کابینت سنتی چیست و چرا در سال 1400 هنوز طرفدار دارد؟

همانگونه که می‌دانید آشپزخانه تنها محلی برای پخت و پز غذا نیست بلکه فضایی است برای سرو غذا و ایجاد صمیمیت و نزدیکی بیشتر بین اعضای خانواده … به همین دلیل باید حتماً محیطی گرم و پر از انرژی مثبت باشد تا اعضای خانواده در هنگام خوردن غذا احساس راحتی بیشتری داشته باشند و در کنار هم به گپ و گفت بپردازند. کابینت سنتی یکی از عناصر مهم و کمک کننده در رسیدن به این هدف است که با طراحی خاص خود می‌تواند فضای متفاوت و صمیمی تری در این دنیای مدرن و پر هیاهو برای ما ایجاد نماید.

اما کابینت‌های سنتی و روستیک از چه متریالی تهیه می‌شوند و چگونه می‌توانیم این مدل کابینت‌ها را سفارش دهیم؟ مواردی هستند که به آنها در ادامه خواهیم پرداخت :

کابینت روح آشپزخانه شماست

مطمئناً مهم‌ترین چیزی که در یک آشپزخانه جلب توجه می کند کابینت و دکوراسیون آن است که اگر بصورت اصولی طراحی شود باعث ایجاد محیطی زیبا و جذاب در خانه می‌شود. به عبارت بهتر کابینت آشپزخانه روح یک خانه‌ است و نقش تعیین کننده‌ای در طراحی داخلی و دکوراسیون دارد. انتخاب سبک کابینت اهمیت ویژه ای دارد که به سلیقه و مدل دکوراسیون منزل شما بستگی زیادی دارد. بطور کلی سبک‌های اصلی کابینت آشپزخانه شامل موارد زیر می شود:

  1. سبک مدرن
  2. سبک نیمه کلاسیک
  3. سبک کلاسیک
  4. سبک سنتی

ممکن است اجزای تزئینی و دکوری زیادی در آشپزخانه‌ وجود داشته باشند، اما آنچه در انتها سبک کلی آشپزخانه را تعیین می‌کند نوع کابینت استفاده شده در آن است چون کابینت بیشتر فضای آشپزخانه را به خود اختصاص می‌دهد. همانطور که در اتاق نشیمن، با وجود وسایلی مانند مبل و لوستر، وجود یک فرش زیبا، به کانون توجهات تبدیل می‌شود در آشپزخانه نیز کابینت مرکز توجهات خواهد بود. بنابراین با تغییر سبک کابینت، شما تنها مدل کابینت آشپزخانه خود را عوض نمی‌کنید بلکه باعث تغییر دکوراسیون کلی خانه می‌شوید پس دقت در انتخاب سبک و نوع طراحی بیش تر از قبل اهمیت پیدا خواهد کرد.

کابینت سنتی یا مدرن

همانطور که اشاره شد توجه به نوع طراحی یک آشپزخانه و انتخاب کابینت بسیار حائز اهمیت است. پس از انتخاب دقیق سبک کابینت می‌توانیم به سراغ انتخاب رنگ و مدل آن و در نهایت سایر اجزا آشپزخانه مانند میز ناهارخوری، تزیینات چوبی و … را بر اساس سبک کلی کابینت انتخاب نماییم. در زمان انتخاب کابینت می‌توانیم عواملی از جمله رنگ دیوار و یا کاغذ دیواری و طراحی و نوع پوشش کف و سقف‌ آشپزخانه را مورد بررسی قرار دهیم.

برای شروع شاید پاسخ به این سوال به شما کمک زیادی در انتخاب سبک کابینت ها کند. کابینت سنتی چوبی را بیشتر می پسندید یا کابینت ام دی اف مدرن؟ اگر پاسخ شما کابینت سنتی است در مرحله بعدی باید در مورد جنس چوب و رنگ استفاده شده در کابینت‌ آشپزخانه، تصمیم گیری نمایید. اگر به سبک کلاسیک بیشتر علاقه دارید بهتر است در مورد ویژگی‌های این سبک بیشتر کسب اطلاعات کنید.

به عنوان مثال در طراحی کابینت کلاسیک ، بیشتر از رنگ‌های روشن مثل سفید و کرم استفاده می شود البته تقریباً محدودیتی در طراحی آشپزخانه کلاسیک برای شما وجود ندارد و در صورت لزوم می توانید از رنگ های تیره هم برای کابینت سبک کلاسیک استفاده کنید. در صورت استفاده از رنگ های تیره تر پیشنهاد ما حفظ سادگی در طراحی است یعنی می توانید بجای کابینت کلاسیک طوسی از کابینت نئوکلاسیک طوسی یا خاکستری که طراحی ساده تری دارد بهره ببرید که هم زیباتر است و هم قیمت مناسب تری دارد.

نقش چوب در زندگی امروزی

امروزه با توجه به رشد صنایع مختلف و افزایش تکنولوژی، تولید فرآورده های چوبی مصنوعی (مانند ورق MDF) بطور قابل توجهی افزایش پیدا کرده و بدلیل قیمت مناسب تر نسبت به چوب طبیعی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. البته چوب در دکوراسیون جایگاه خاصی دارد و هرگز حذف نمی شود. مهم ترین دلیل این اتفاق، زیبایی بافت چوب، طبیعی بودن و کاربرد زیادی است که چوب در طراحی دکوراسیون‌ خانه‌های لوکس دارد. ضمن اینکه استفاده از چوب طبیعی در ساخت کابینت و سایر وسایل خانه باعث ایجاد فضای مطبوع و گرمی خاصی می شود.

