کابینت نئوکلاسیک نوعی کابینت آشپزخانه بین سبکی است یعنی تلفیقی از سبک مدرن و کلاسیک که این روزها خیلی مورد استقبال مردم قرار گرفته و به یکی از سبک های پرفروش و پرتقاضا در صنعت ساختمان و طراحی دکوراسیون تبدیل شده است. دلیل استقبال زیادی که از کابینت نئوکلاسیک شده را می توان در ویژگی های مثبت و منفی سبک مدرن و کلاسیک پیدا کرد. به بیان دیگر می توان گفت کابینت نئوکلاسیک نقات قوت کابینت کلاسیک و مدرن را یدک می کشد اما در پی رفع نقایص و معایب این دو سبک است.

خصوصیات کابینت نئوکلاسیک

  • اول اینکه کابینت نئوکلاسیک از نظر ظاهری مانند کابینت کلاسیک خیلی پرکار نیست و مثل کابینت مدرن بسیار ساده نیست. درواقع اگر از کابینت تمام چوب کلاسیک مواردی مانند درب های ابزار خورده، ستون و سرستون های حجیم و منبت کاری شده را حذف کنیم نوعی کابینت نئوکلاسیک در اختیار خواهیم داشت.

درب کابینت آشپزخانه نئوکلاسیک

  • درب های کابینت نئوکلاسیک معمولا تمام ام دی اف و یا از فریم چوب طبیعی، ورق ام دی اف و روکش چوبی ساخته می شود. برای انتخاب دستگیره می توان هم از دستگیره های مخصوص سبک کلاسیک استفاده کرد و هم دستگیره کابینت های مدرن، البته بر اساس تجربه و سلیقه  مشتریان استفاده از دستگیره های مدرن بیشتر توصیه می شود.

طراحی کابینت آشپزخانه نئوکلاسیک

  • سادگی در طراحی و استفاده از رنگ های پلی اورتان یا پلی استر براق و همچنین پولیش از خصوصیات کابینت نئوکلاسیک است. یکی از سبک هایی که به نوعی زیر مجموعه سبک نئوکلاسیک بشمار می آید، کابینت انزو است که جزو مدل های پر طرفدار کابینت آشپزخانه نئوکلاسیک محسوب می شود.
کابینت نئوکلاسیک
کابینت نئوکلاسیک شرکت اُرسی

کابینت نئوکلاسیک بدنه ام دی اف با مغز خارجی درب تمام چوب یا تمام ام دی اف رنگ پلی استر یا پلی اورتان

انتخاب رنگ کابینت نئوکلاسیک

انتخاب نوع رنگ مصرفی هم در قیمت و هم در کیفیت کابینت آشپزخانه تاثیرگذار خواهد بود. قبل از انتخاب نوع رنگ، پیشنهاد ما این است که ببینید طرفدار رنگ چوب طبیعی هستید یا رنگ های پوششی. رنگ های قهوه ای مثل فندقی و گردویی در دسته ی رنگ های خودرنگ و شفاف طبقه بندی می شوند درصورتیکه رنگ های پوششی کاملا سطح چوب و روی کار را می پوشانند و دامنه ی گسترده تری دارند مانند رنگ طوسی.

اگر از رنگ های پوششی استفاده می کنید کیفیت چوب و روکش زیر کار خیلی اهمیت ندارد و می توان تنها از ام دی اف خام رنگ شده برای ساخت کابینت با رنگ پوششی استفاده کرد اما اگر به رنگ طبیعی چوب علاقه مند هستید باید از ام دی اف روکش شده و رنگ های شفاف استفاده کنید.

کابینت نئوکلاسیک سفید

رنگ سفید در سبک های کلاسیک و نیمه کلاسیک جزو رنگ های پر طرفدار است که به دو صورت معمولاً ساخته می شود که مدل دوم استحکام و زیبایی بیشتری دارد و گران قیمت تر است.

  1. کابینت آشپزخانه نئوکلاسیک ام دی اف با رنگ سفید
  2. کابینت سبک نئوکلاسیک با روکش بلوط و رنگ سفید

خرید کابینت نئوکلاسیک

برای خرید کابینت نئوکلاسیک چند مورد مهم و حائز اهمیت وجود دارد که توجه به آنها باعث می شود انتخاب بهتری داشته باشید. عواملی مانند نوع ام دی اف مصرفی، نوع چوب یا روکش مصرفی، رنگ مورد استفاده و مدل کابینت مهم ترین آنها هستند که در ادامه توضیحاتی در مورد هریک از این موارد ارائه خواهیم کرد.

نوع ورق ام دی اف

بطور معمول برای تولید یونیت و بدنه کابینت آشپزخانه از ورق ام دی اف سفید صابونی استفاده می شود که هم می توان از ورق های ایرانی استفاده کرد و هم خارجی که کیفیت بالاتری دارند. برای تولید درب کابینت نئوکلاسیک در بیشتر موارد از ابزار نیلوفری استفاده می شود که بسته به طرح درب هم می توان از ام دی ام 18 میل استفاده کرد و هم 25 میل. ام دی اف خام هم مانند ام دی اف سفید صابونی ایرانی و خارجی دارد که نوع خارجی آن با اختلاف بهتر است. در پایان هم می توان درب کابینت را بصورت تمام ام دی اف ساخت و هم ام دی اف با روکش و چوب طبیعی که کاملا سلیقه ای است و بستگی کامل به بودجه و هزینه ای که برای این کار در نظر گرفته اید دارد.

نوع چوب و روکش مصرفی

بدلیل زیبایی ظاهری چوب طبیعی نسبت به ام دی اف، بعضی از کارفرمایان تمایل دارند بجای ساخت کابینت تمام ام دی اف از ترکیب ام دی اف خام و روکش چوب هایی نظیر راش، بلوط، ملچ، گردو و … استفاده شود که باعث بالا رفتن قیمت کابینت نئوکلاسیک و زیباتر شدن آن خواهد شد.

کابینت نئوکلاسیک شرکت اُرسی

کابینت نئوکلاسیک بدنه ام دی اف با مغز خارجی درب تمام ام دی اف رنگ پوششی

قیمت کابینت نئوکلاسیک

جالب است بدانید قیمت کابینت نئوکلاسیک همانند ویژگی های ظاهری و نوع طراحی بین سبک مدرن و کلاسیک است. در حالت کلی اصولا قیمت کابینت تمام چوب کلاسیک از کابینت سبک نئوکلاسیک و کابینت مدرن بیشتر است چون پروسه ساخت طولانی تری دارد و مهارت بیشتری می طلبد، ضمن اینکه چوب بیشتری معمولا در ساخت کابینت کلاسیک چوبی استفاده می شود تا سایر سبک ها.

در مجموع بدلیل اختلاف زیادی که این سه نوع کابینت باهم دارند نمی توان از نظر قیمتی آنها را باهم مقایسه کرد چرا که هر یک پروسه ساخت متفاوت و متریال مورد نیاز خودشان را می طلبند. اما برای اینکه دید بهتری نسبت به این موضوع داشته باشید حدود قیمت را خدمت شما عرض خواهیم کرد(توجه داشته باشید که این قیمت ها تابع ای از پارامتر های مختلف است و کم و زیاد می شود). اگر فرض کنیم کابینت ام دی اف مدرن با متریال مرغوب متری 3 میلیون تومان و کابینت تمام چوب راش متری 5 میلیون تومان باشد، قیمت کابینت نئوکلاسیک حدودا 4 میلیون تومان خواهد بود.

شرکت های تولید کننده کابینت نئوکلاسیک

  • انزو
  • بهسازان
  • مهراز
  • نف
  • ست

شرکت های مطرح و بنام تولیدکننده کابینت سبک نئوکلاسیک در تهران و ایران عبارتند از : انزو ، بهسازان ، نف ، مهراز ، ست و … محصولات این شرکت ها کاملاً لوکس و لاکچری بوده و اکثراً قیمت های بالایی دارند. مشتری های اصلی این شرکت ها عمدتاً، شرکت های عمرانی و پیمانکاران ساختمانی در شمال تهران هستند. این شرکت ها فقط در زمینه طراحی و نصب کابینت طرح نئوکلاسیک فعالیت ندارند و در حوزه تولید درب ، کمد ، دیوارکوب و سایر محصولات چوبی مربوط به دکوراسیون داخلی ساختمان سابقه زیادی دارند.

آخرین بروزرسانی : 1399/01/08

منبع : houzz.com