کتابخانه چوبی کلاسیک

اگر علاقمند به کتاب و کتاب خوانی هستید و قصد دارید از کتاب‌های خود در یک کتابخانه زیبا و کاربردی مراقبت کنید، ما کتابخانه چوبی کلاسیک را به شما پیشنهاد می‌کنیم. البته کتابخانه‌های سبک مدرن هم انتخاب خوبی هستند و از نظر هزینه‌ای مقرون بصرفه اند در کنار این دو سبک کتابخانه‌های سبک نئوکلاسیک هم هستند که طراحی ساده‌تری در مقایسه با کتابخانه‌های کلاسیک دارند و از نظر زیبایی دست کمی از آنها ندارند.

مزایای کتابخانه سبک کلاسیک

برای این که یک کتابخانه زیبا و کاربردی داشته باشید، بهتر است به ابعاد کتابخانه، تعداد ردیف‌ها و عمق ردیف‌های کتابخانه توجه داشته باشید تا بتوانید به راحتی کتاب‌های خود را در هر سایز و ابعادی در آن قرار دهید. از جمله مزایای استفاده از کتابخانه کلاسیک این است که می‌توان از آن حتی در فضای پذیرایی نیز استفاده کرد، در صورتی که مبلمان کلاسیک داشته باشید می‌توانید در قسمتی از فضای پذیرایی از یک ویترین و دکور کلاسیک استفاده نمایید.

مهم‌ترین مزیت دکوراسیون سبک کلاسیک استفاده از چوب طبیعی و همچنین طراحی بر اساس نیاز کارفرما و فضای مورد نظر است. همچنین با توجه به استفاده از چوب و ضرورت نیاز به رنگ آمیزی محصولات چوبی، این قابلیت وجود دارد که رنگ کتابخانه سفارشی سازی و بر اساس نمونه رنگ انتخابی شما اجرا شود.

قیمت کتابخانه چوبی کلاسیک

قیمت کتابخانه چوبی سبک کلاسیک تا حد زیادی به نوع طراحی و میزان چوب مصرفی آن بستگی دارد. نحوه محاسبه قیمت محصولات کلاسیک به سادگی محصولات مدرن نیست چرا که روند اجرایی متفاوتی دارند. برای مثال کتابخانه‌هایی که با استفاده از چوب و mdf خام ساخته می‌شوند با استفاده از رنگ‌های دو جزئی و سه جزئی پلی یورتان رنگ آمیزی می‌شوند در صورتیکه کتابخانه‌های ام دی اف ساده نیازی به رنگ‌کاری ندارند به همین خاطر قیمت کتابخانه چوبی کلاسیک نسبت به محصولات مشابه بیشتر است.

کتابخانه‌های چوبی بر اساس ابعاد، چوبی که برای ساخت آنها به کار رفته است، میزان منبت کاری‌ها، مدل و طرحی که دارند قیمت گذاری می شوند، هرچه کتابخانه چوبی بزرگتر باشد یا از چوب مرغوب‌تری در ساخت آن استفاده شده باشد، باید هزینه بیشتری بابت خرید آن پرداخت کنید، همچنین کتابخانه‌های کلاسیک که دارای منبت کاری های بیشتری هستند قیمت بیشتری هم دارند. البته اگر به مدل‌های ساده تر علاقه دارید پیشنهاد می‌کنم حتماً سبک نئوکلاسیک را هم مورد بررسی قرار دهید. ناگفته نماند کمد دیواری، کتابخانه و کابینت نئوکلاسیک جزو پرطرفدار‌ترین محصولات چوبی هستند.

انواع کتابخانه چوبی کلاسیک

کتابخانه های چوبی در سه نوع کلاسیک، نئوکلاسیک و مدرن طبقه بندی می‌شوند، کتابخانه‌های کلاسیک با منبت کاری های زیبا معمولاً طراحی اصیل‌تر و پیچیده تری دارند، در حالی که کتابخانه‌های مدرن دارای طراحی ساده‌ای هستند و از خطوط ساده و بدون انحنا و صاف در طراحی آنها استفاده می شود. کتابخانه های سبک نئوکلاسیک هم حالتی بین سبکی دارند به عبارت بهتر شباهت زیادی به سبک کلاسیک دارند اما خیلی ساده و مینیمال‌تر …

همانطور که اشاره کردیم غالباً کتابخانه کلاسیک از چوب‌های راش و بلوط ساخته می‌شوند چون این چوب‌ها فرم پذیری و استقامت بسیار ایده آلی دارند. بناربر این می‌توان به راحتی منبت کاری‌های ظریف و زیبایی را روی این چوب‌ها پیاده سازی کرد. البته چوب گردو هم چوب انعطاف پذیر و مناسبی برای این منظور است اما با توجه به قیمت بسیار بالایی که دارد کمتر از این چوب برای ساخت کتابخانه استفاده می‌شود. اگر به بافت چوب گردو علاقه دارید و قصد ندارید هزینه‌ی زیادی برای ساخت کتابخانه انجام دهید بهترین راهکار برای شما بکارگیری روکش چوب گردو است.

