کابینت جزیره متحرک

کابینت جزیره متحرک بهتر است یا ثابت؟چرا؟

در حال حاضر، طراحی مدولار یا انعطاف پذیر، به عنوان مطرح‌ترین روش‌ جهت طراحی دکوراسیون منازل و ساختمان‌ها، به شمار می‌روند. چراکه فضاهای داخلی ساختمان‌های امروزی از جمله آپارتمان‌ها بسیار کوچک‌تر از قبل شده است. بنابراین فضاهای کوچکی مانند آشپزخانه‌ را می‌توان با به کار بردن بعضی از عناصر مدرن از جمله انواع کابینت جزیره متحرک ، انعطاف پذیر تر از قبل نمود و از این فضا استفاده‌های بیشتری، به عمل آورد.

کابینت جزیره متحرک چیست؟

کابینت‌های جزیره، به طور کلی انواعی از کابینت‌های امروزی هستند که به صورت متحرک و چرخ دار، طراحی می‌شوند. در حقیقت در نحوه ساخت این کابینت‌ها از کانتر و یا پیشخوانی استفاده می‌شود که به صورت کاملا مستقل، طراحی و اجرا می‌شود. این کابینت‌ها از اطراف به دیوار و یا فضای دیگری، متصل نیستند. از طرف دیگر کابینت سازان می‌توانند این نوع از عناصر آشپزخانه را به اشکال مختلف هندسی، طراحی و تولید کنند. از جمله این اشکال هندسی می‌توان دایره، بیضی، مستطیل، مربع و… را نام برد.

کابینت‎‌هایی که به صورت غیرثابت و متحرک طراحی می‌شوند در بیشتر موارد به سبک مدرن ساخته می‌شوند اما با روی کار آمدن کابینت کلاسیک با طراحی مدرن و امروزی دیدن کابینت چرخ دار سبک کلاسیک خیلی تعجب آور نیست.

جزیره آشپزخانه متحرک چه کاربردی دارد؟

انواع مختلف کابینت جزیره متحرک، برای فضاهای کوچک آشپزخانه‌های امروزی، طراحی شده‌اند که به انعطاف بیشتری، نیاز دارند. چراکه به راحتی و در صورت نیاز به فضای بیشتر، به راحتی می‌توانیم جزیره را جابجا کنیم و آن را در مکانی قرار دهیم که مناسب‌تر است. یکی از کاربرد‌های کابینت جزیره این است که می‌توان از آن بجای میز نهارخوری استفاده کرد و در صورت متحرک بودن این کار با سهولت بیشتری انجام می‌شود.

بنابر این همانطور که اشاره شد آیلند یا کابینت جزیره، محلی برای سرو غذا و یا به عنوان پیشخوانی برای چیدن دسر و وسایل پذیرایی در مهمانی‌ها، استفاده می‌شود.

کابینت جزیره چرخ دار

بهره گیری از چرخ‌های مخصوص با قابلیت قفل شدن و ثابت ماندن در قسمت زیرین کابینت آشپزخانه جزیره کار را برای جا به جایی جزیره آسان می‌نماید که ایده جالبی است که هم می توان این چرخ‌ها را به شکل مخفی در زیر کابینت نصب کرد به طوری که قابل دیدن نباشد و هم به شکل قابل رویت که به سلیقه‌ی شما بستگی دارد. اما استفاده از این مدل کابینت آشپزخانه جزیره اثر مثبت و منفی خود را دارد که در ادامه بیشتر به آنها خواهیم پرداخت.

مزایا کابینت جزیره متحرک چیست؟

در حقیقت مهم‌ترین مزیت این کابینت‌ها همان ایجاد فضای انعطاف پذیر و قابل تغییر در آشپزخانه است. اما از طرف دیگر لازم به ذکر است که بهره گیری از کابینت جزیره متحرک، می‌تواند موجب شود تا محیط خانه و آشپزخانه شما، از حالت یکنواختی کسل کننده خود، خارج شود. بنابراین و با توجه به این عامل، می‌توانید هر گاه از چیدمان آشپزخانه خود احساس خستگی و دلزدگی کردید به راحتی با تغییر فضا وجابجایی کابینت جزیره، فضای مورد نظر خود را تغییر دهید.

گاهی ممکن است تصمیم بگیرید یخچال یا سایر وسایل بزرگ آشپزخانه خود را تغییر دهید و برای این منظور قطعاً شما احتیاج به فضای زیادی برای جابجایی نیاز خواهید داشت که با استفاده از کابینت جزیره ای متحرک این فضا برای شما فراهم خواهد بود.

متحرک بودن کابینت جزیره ای باعث سهولت در نظافت و تمیز کردن کف آشپزخانه می‌شود که این فاکتور مخصوصاً برای خانم‌ها اهمیت زیادی خواهد داشت.

تنوع طرح و رنگ

کابینت جزیره، کابینتی مدرن و امروزی است که در انواعی از طرح‌ها و رنگ‌ها ساخته و عرضه می‌شود. بنابراین می‌توانید رنگ مورد نظر خود را که مطابق با دیگر المان‌ها انتخاب کنید و یا از هر رنگ مورد نظر دیگر برای طراحی و سفارش ساخت آن بهره بگیرید. همچنین از نظر انتخاب مدل قدرت انتخاب زیادی دارید اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که اگر جزیره کابینت منحنی و گرد طراحی شود باید بجای ام دی اف از چوب استفاده شود و این فاکتور قیمت کابینت را تا حد زیادی افزایش خواهد داد.

