کابینت چوبی آشپزخانه چیست

کابینت چوبی آشپزخانه می تواند گزینه مناسبی برای سبک کلاسیک و مدرن باشد. به همین خاطر در طراحی کابینت چوبی مدرن یا کلاسیک کاربرد دارد.

کابینت چوبی می تواند ظاهر زیبا و طبیعی در محیط آشپزخانه و منزل ایجاد نماید. بسیاری از خانم های خانه دار از وجود بافت زنده در محیط خانه لذت می برند.

امکان حکاکی بر روی چوب به راحتی فراهم می گردد. بنابراین چوب ها انعطاف خوبی در برابر نقش و نگارهای گوناگون دارند.

کاربرد کابینت چوبی آشپزخانه

کابینت چوبی به راحتی با سلیقه مشتری همراه می شود. چوب ها از قابلیت حکاکی، برش، کنده کاری و … برخوردار هستند و به طور کلی دارای انعطاف زیادی می باشند. بنابراین می تواند طبق سلیقه مشتری و کاربران شکل بپذیرند و آماده شوند.

کابینت چوبی با توجه به جنس چوب تولیدی می تواند مدت زمان زیادی دوام داشته باشد. میزان مقاومت برای ساخت و طراحی کابینت اهمیت زیادی دارد. کابینت ها از لوازمی هستند که به شکل مداوم استفاده می شوند. بنابراین مقاومت در طراحی کابینت حرف اول را می زند.

امکان رنگ آمیزی و طراحی کابینت با شکل و طرح دلخواه در کابینت های چوبی به راحتی فراهم می شود. کابینت های چوبی با دکوراسیون سازگارتر هستند و در فضای خانه شکیل تر به نظر می رسند.

کابینت آشپزخانه چوبی برای نصب نیاز به صرف هزینه کمتری دارد. برای نصب کابینت آشپزخانه چوبی نیاز به نیروی انسانی زیادی نیست.

معایب کابینت آشپزخانه چوبی

کابینت چوبی می تواند معایب و خصوصیات منفی نیز به همراه داشته باشد.

چوب ها مواد طبیعی بوده و مورد علاقه بسیاری از حشرات هستند. بنابراین امکان خورده شدن چوب ها توسط حشرات وجود دارد.

چوب ها دارای بافت طبیعی هستند و نسبت به آب و رطوبت واکنش نشان می دهند. مواد رطوبتی می توانند چوب را به شکل متورم و ناهمگن در آورند.

چوب هایی همچون بلوط و گردو با قیمت بسیار بالایی عرضه می شوند. بنابراین چوب های باکیفیت سبب افزایش قیمت کابینت چوبی می گردند.

برای اجرا و نصب کابینت چوبی نسبت به دیگر کابینت ها نیاز به اتلاف زمان بیشتری داریم.

رنگ کابینت

کابینت آشپزخانه چوبی تنوع رنگی زیادی دارد. چوب ها از نظر رنگ و تناژ تفاوت قابل توجهی با هم دارند. چوب ها می توانند رنگ های تیره یا روشن را به خود اختصاص دهند.

  • شیری
  • سفید خامه ای
  • سفید
  • قهوه ای روشن
  • کرم
  • طیف رنگ قهوه ای با تناژ مختلف
  • قهوه ای متمایل به مشکی
  • ماهاگونی
  • قهوه ای مایل به قرمز

مشخصات کابینت چوبی آشپزخانه

کابینت چوبی مدرن با ویژگی های خاص تر معرفی می گردد. کابینت های چوبی مدرن خصوصیات سبک مدرنیسم را به خوبی در خود جای داده اند. سبک مدرن طرفدار سادگی است. بنابراین از طرح های ساده و معمولی استقبال می نماید. سبک مینیمال در دسته سبک های مدرنیسم قرار می گیرد. با ورود سبک مینیمال به معماری و دکوراسیون می توان انتظار طراحی ساده ای را داشت.

کابینت چوبی مدرن با رنگ های سفید، قهوه ای روشن و گاهی رنگ تیره نمایان می شود. طرح های مدرن در انتخاب رنگ ها برای کابینت آشپزخانه جسارت بیشتری دارند.

ویژگی های کابینت سبک کلاسیک

کابینت چوبی کلاسیک امروزه در دکوراسیون سنتی مورد استفاده می باشد. کابینت های به کار رفته در سبک سنتی بسیار پر نقش و نگار هستند. طرح ها و نقوش از مهم ترین ویژگی های کابینت چوبی کلاسیک است. کابینت چوبی کلاسیک از وزن بالاتری برخوردار است و با رنگ های تیره تری عرضه می گردد.

دسته های کابینت کلاسیک از نوع تاجدار است و کمتر در نوع معمولی یافت می شود. کابینت های سبک رومی نیز پیرو سبک کلاسیک هستند. چوب های گران قیمت در کابینت چوبی کلاسیک اهمیت زیادی دارند.

کابینت چوبی مدرن در دکوراسیون امروزی کاربرد زیادی دارد. در واقع قابلیت تطبیق کابینت مدرن در آشپزخانه های امروزی بیشتر است. ضمن اینکه رنگ های روشن به کار رفته در کابینت می تواند فضای آشپزخانه را روشن تر نماید.

قیمت کابینت چوبی آشپزخانه 

برای تعیین قیمت کابینت چوبی بر پارامترهای مهمی تکیه می شود. متراژ کابینت از مهم ترین عوامل موثر در تعیین قیمت کابینت آشپزخانه می باشد.

جنس چوب کابینت می تواند در تخمین قیمت نهایی بسیار موثر و مفید واقع شود. چوب بلوط و گردو جزء چوب های گران قیمت هستند و چوب روسی به عنوان چوب ارزان تر مورد توجه است.

مساحت آشپزخانه تعیین کننده قیمت کابینت چوبی است. کابینت برای پوشش آشپزخانه در مساحت بیشتر نیاز به ابعاد گسترده تری دارد.

برای ساخت و طراحی کابینت باید از تجهیزات جانبی و یراق آلات همچون لولا، دستگیره و … بهره مند شوید. جنس و نوع یراق آلات تاثیر زیادی در قیمت نهایی کابینت چوبی آشپزخانه خواهد داشت.

انتخاب سبک کابینت آشپرخانه

سبک سفارشی شما برای طراحی کابینت آشپزخانه چوبی می تواند سبک های مدرن یا کلاسیک باشد. همچنین می توانید از طرح های کابینتی بهره مند گردید. قیمت نهایی کابینت چوبی به سلیقه، نظر و مطالبات مشتری بستگی دارد.

چوب ها شکل پذیر هستند و مشتریان کمی از این موضوع غافل می شوند. بنابراین بخش زیادی از دیزاین کابینت های چوبی مربوط به کنده کاری، حکاکی و وجود نقش و نگار بر روی چوب است.

تعداد قفسه ها و مدل قفسه بندی در کابینت ها متفاوت است و با توجه به نظر مشتری طراحی می شود. آپشن های کابینت نیز تاثیر زیادی در تخمین قیمت نهایی دارد.

برای ساخت، سفارش، نصب، راه اندازی و حمل کابینت نیاز به نیروی انسانی داریم. بنابراین دستمزد ساخت و نصب کابینت نیز محاسبه می شود.

نکات مهم در انتخاب کابینت

برای طراحی کابینت آشپزخانه چوبی به چند نکته توجه کنید:

کابینت های چوبی قابلیت استفاده در محیط های مختلف را دارند. بنابراین بسته به محیط کار یا منزل می توانید از سبک دیواری یا زمینی و یا هر دو استفاده نمایید.

برای نصب و راه اندازی کابینت، ایمنی را مورد توجه قرار دهید. از نیروی متخصص و فوق العاده برای نصب و راه اندازی کابینت بهره مند شوید.

برای خرید و سفارش کابینت از چوب های مستحکم کمک بگیرید. کابینت ها با میز کانتر آشپزخانه پوشش داده می شوند. وسایل زیادی بر روی میز کانتر و کابینت قرار می گیرد. به همین خاطر انتخاب کابینت با چوب مستحکم اهمیت زیادی دارد.

هزینه طراحی کابینت

در طراحی کابینت به رنگ ها توجه کنید. کابینت ها بخش زیادی از مساحت آشپزخانه را در بر می گیرند. بنابراین انتخاب هر رنگی برای آن ها در مساحت زیادی نمود می یابد. با انتخاب رنگ صحیح می توانید هارمونی رنگ را در دکوراسیون منزل به خوبی دنبال کنید و همگام سازی لازم بین اجزای دکوراسیون را مورد توجه قرار دهید.

کابینت های تمام چوبی با قیمت بیشتری عرضه می شوند و استقامت خوبی در برابر ضربه، فشار، رطوبت، آب، حرارت، حشرات و … دارند. برخی از کابینت ها تنها در روکش و ظاهر چوبی هستند و در مغزی با ترکیب چوبی تولید شده اند. کابینت های ترکیبی با قیمت کمتری نسبت به کابینت های تمام چوب عرضه می شوند.

در انتخاب کابینت چوبی به شرایط محیط آشپزخانه و آب و هوای محل سکونت توجه کنید. کابینت های چوبی گزینه خوبی برای نواحی گرم و مرطوب نیستند.