کابینت چوبی کلاسیک

کابینت چوبی کلاسیک

به‌صورت کلی از نظر اکثر افراد تخته ام‌دی‌اف در مقایسه با چوب خالص ماده‌ی ارزان‌تری و ضعیف‌تری می‌باشد؛ اما در حقیقت کاربرد این دو ماده با یکدیگر متفاوت است و هرکدام مزایا و معایب خود را دارد؛ بنابراین برخلاف انتظار عوام، لزوماً چوب حاصل گزینه‌ی مناسب‌تری نسبت به ام‌دی‌اف نمی‌باشد و ممکن است استفاده از آن اشتباه باشد. برای افرادی که قصد ساخت کابینت و یا تعویض آن را دارند علم به این موضوع که موارد استفاده و تفاوت این دو نوع چوب چه می‌باشد، بسیار مهم است.

تاریخچه استفاده از چوب خالص

از زمان‌های خیلی دور چوب خالص، به عنوان ماده‌ی اصلی و گران‌بها برای تولید وسایل چوبی از جمله کابینت تمام چوب مورد استفاده قرار گرفته است. هنگامی که از لفظ چوب استفاده می‌شود منظور ما الوار چوبی است که طی فرآیند‌هایی پس از خشک شدن، قابل استفاده در وسایل چوبی می‌شود و هنگامی که از ((چوب مهندسی‌شده)) سخن به میان می‌آید زده منظور تخته‌های ام‌دی‌اف است که با تکنیک‌های روز مهندسی ایجاد می‌شود و امروزه نسبت به گذشته‌ استقامت بیشتری پیدا کرده و سرعت تولید آن نیز بیشتر شده است. تخته‌های ام‌‌دی‌اف شامل ترکیباتی از چوب‌، چسب و … است.

‌مزایای کابینت چوبی کلاسیک

دوام و قدرت بالا ـ چوب خالص به طور قابل ‌ملاحظه‌ای بادوام و محکم است. اگر شما به دنبال خرید وسیله‌ای هستید که برای چندین دهه به خوبی کار کند و همچنین زیبایی ظاهری خود را در گذر زمان از دست ندهد، استفاده از چوب گزینه‌ی مناسبی برای شماست. چوب به اندازه‌ای قدرتمند است که از آن در ساخت پایه‌های خانه‌های چوبی و همچنین پل‌ها استفاده می شود. لازم به ذکر است که انواع مختلف چوب، میزان استقامت‌های متفاوتی با یکدیگر دارند. برای مثال چوب درخت بلوط در مقایسه با درخت سرو از استقامت بیشتری برخوردار است.

کابینت روکش چوب طبیعی

تزئینات در بحث ظاهر محیط، چوب بدون شک زیباترین وسیله‌ی تزئینی است. طرح‌های طبیعی بر روی سطح چوب یکی از دلایل زیبایی آن‌ها می‌باشد. اگر زیبایی طرح برای شما اولین و مهم‌ترین اولویت است، به دنبال انتخاب چوب خالص برای طرح خود باشید. البته باید در نظر داشته باشید همانند استقامت و دوام، طرح‌های روی چوب‌ها نیز با یکدیگر متفاوت است و هر کدام در طراحی خاصی به کار می‌روند. برای مثال بلوط قرمز از بلوط سفید استقامت بیشتری دارد و این در حالی است که طرح‌های روی بلوط سفید ظاهر بسیار زیباتری نسبت به بلوط قرمز ایجاد می‌کند و در کار‌های تزئینی و همچنین تیه و تولید روکش چوب طبیعی برای ساخت کابینت روکش چوب کاربرد بیشتری دارد.

ساخت سفارشی : در هنگام استفاده از چوب، به دلیل ابزار خور بودن آن، راه‌های بی‌شماری برای ساخت وجود دارد و همچنین تنوع رنگی و مدل و ابزاری بی‌انتها خواهد بود.