کاربرد کتابخانه کلاسیک

اصولا تمام اجناس دکوراتیو کلاسیک از جنس چوب یا به شکل ترکیبی از چوب با دیگر متریال تهیه می‌شوند. این مسئله در مورد کتابخانه و کابینت کلاسیک نیز صدق می‌کند. از ویژگی‌های دیگر محصولات چوبی و کلاسیک می‌توان به داشتن منبت‌کاری‌های ظریف و زیبا و همچنین تاج بلند و برجسته اشاره کرد. استفاده از این مدل کتابخانه‌ها در خانه‌هایی که به سبک کلاسیک طراحی شده اند مناسب است. شما می‌توانید یک کتابخانه کلاسیک را در پذیرایی به عنوان ویترین و یا اتاق مطالعه و کار خود قرار دهید. اما توجه داشته باشید که اصول مربوط به چیدمان سبک کلاسیک باید به خوبی در فضای مورد نظر شما رعایت شده باشد.

نوع متریال مصرفی کتابخانه

همانطور که در بخش‌های قبل نیز اشاره داشتیم، بهترین چوب برای ساخت کتابخانه کلاسیک چوب راش، بلوط، گردو، افرا، ممرز و توسکا است، این چوب‌ها دارای کیفیت بالا، دوام مناسب و استحکام کافی هستند. از این چوب‌ها برای ساخت محصولات دیگری نظیر کابینت آشپزخانه و درب چوبی لابی ساختمان استفاده می‌شود.

خرید کتابخانه آماده یا سفارش به نجاری؟

این سوالی است که ممکن است در ذهن بسیاری از کاربران شکل بگیرد. در صورتی که مدل خاصی در نظر داشته باشید بهتر است که برای ساخت سفارشی کتابخانه اقدام کنید، به این ترتیب با پرداخت اندکی هزینه بیشتر یک کتابخانه منحصر به فرد و متناسب با سلیقه خود خواهید داشت، اما در صورتی که طرحی در نظر ندارید می‌توانید از مدل‌های آماده در بازار یک مدل مناسب از نظر ابعاد و طبقات را برای قرار دادن در اتاق کار یا مطالعه خود انتخاب کنید. قطعاً انتخاب کتابخانه های آماده و بازاری از نظر هزینه‌ای مقرون بصرفه تر خواهد بود.

برای تهیه کتابخانه و محصولات چوبی مرتبط مانند میز مطالعه یا تحریر پیشنهاد می‌کنیم حتماً به مناطقی که به بورس کتابخانه چوبی در تهران مشهور هستند مراجعه کنید. در این مراکز خرید هم تنوع زیادی وجود دارد و هم قیمت‌ها مطابق عرف بازار است بنابر این احتمالاً با مراجعه به این مناطق بتوانید خرید رضایت بخشی داشته باشید.

راهنمای انتخاب و خرید کتابخانه

ویترین های چوبی از نظر شکل ظاهری به کتابخانه چوبی کلاسیک شباهت دارند، در صورتی که ویترین چوبی طرح کلاسیک را برای قرار دادن در فضای منزل خود در نظر دارید باید سعی کنید که از مبلمان کلاسیک نیز در پذیرایی خانه استفاده شود، ضمن این که تمام اصول مربوط به چیدمان کلاسیک باید در محیط رعایت شود تا زیبایی های یک ویترین چوبی کلاسیک به خوبی دیده شود.

در صورتی که پذیرایی بزرگی در اختیار داشته باشید می توانید از ویترین های بزرگ یا کمد دار استفاده کنید، اما اگر محیط کوچکی در اختیار دارید بهتر است یک ویترین ساده خریداری کنید که منبت کاری‌های کوچک و ظریف داشته باشد، در غیر اینصورت محیط پذیرایی شلوغ دیده می‌شود. کتابخانه کلاسیک را نیز می توانید در اتاق کار یا مطالعه خود قرار داده و با ایجاد یک محیط کلاسیک و زیبا از دکوراسیون زیبا بهره مند شوید. می‌توانید از یک میز تحریر یا میز کار مدل کلاسیک نیز برای تکمیل دکوراسیون اتاق کار خود استفاده کنید تا دکوراسیون کامل‌تری در اختیار داشته باشید.

کلام آخر

مهمترین شاخصه محصولاتی که به سبک کلاسیک طراحی می‌شوند، استفاده از چوب‌های مرغوب، منبت کاری، پایه‌ها و تاج برجسته است. بهترین چوب برای ساخت کتابخانه چوبی کلاسیک چوب راش و بلوط است. هرچه کتابخانه یا ویترین چوبی انتخابی شما دارای منبت کاری‌های بیشتر و ظریف تری باشد باید هزینه بیشتری برای خرید آن صرف کنید. بهتر است در زمان خرید به کاربرد، ابعاد و همچنین عمق طبقات کتابخانه دقت داشته باشید تا در زمان قرار دادن کتاب‌های بزرگ دچار مشکل نشوید. سعی کنید با قرار دادن اقلام دکوراتیو زیبا و کلاسیک دیگر در طبقات ویترین یا کتابخانه به زیبایی آن بی‌افزایید.

منبع : architecturaldigest

تاریخ بروزرسانی : 1400/05/16

لطفا با ستاره دادن از ما حمایت کنید

2 دیدگاه دربارهٔ «کتابخانه چوبی کلاسیک»

 1. صنایع چوب اُرسی

  با سلام احترام
  قیمت کتابخانه کلاسیک بستگی زیادی به نوع طراحی و مقدار چوب مصرفی داره
  با توجه به اینکه در مجموعه ما تولید به صورت سفارشی و بر اساس نیاز مشتری انجام میشه لطفا مدل کتابخانه ای که مد نظر دارید رو به شماره واتساپی که در قسمت پایین سایت درج شده ارسال بفرمایید.
  موفق باشید

 2. بهمن خانی

  سلام وقت بخیر قیمت کتابخانه سبک کلاسیک باجنس وکیوم متری چن در میاد؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.