است. به عبارت دیگر می توان کابینت کلاسیک ساده را سبک نئوکلاسیک دانست. این سبک در پاسخ به نیاز افرادی که برای طراحی دکوراسیون فضای آشپزخانه سبک کلاسیک را انتخاب می کنند و در عین حال علاقه مند به طراحی مینیمال و حفظ سادگی هستند بوجود آمد و طرفدارن زیادی دارد.در طراحی و اجرای کابینت های سبک نئوکلاسیک می توان از انواع روکش های چوبی هم استفاده کرد.

بهترین انتخاب برای صفحه روی کابینت چوب چیست؟

 1. 1- صفحه کابینت چوب طبیعی استفاده از صفحه کابینت از جنس چوب طبیعی گزینه خوبی است اما هم نگهداری و تمیزکاری آن سخت است و هم هزینه تمام شده کابینت را بالا خواهد برد.
 2. 2- صفحه کابینت کوارتز کوارتز نوعی سنگ طبیعی است که طول عمر بالایی دارد. سنگ کوارتز جزو سنگ های زیبا و پرطرفدار است اما قیمت نسبتا بالایی دارد.
 3. 3- صفحه کابینت کورین متداول ترین انتخاب برای صفحه روی کابینت سبک کلاسیک چه روکشی و چه تمام چوب سنگ کورین است که دوام بالایی دارد و قیمت آن نسبت به کوارتز مناسب تر است.
 4. صفحه کابینت گرانیت طول عمر بالا، درخشندگی زیاد و آسان بودن نگهداری و تمیزکاری از ویژگی های مهم سنگ گرانیت است.

منبع : sfgate.com

آخرین بروزرسانی : 1400/10/23

[yasr_visitor_votes size=”medium” postid=”1099″]