معایب کابینت جزیره متحرک

1)احتمال حرکت و چرخیدن کابینت

لازم است بدانید در ساخت کابینت جزیره متحرک از چرخ‌هایی استفاده می‌شود. این چرخ‌ها باید دارای قابلیت قفل شدن باشند. تا زمانی که شما نیاز به تغییر وضعیت و چیدمان آشپزخانه نداشته باشید بتوانید آن‌ها را توسط قفل و اهرم، بر جای خود محکم و ثابت کنید و سپس برای جابجایی و حمل و نقل این عناصر، دوباره قفل و اهرم‌ها را باز کنید و پس از هل دادن بتوانید کابینت را به محل مورد نظر هدایت کنید. بنابراین کابینت جزیره متحرک، تمایل به چرخیدن و جابجایی دارد. حتی اگر چرخ آن قفل باشد نیز ممکن است در صورت ضربه‌های شدید و تکان‌های ناخواسته، حرکت کند.

3) عدم امکان استفاده از سینک یا فر در کابین جزیره

در این نوع از کابینت به جهت متحرک بودن، امکان نصب سینک ظرفشویی، اجاق گاز رومیزی، فر توکار، مایکروفر و.. وجود ندارد. بدلیل غیر ثابت بودن برای کودکان ممکن است مخاطره آمیز باشد.

کابینت جزیره متحرک بهتر است یا ثابت؟

جزیره آشپزخانه ثابت، برای افرادی که با محدودیت فضا مواجه نیستند بهتر است. بهترین نقطه برای استقرار کابین جزیره نقطه میانی آشپزخانه است. جایی که تقریباَ از هر جای آشپزخانه به آن دسترسی خواهید داشت و نیازی به جابجایی زیاد نخواهید داشت. ضمن اینکه در صورت نیاز می‌توانید از دو سینک مجزا در آشپزخانه خود استفاده کنید و یا از گاز‌های رومیزی زیبا برای کانتر جزیره استفاده نمایید. بنابر این بطور خلاصه می‌توان گفت کابینت جزیره ثابت برای آشپزخانه های بزرگ مناسب تر است.

اما جزیره متحرک برای آن‌هایی مناسب است که فضای کمی دارند و دوست دارند کل فضای آشپزخانه را بدون هیچ مانعی در دسترس خود داشته باشند. مزیت عمده کابینت جزیره متحرک چرخ دار این است که می‌توانید آن را در هر بخش از آشپزخانه که در آن مشغول کار هستید جلوی دست خود بیاورید و به عنوان میز کار نیز از آن استفاده کنید.

قیمت کابینت جزیره متحرک بیشتر است یا ثابت؟

قیمت این نوع از کابینت‌ها نیز بر اساس متریال به کار رفته در تولید آن‌ها و ورقه‌ها و روکش‌ها و طرح و رنگ مورد نظر و سلیقه مشتری و سایر عوامل تعیین می‌شود. اما نکته قابل ذکر این است که کابینت جزیره متحرک چرخ دار، به طور معمول، دارای جزئیات بیشتری است که از آن جمله می‌توان چرخ‌های این کابینت و قفل و اهرم‌ها را نام برد. این چرخ‌ها لازم است حتما از نوع مرغوب و با کیفیتی ساخته شوند تا بتوانند وزن کابینت را به درستی تحمل کنند و موقع جابجایی، خراب نشوند. بنابراین قیمت کابینت جزیره متحرک چرخ دار، بیشتر می‌شود.

اما همانگونه که اشاره کردیم متریال مورد استفاده در ساخت کابینت و همچنین سبک آن می‌تواند در قیمت اثر گذار باشد. برای مثال قیمت کابینت چوبی به مراتب بالاتر از کابینت نئوکلاسیک است که با ام دی اف خام و رنگ تهیه و تولید می‌شود.

از نظر مقاومت و ایستایی، جزیره متحرک بهتر است یا ساده؟

کابینت جزیره متحرک با همان متریالی ساخته می‌شود که انواع دیگر کابینت‌ها از آن به وجود آمده‌اند. از جمله این متریال‌ها می‌توان چوب، سنگ، ام دی اف و… را نام برد. بنابراین از نظر مقاومت و دوام و استحکام با آن کابینت‌ها تفاوتی ندارد. اما نکته قابل توجه در کابینت متحرک چرخ دار، حرکت چرخ‌های این نوع از کابینت‌ها است که موجب می‌شود بتوان آن‌ها را به راحتی حمل و نقل کرد و از طرف دیگر این امکان نیز وجود دارد که در اثر تکان‌های شدید، به اندازه کابینت‌های دیگر، مقاومت قبل توجهی از خود نشان ندهند و امکان جابجابی داشته باشند.

در مجموع ایستایی کابینت ثابت بهتر است اما کابینت های متحرک هم مزایای قابل توجهی دارند و استفاده از آنها کاملاً توصیه می‌شود.

منبع : rolling kitchen island

بروزرسانی : 1399/12/09

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *