کابینت پولیشی چیست؟

کابینت پولیشی چیست؟

از کابینت پولیشی با ظاهری درخشان و براق به عنوان یکی از جدید ترین و مدرن‎ترین طرح‎های کابینت آشپزخانه یاد می‎شود. برای تولید این مدل کابینت آشپزخانه از رنگ‎های پوششی پلی اورتان و پولیشی استفاده می‎شود. با استفاده از این رنگ ها به راحتی می‎توان فضایی مدرن برای آشپزخانه مهیا کرد. در واقع باید گفت، در این طرح بعد از زیرسازی فرآیند پولیش کاری انجام می شود و تا جایی ادامه پیدا می کند که به سطح شفافیت مورد نظر برسیم. جالب است بدانید رنگ پولیش هم بر روی چوب طبیعی و هم ام دی اف خام قابل اجراست اما بدلیل پوششی بودن کار (پیدا نبودن رگه ها و بافت چوب) برای کاهش هزینه بهترین انتخاب ام‌دی‌اف خام خارجی خواهد بود.

رنگ پولیش چیست؟

پولیش مایعی است خمیری شکل که از آن بر روی سطوح مختلفی مانند فلز، چوب و پلاستیک استفاده می شود. با استفاده از رنگ پولیش می‎توان به راحتی نقایص هر سطحی را برطرف کرد و در عین حال ظاهری شفاف و زیبا به آنها داد. البته کاربرد پولیش تنها برای ایجاد شفافیت و زیبایی ظاهری نیست بلکه از رنگ پولیش به عنوان لایه محافظ سطح مورد نظر در برابر عوامل مختلف آسیب‎زا مانند رطوبت استفاده می شود همچنین برای ترمیم بافت های آسیب دیده سطوح چوبی، پولیش یکی از بهترین متریالی است که می توان استفاده کرد. عملکرد پولیش‌ تا حد زیادی شبیه به سنباده است و بیشتر برای ایجاد سطوح صاف و صیقلی مورد استفاده قرار می گیرد. نکته قابل توجه رنگ پولیش دامنه وسیع کاربرد آن در تولید انواع کابینت آشپزخانه کلاسیک و مدرن است.

مهمترین کاربرد رنگ پولیش چیست؟

  • از بین بردن لک، خراش، سوختگی و آلودگی از روی سطوح مختلف
  • بالا بردن میزان مقاومت و استحکام محصولات چوبی
  • ایجاد سطحی شفاف و براق 

نحوه تولید کابینت پولیشی

در تولید کابینت پولیشی در ابتدا کابینت با استفاده از ام دی اف خام در طرح و شکل مورد نظر برش خورده و طراحی می‎شود. بوسیله دستگاه CNC طرح‎های مختلفی بر روی آن ایجاد خواهد شد. مرحله پاشیدن رنگ با استفاده از پیستوله به صورت دستی و یا به وسیله دستگاه‎های مخصوص و در محیطی کاملاً ایزوله انجام می شود. هرچه فرآیند پاشش رنگ یکنواخت تر انجام شود و زیر سازی بهتر انجام شود، سطح کار صاف تر و یکدست تر خواهد شد. بعد از هر مرحله پاشیدن رنگ، با استفاده از ماشین پوست و لرزان سطح مورد نظر پرداخت می‌شود. در پایان رنگ پولیشی مایع (غلیظ) به ضخامت 3 میلیمتر بر روی کار کشیده می شود. این پوشش مقاومت کابینت را در برابر عواملی مانند ضربه، خط و خش و حتی رطوبت بالا می‌برد. نوع و جنس رنگ پولیشی در دوام و قیمت نهایی محصول تاثیرگذار خواهد بود.

عوامل تاثیرگذار بر قیمت کابینت رنگ پولیش

یکی از عوامل تاثیرگذار بر کیفیت و قیمت کابینت پولیشی، جنس مواد اولیه و خام آن است. ورق ام‌دی‌اف نوعی فراورده چوبی است که از ذرات چوب به همراه چسب، حرارت و فشار تهیه می‎شود. ورق های MDF دارای کیفیت‎های مختلف است و نوع خارجی آن بطور قابل توجهی مرغوب تر است. برای تهیه کابینت پولیشی از ام‌دی‌اف‌ خام با ضخامت 25 میلیمتر استفاده می شود. نوع رنگ مصرفی از دیگر عوامل تاثیر گذار بر قیمت نهایی کابینت پولیشی است. هر چه کیفیت رنگ پولیش مصرفی بالاتر باشد، به همان میزان شفافیت و پایداری رنگ بیشتر خواهد بود. البته چگونگی انجام فرایند پولیش کاری، نیز بر کیفیت نهایی کابینت آشپزخانه تاثیر زیادی دارد.

3 عامل کلیدی در تعیین قیمت کابینت پولیشی

سه فاکتور بسیار مهم در تعیین قیمت نهایی کابینت پولیشی تاثیرگذار هستند:
· جنس مواد اولیه و خام
· نوع رنگ پولیش
· پولیش کردن کابینت، نیاز به زمان، تجهیزات، تخصص و مهارت دارد. به همین دلیل این نوع از کابینت‎ها قیمت بیشتری در برابر کابینت های معمولی دارند. اگر در اتاق ایزوله کمترین آلودگی و گرد و غبار وجود داشته باشد، نتیجه کار رضایت‎بخش نخواهد بود.

مزایای کابینت پولیشی چیست؟

کابینت با رنگ پولیش در اکثر موارد به رنگ سفید ساخته می‎شود، بنابراین محیط را بزرگتر از آنچه که هست، نشان خواهند داد. شاید این مدل کابینت انتخاب خوبی برای آشپزخانه‎های کوچک باشند. رنگ پولیشی، بر ضخامت رنگ کابینت می‎افزاید، بنابراین مقاومت آن در برابر عوامل مانند ضربه و رطوبت افزایش می‎یابد.
کابینت پولیشی، به راحتی تمیز می‎شود.
در صورت بروز خط و خش، امکان ترمیم آن وجود خواهد داشت.

منبع : homeguides

آخرین بروزرسانی : 1399/09/23