ارزش ـ وسیله‌ی نهایی ساخته‌شده به وسیله‌ی چوب در مقایسه با تمامی وسایل دیگر از جمله تخته ام‌دی‌اف، تخته سه لا و … از ارزش بیشتری برخوردار است. اگرچه ممکن است بعضی از ام‌دی‌اف‌های مهندسی‌شده و جدید هزینه‌ای یکسان با چوب داشته باشند اما ارزش چوب به طور کلی از ام‌دی‌اف بیشتر است و برای خریدار و فروشنده نیز، چوب ارزش بالاتری دارد.

اگر قصد استفاده از چوب‌ها بر روی محصول خود دارید توجه داشته باشید همان‌طور که در متن گفته شد، چوب‌ها انواع گوناگونی دارند و هر کدام برای طرح خاص و محیطی خاص قابل استفاده هستند. اطلاعات بیشتر راجع به انواع چوب‌ها را در اینجا می‌توانید ببینید.

کابینت چوبی کلاسیک
کابینت چوبی کلاسیک

معایب استفاده از چوب چیست؟

آسیب رطوبت به چوب ـ به صورت کلی چوب‌ها در برابر آب آسیب‌پذیری نسبت بالایی دارند. اگرچه در میان تمامی چوب‌ها می‌توان از بلوط قرمز نام برد که برای محیط‌های مرطوب گزینه‌ی مناسبی است و دوام بالایی دارد ولی چوب‌ها در محیط مرطوب آسیب می‌بینند و به همین دلیل است که پس از ساخت، بر روی چوب‌ها از روکش‌های ضد آب استفاده می‌شود

تغییر فرم و شکستی ـ چوب‌ها معمولاً در مواجهه با بالا دمای بالا و رطوبت تمایل به تغییر حالت دارند. بنابراین، وسایل چوبی در هنگام نوسانات دمایی و تغییر میزان رطوبت (برای محیط‌های مرطوب) ممکن است فرم اصلی خود را از دست بدهند و یا دچار شکستگی بشوند. این شکستگی و تغییر فرم‌ها در گذر زمان و مخصوص مواقعی که چوب‌ها رنگ‌شده باشند بیشتر به چشم می‌آید. در گذر زمان،‌ تولیدکنندگان وسایل چوبی با استفاده از روش‌های مختلف برای تولید و همچنین بهره بردن از فنّاوری تلاش بسیاری کرده‌اند تا از این تغییر حالات چوب جلوگیری کنند.

جمع شدن حشرات ـ بیشتر حشرات در چوب‌های خالص در مقایسه با چوب‌های مهندسی‌شده، به لانه‌سازی مشغول می‌شوند. برای جلوگیری از این مشکل، چوب‌ها را باید مرتبط مورد نگه‌داری و مراقبت قرار داد که این موضوع می‌تواند باعث صرف وقت و زمان زیادی شود.

تخته ام‌دی‌اف چیست؟

برای افرادی که به دنبال صرف هزینه‌ی کمتر برای اجزای چوبی خود هستند، تخته ام‌دی‌اف گزینه‌ی مناسبی است. ام‌دی‌‌اف مخفف شده‌ی کلمه‌ی انگلیسی Medium-Density Fiberboard به معنای تخته‌ی چوب با چگالی متوسط می‌باشد. ام‌دی‌اف‌ها از قطعات چوب که به همراه چسب و با حرارت به یکدیگر متصل شده‌اند ایجاد می‌شوند. هنگامی‌که از چوب مهندسی‌شده سخن به میان می‌آید منظور بهترین نوع ام‌دی‌اف ساخته شده است که استقامت، میزان چگالی و دوام بالایی دارد. (این نوع ام‌دی‌اف‌ها از نظر کیفیت از تخته سه لا نیز با بهتر هستند). به همین دلیل در مواردی بسیاری می‌توان از چوب مهندسی‌شده به جای چوب خالص استفاده کرد.

بسیاری از مشتریان و طراحان تصور می‌کنند ام‌دی‌اف نسبت به چوب خالص ما‌ده‌ی سطح پایین‌تر و کم کیفیت‌تری است درحالی‌که همان‌طور ک گفته شد، هردوی این مواد مزایا و معایبی دارند و در بعضی شرایط ممکن است ام‌دی‌اف گزینه‌ی بسیار مناسب‌تری باشد.