درب ورودی و درب های اتاق خواب از عناصری هستند که معمولاَ با استفاده از فرآورده های چوبی ساخته می شوند. استفاده از درب لابی چوبی در منازل بزرگ و لوکس کاملاً رایج است. البته اگر قصد انتخاب چنین درب هایی را برای منزل خود دارید بهتر است بدانید قیمت درب چوبی در مقایسه با درب های ضد سرقت معمولی بسیار بالاتر است. اما آنچه اهمیت دارد کیفیت و ماندگاری درب های چوبی است.

کابینت سنتی چه مزایایی دارد؟

از مزایای استفاده از کابینت تمام چوب می توان به سفارشی بودن آن اشاره کرد. حتماً می دانید که در دنیای چوب با طیف رنگی گسترده و حجم زیادی از تنوع در نوع چوب و فرم طراحی رو به رو هستیم و انتخاب کابینت روکش چوب یا تمام چوب کاملاً بر اساس نیاز و سلیقه کارفرما انجام می پذیرد. طراحی و ساخت کابینت تمام چوب یا کابینت سنتی چوبی یا ساده با رنگ پوششی همه و همه قابل پیاده سازی و اجرا هستند.

به صورت کلی می‌توان گفت کابینت آشپزخانه سنتی انواع مختلفی دارد و هرکدام تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند که این تفاوت‌ها دکوراسیون کلی خانه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. برای مثال در طراحی یک آشپزخانه مدرن، ما بیشتر به دنبال تنوع رنگی هستیم و این درحالی است که در طراحی کابینت‌ سنتی ، همانطور که گفته شد، تاکید بیشتر بر استفاده از چوب های طبیعی نظیر راش و بلوط و رنگ ‌چوب و طرح های خود رنگ و یا رنگ های سرد و مات است.

کابینت چوبی سنتی
کابینت چوبی سنتی

خصوصیات کابینت سنتی

در تولید کابینت آشپزخانه سنتی استفاده از صفحه کابینت سنگی مانند سبک کلاسیک مرسوم نیست و بیشتر از صفحه کابینت چوب طبیعی استفاده می کنند.

کابینت مدرن برای افرادی که می‌خواهند جلوه‌ی زندگی مدرن را در طراحی و محیط‌های اطراف خود به صورت مستقیم ببینند کاربرد دارد. در طراحی کابینت مدرن برخلاف کابینت سنتی از خطوط صاف استفاده زیادی می‌شود و همچنین اصراری بر استفاده از رنگ‌های روشن در این طراحی نمی‌باشد. در این نوع آشپزخانه‌ها، بیشترین تاکید بر راحتی و در دسترس بودن وسایل است. ضمن اینکه استفاده همزمان از ام دی اف و روکش چوب مانند کابینت روکش چوب در سبک مدرن و پروژه های بین سبکی زیاد کار می شود. با در نظر گرفتن این ویژگی‌ها، تفاوت‌های کابینت مدرن و سنتی بیش ‌از پیش نمایان می‌شود.

  • داشتن بافت سنتی و قدیمی
  • استفاده از چوب و روکش چوب
  • رنگ چوب طبیعی (خودرنگ)
  • بطور معمول کابینت آشپزخانه سنتی با استفاده از هنر دست ساخته می شوند.
  • سبک های سنتی همواره بر حفظ سادگی تاکید زیادی دارند.

راهنمای انتخاب کابینت آشپز‌خانه مناسب

1. انتخاب رنگ

مدل های گوناگونی برای انتخاب کابینت سنتی در بازار وجود دارد و این شما هستید که باید نحوه طراحی و ظاهر کلی کابینت را انتخاب کنید پس سعی کنید به همه پارامترها در هنگام انتخاب دقت کنید برای مثال رنگ کابینت را طوری انتخاب کنید که زود از آن دل زده نشوید و یا زود از مد نیفتد.

2. انتخاب دستگیره و یراق

در هنگام انتخاب و سفارش کابینت رومی و کلاسیک ، باید توجه بیشتری به جزئیات آن مثل مدل و جنس دستگیره و نوع یراق آلات استفاده شده در ساخت کابینت، داشته باشید چراکه مستقیماً با کارایی و کیفیت سرو کار دارند.

3. جنس چوب و روکش مصرفی

شاید در نگاه اول برای خریدار یک کابینت، جنس چوب استفاده شده و همچنین نوع آن(صادراتی بودن یا نبودن چوب) اهمیت چندانی نداشته باشد ولی اهمیت این زمانی نمایان می‌شود که در صورت استفاده از چوب نامرغوب بعد از گذشت چند سال، باید مجددا دکوراسیون به صورت کلی عوض شود و این موضوع باعث تحمیل هزینه‌های زیادی به مشتری خواهد شد.

جمع بندی

تمامی این اطلاعات به یک سوال اصلی و مهم خواهند رسید که چگونه می‌خواهید دکوراسیون آشپزخانه خود را پیاده سازی کنید؟ آیا به دنبال پیاده سازی یک طرح کلاسیک هستید یا یک طرح آشپزخانه مدرن؟ آیا دوست دارید از طرح‌های جزیره‌ای به همراه پاخور‌ها در طراحی خود استفاده کنید یا تمایل به استفاده از کابینت‌های یک دست و میز نهار خوری در وسط آشپزخانه دارید؟ آیا می‌خواهید از چوب‌های کاملا مرغوب استفاده کنید یا از چوب‌هایی با کیفیت متوسط؟

در صورت داشتن هرگونه سوال و استعلام کابینت چوبی و مدرن لطفا از طریق بخش کامنت ها با ما در ارتباط باشید. در سریع ترین زمان ممکن پاسخگوی شما هستیم.

منبع : oldhouseonline.com

آخرین بروزرسانی : 1400/11/21

لطفا با ستاره دادن از ما حمایت کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.