قبل از بررسی و شرح مزایا و معایب ام‌دی‌اف، لازم است بدانیم چوب مهندسی‌شده نیز انواع متفاوتی دارد و دسته‌بندی‌های زیادی وجود دارد. این دسته‌بندی‌ها شامل میزان چگالی (این فاکتور رابطه مستقیم ا استحکام چوب دارد)، ابعاد، نوع چسب به کار رفته، ضد آب بودن یا نبودن، نوع چوب به کار رفته و ضخامت می‌باشد. هرچه چگالی ام‌دی‌اف بیشتر باشد و ضخامت آن بیشتر باشد، هزینه‌ی آن نیز بیشتر خواهد بود.

چرا تخته‌های ام‌دی‌اف را انتخاب می‌کنیم؟

در خانه‌ها، از ام‌دی‌اف معمولاً در ساخت درب‌های کابینت مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حقیقت می‌توان گفت ممکن است بدنه‌ی یک کابینت از چوب ساخته شود ولی برای انتخاب نوع درب آن، از ام‌دی‌اف استفاده شود. این کار به چند دلیل انجام می‌شود. تخته ام‌دی‌اف برخلاف چوب، به‌راحتی تغییر فرم نمی‌دهد و دچار شکستگی نمی‌شود. ام‌دی‌اف همانند چوب در اثر نوسانات دمایی و یا رطوبتی ممکن است کمی انبساط پیدا کند اما برخلاف چوب، دچار قوس و شکستگی نمی‌شود. دلیل این پدیده این است که در تخته‌ ام‌دی‌اف اجزا به دلیل چسبیدن به یکدیگر، مانند یک واحد مشخص، باهم تغییر می‌کنند و این باعث می‌شود شکستگی ایجاد نشود؛ بنابراین در صورتی که تغییرات رطوبتی و دمایی شدیدی نیز به وجود بیاید، لازم نیست نگران درب‌های کابینت خود که از جنس ام‌دی‌اف هستند، باشید.

تخته ام‌دی‌اف‌ها معمولاً از ذرات مناسب و با کیفیتی درست‌شده‌اند و این باعث می‌شود که طرح و نقش‌های کمی بر روی سطح آن‌ها وجود داشته باشد. این موضوع برای هنگامی که قصد رنگ زدن محصول نهایی را داشته باشیم، ام‌دی‌اف را به گزینه‌ی مناسبی تبدیل خواهد کرد. اگر قصد دارید درب‌های کابینت را رنگ کنید، استفاده از تخته ام‌دی‌اف نسبت به چوب گزینه‌ی مناسب‌تری است.

 ام‌دی‌اف قابلیت خوبی در سفارشی‌سازی انواع درب‌ها در کابینت‌ها دارند. درب‌های کابینت انواع مختلفی دارند، درب‌های فلت، درب‌های کشویی، به سمت باز شونده به سمت بالا و… از انواع مختلف و قابل استفاده می‌باشد که در اکثر خانه‌ها یافت می‌شود. به دلیل این‌که تخته‌های ام‌دی‌اف را می‌توان در ابعاد و سایز‌های مختلف به راحتی (در مقایسه با چوب) و بدون آسیب دیدن محصول اصلی برش داد، استفاده از ام‌دی‌اف برای این منظور بسیار مناسب است.

بعضی از تخته‌های ام‌دی‌اف با قابلیت ضد آب بودن ایجاد می‌شوند. اگر قصد دارید از تخته‌ ام‌دی‌اف در مکان‌هایی که رطوبت بالایی دارند، از جمله دست‌شویی، حمام و یا خانه‌هایی در شهر‌هایی با میزان رطوبت بالا، استفاده از ام‌دی‌اف‌های مقاوم در برابر آب و رطوبت گزینه‌ی بسیار معقول و جذابی خواهد بود.

تخته‌های ام‌دی‌اف‌ در ابعاد بزرگ‌تری نسبت به چوب‌ها موجود هستند. اگر در پروژه‌ی ساخت قصد دارید از قطعات بزرگ چوبی استفاده کنید و اتصالات این قطعات با یکدیگر کم است، استفاده از ام‌دی‌اف پیشنهاد می‌شود زیرا معمولاً ابعاد بزرگ برای چوب‌ها در دسترس نمی‌باشد و این موضوع ممکن است مشکلاتی برای پروژه ایجاد کند.

در انتها می‌توان گفت به صورت کلی تخته ام‌دی‌اف از چوب خالص ارزان‌تر است و با استفاده از مراقبت‌های خاص و همچنین بهره‌گیری از ام‌دی‌اف‌های درجه یک، می‌توان استقامتی نزدیک به چوب‌‌ها را با قیمت‌ پایین‌تری ایجاد کرد.

از جهت منفی نیز می‌توان گفت تخته ام‌دی‌اف به راحتی خط و خش برمی‌دارد و برخلاف چوب که به راحتی با سنباده زدن تعمیر می‌شود، تخته ام‌دی‌اف قابلیت تعمیر شدن پس از آسیب‌دیدگی را ندارد. همچنین تخته ام‌دی‌اف‌ در مقابل گرمای شدید مقاومت پایینی دارد و به مواد داخلی آن آسیب می‌رسد. به همین دلیل است که در وسایل چوبی خارج از خانه، ام‌دی‌اف مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

کاربرد ورق ام دی اف

بیشترین و متداول‌ترین استفاده از تخته ام‌دی‌اف‌ها در کابینت آشپزخانه‌ می‌باشد. همان‌طور که در بالا اشاره شد، بیشتر کابینت‌های آشپز‌خانه از ترکیب چوب خالص و تخته‌ ام‌دی‌اف ایجاد می‌شود و ام‌دی‌اف بیشتر در درب‌ها، پنل‌‌های بالایی کابینت‌ و همچنین قسمت‌هایی داخلی کابینت مورد استفاده قرار می‌گیرد (زیرا برای رنگ‌آمیزی راحت‌تر هستند، به راحتی قوس پیدا نمی‌کنند، قابل شست‌وشو هستند و …). در نظر داشته باشید ام‌دی‌اف‌ها تنها در کابینت‌ها وجود ندارند و در بخش‌های دیگری از خانه‌ها نیز ام‌دی‌اف یافت می‌شود. در سرویس‌های بهداشتی و حمام که مکانی بسیار مرطوب هستند، ام‌دی‌اف گزینه‌ی مناسب‌تری نسبت به چوب خواهد بود زیرا با تغییرات رطوبتی و دمایی داخل سرویس‌های بهداشتی و حمام‌، دچار آسیب‌دیدگی نمی‌شود. اگر قصد استفاده از ام‌دی‌اف در این مکان‌ها یا هر مکان دیگری که می‌دانید محیطی مرطوب دارد را داشتید، حتماً بررسی کنید ام‌دی‌اف از نوعی باشد که در مقابل رطوبت مقاوم است؛ زیرا ام‌دی‌اف نرمال به راحتی در مواجهه با آب و رطوبت آسیبی مشابه با چوب خواهد دید.

برای مقابله با آتش، استفاده‌ از تخته‌ ام‌دی‌اف تأخیر‌ ایجاد کننده (اسم شو درست متوجه نشدم انگلیسی‌اش میشه fire retardant MDF Board) پیشنهاد می‌شود. در حالی که این سبک ام‌دی‌اف بیشتر در محیط‌ها تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌تواند در خانه‌ها و محیط‌هایی که امکان آتش‌سوزی در آن‌ها وجود دارد مانند تخت‌ها، آشپز‌خانه و… مورد استفاده قرار گیرد.

یکی دیگر از مسائلی که باید مورد توجه قرار دهید، مقایسه ام‌دی‌اف‌ها با تخته‌ سه لا می‌باشد. معمولاً این مقایسه برای انتخاب نوع و سبک کابینت مورد استفاده قرار نمی‌گیرد زیرا ام‌دی‌اف در کابینت‌ها انتخاب مناسب‌تری خواهد بود، ولی در ساخت سایر وسایل برای خانه، می‌توان این دو ماده را مورد بررسی دقیق قرار داد تا انتخاب آگاهانه‌تری داشته باشیم.

یکی دیگر از موارد پرمصرف برای ام‌دی‌اف‌ها استفاده از آن‌ها در قفسه‌ها می‌باشد. این قفسه ممکن است در جاهای مختلف اعم از کابینت‌ها، قفسه‌های ایجاد شده بر روی دیوار و یا قفسه‌های کتاب‌خانه‌ها را شامل می‌شود. استفاده از ام‌دی‌اف در قفسه‌ها به دلیل این که سطوح زیبایی را ایجاد می‌کنند، پیشنهاد می‌شود. البته باید در نظر داشته باشید اگر قرار است وزن زیادی بر روی قفسه‌ی تشکیل شده از تخته ام‌دی‌اف قرار دهید، ممکن است باعث آسیب دیدن آن شود و اگر قفسه‌ی شما قرار است وزن زیادی تحمل کند، اطمینان حاصل کنید ترکیبی از چوب نیز در قفسه به کار رفته است.

و در پایان می‌توان گفت به‌کارگیری ام‌دی‌اف در ساخت درب‌های داخلی و خارجی به صورت گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. بعضی از مدل‌های ام‌دی‌اف بسیار با دوام، محکم و همچنین با ظاهری زیبا هستند و برای این کار‌ مناسب هستند. در واقع استفاده از ام‌دی‌اف برای درب‌ها ظواهر بسیار زیبا و متنوعی در مقایسه با چوب ایجاد خواهد کرد.

مقایسه چوب و ام‌دی‌اف، نظر نهایی چیست؟

هر دو نوع چوب معرفی شده دارای ویژگی‌های خوبی هستند و هر کدام بسته به شرایطی و با در نظر گرفتن مزایا و معایبشان مورد استفاده قرار خواهند گرفت. همان‌طور که دیدیم موقعیت‌هایی وجود دارد که یکی از دیگری مناسب‌تر باشد، اما به طور کلی در استفاده از درب کابینت‌ها، پیشنهاد ما استفاده از تخته ام‌دی‌اف به جای چوب است (به دلیل مزایایی که ام‌دی‌اف نسبت به چوب دارد و در ساخت درب کابینت به این ویژگی‌ها نیازمندیم).

اگر به دنبال بازسازی و یا ارتقای کابینت آشپزخانه خود هستید، پیشنهاد ما استفاده‌ی ترکیبی از ام‌دی‌اف و چوب می‌باشد (کابینت چوبی و استفاده از درب ام‌دی‌اف)؛ مانند همیشه ما اینجا هستیم تا جوابگوی سؤالات و مشاوره به شما باشیم.

شرکت طراحی دکوراسیون اُرسی با بیش از 12 سال سابقه مستمر در زمینه تولید انواع کابینت آشپزخانه و کمد کلاسیک و سایر مصنوعات چوبی مانند درب تمام چوب لابی ، درب های داخلی ، دیوارکوب و قرنیز و … با در اختیار داشتن تجهیزات و ماشین آلات خارجی و سالن تولید به مساحت 2000 متر مربع و سالن رنگ کاری مجزا و همچنین پرسنل ماهر بصورت تخصصی در زمینه ساخت و تولید کابینت کلاسیک در تهران فعالیت دارد و آماده همکاری با شرکت های عمرانی که در حوزه ساخت و ساز فعالیت دارند، می باشد.

مهم ترین نمونه کارهای کابینت آشپزخانه کلاسیک این گروه صنعتی در مناطق 1 و 2 تهران که شامل ولنجک ، فرمانیه ، الهیه ، شهرک غرب و سعادت آباد می باشد، انجام شده است.

سوالات متداول

با توجه به اینکه منابع محدودی در مورد کابینت کلاسیک وجود دارد و خیلی از مشتریان دوست دارند اطلاعات کامل تری از جزئیات کار داشته باشند، تصمیم گرفتیم از طریق این وبسایت اطلاعات تخصصی و کاملی در مورد جزئیات و همچنین قیمت کابینت کلاسیک ارائه نماییم تا در حد بضاعت و توان خود سهم کوچکی در آگاه سازی مشتریان و سایر افراد جامعه داشته باشیم.

نوع رنگ کابینت کلاسیک

مهم ترین بخش در رنگ آمیزی کابینت کلاسیک زیرسازی و فراهم کردن بستری مناسب برای پاشیدن رنگ روی سطح کار است. درصورتیکه زیرسازی اصولی انجام شود رنگ بشکل یکنواخت روی کار می نشیند و موج ها و رگه های چوب کاملا مشهود خواهد بود. اگر کیفیت و دوام برای شما اولویت دارد پیشنهاد ما استفاده از رنگ پلی اورتان خارجی است اما اگر اولویت اصلی شما کاهش هزینه است می توانید از رنگ های روغنی و پلی استر استفاده نمایید.

  • پلی اورتان : بسیار باکیفیت و بادوام + ضد آب
  • پلی استر و رنگ روغن : قیمت مناسب و کیفیت قابل قبول

عمر مفید کابینت کلاسیک

طول عمر کابینت آشپزخانه تا حد زیادی بستگی به نحوه استفاده و البته نوع و کیفیت متریال بکار رفته در آن دارد. کابینت کلاسیک چوبی از مقاومت و استحکام بالایی برخوردار است و اگر درست از آن استفاده شود تا چندین سال می‌توانید از آن استفاده کنید.

یراق آلات کابینت کلاسیک

دو شرکت بلوم اتریش و فانتونی ایتالیا معروف ترین تولیدکنندگان اکسسوری و یراق آلات کابینت آشپزخانه هستند. یراق آلات بلوم به کارایی و دوام بالا شهرت دارد و جزو پرفروش ترین یراق آلات بازار بحساب می آید. برند فانتونی هم از برندهای صاحب سبک و باکیفیت است و به نوآوری و خلاقیت در صنعت اتصالات کابینت و یراق آلات شهرت دارد.

نوع چوب کابینت کلاسیک

عمده ترین نوع چوبی که در ساخت کابینت چوبی کلاسیک استفاده می شود چوب راش و بلوط است البته بندرت از چوب گردو هم استفاده می شود چون از نظر قیمتی چوب گردو از چوب های راش و بلوط گرانتر است. بطور کلی بدلیل قیمت بسیار بالای چوب طبیعی، اکثر سازندگان در ساخت کابینت نئوکلاسیک سعی می کنند تا جای ممکن از چوب کمتری استفاده کنند و از متریال جایگزین مثل ام دی اف و سایر فراورده های چوبی بهره ببرند تا بتوانند قیمت کابینت چوبی را پایین بیاورند.

یک نکته مهم : هرگز در هنگام سفارش و خرید کابینت چوبی اصرار بر کاهش قیمت و دریافت تخفیف های غیر متعارف نداشته باشید. چراکه تولید کننده برای دستیابی به سود بیشتر، از کیفیت و کمیت کار شما می کاهد و در پایان هم هزینه زیادی کرده اید و هم محصول باکیفیتی نصیبتان نخواهد شد.

کاتالوگ کابینت کلاسیک

قبل از خرید کابینت کلاسیک حتما به این موضوع توجه داشته باشید که چند مدل مختلف از کابینت آشپزخانه را انتخاب کنید و سبک مورد نظرتان را از میان طراحی های مختلف پیدا کنید. برای اینکار می توانید به وبسایت شرکت های سازنده کابینت آشپزخانه کلاسیک مراجعه کنید یا بصورت حضوری کاتالوگ کابینت کلاسیک شرکت های تولیدکننده را دریافت کنید.

داشتن کاتالوگ و مشاهده نمونه کارها باعث می شود دید بهتری نسبت به محصولات پیدا کنید و حتی کالیته رنگی کابینت ها را با یکدیگر مقایسه کنید و بهترین رنگ کابینت آشپزخانه را انتخاب نمایید.

منبع : bhg.com

آخرین بروزرسانی : 1399/05/20