پرگولا چیست؟

از پرگولا به عنوان سازه‎های چوبی یاد می‎شود که در فضاهای باز مورد استفاده قرار می‎گیرند. ممکن است آنها را با عنوان آلاچیق‎های چوبی نیز بشناسید. از نظر معماری باید گفت در ساختار آنها خبری از در و پنجره نیست، در واقع دارای معماری ساده و باز هستند. اگر در مناطق خوش آب و هوا زندگی می‎کنید و یا می‎خواهید در حیاط یا باغ یک سازه کاربردی برای دورهمی‎های دوستانه داشته باشید، پرگولا می‎تواند انتخاب مناسبی باشد. البته اگر آنها اندازه مناسبی داشته باشند می‎توانید از مهمانان خود نیز در آنها پذیرایی نماید.

پرگولا چوبی

در ساختار پرگولا، مانند کابینت کلاسیک چوب متریال اصلی است. از آنجا که این سازه در فضای باز ساخته می‎شود، چوب‎ها به‎گونه‎ایی انتخاب و پردازش خواهند شد که در برابر عوامل فرسایشی از خود مقاومت نشان دهند. پرگولا جزء سازه‎های ثابت است، بنابراین نمی‎توان در شرایط جوی مختلف آنها را جمع کرد تا از آسیب مصون باشند. به همین دلیل در ساخت آنها به کیفیت مواد اولیه توجه خاصی می‎شود. البته در ساخت این گونه‌ی خاص از آلاچیق تنها از چوب استفاد نمی‌شود بلکه می‌توان از متریال دیگری مانند فلز یا وینیل نیز در کنار آن استفاده کرد. با این حال آلاچیق‎هایی که به طور کامل با چوب ساخته می‎شوند، طرفداران خاص خود را دارند.

نصب پرگولا یا سایه‌بان چوبی در کنار استخر، آب نما و قسمت‎هایی از باغ که با گلو گیاه و درختچه‌های زینتی تزئین شده باعث به وجود آمدن یک محیط دنج و عالی برای استراحت و لذت بردن از فضای باز می‌شود که قطعاً آرامش بخش و مایه نشاط انسان خواهد بود.

کاربرد پرگولا چیست؟

شاید بتوان گفت یکی از مهمترین کاربردهای پرگولا ایجاد یک سایبان ساده، زیبا و کاربردی در زیباترین نقطه باغ یا فضای آزاد پشت بام منازل است. اگر به دنبال این هستید تا به شیوه‎ایی موثر فضای بیرونی منزل را زیبا کنید، آلاچیق چوبی گزینه بسیار خوبی خواهد بود. به این ترتیب فضایی مناسب برای صرف چای، قهوه، مطالعه کتاب، گپ دوستانه و … در اختیار خواهید داشت.

این سازه چوبی از شما در برابر باران و نور آفتاب بطور کامل محافظت نخواهد کرد. بنابراین استفاده از آنها در مناطق آب و هوایی که گرم و شرجی هستند، مناسب نخواهد بود. آلاچیق و پرگولا بیشتر در مناطق ییلاقی با آب و هوای مطبوع مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای زیبایی و پوشش بیشتر در برابر آفتاب معمولاً از گیاهان رونده مانند تاک (انگور)، پیچک و …. در قسمت سقف پرگولا چوبی استفاده می‎شود. به این ترتیب زیبایی بصری آنها دو چندان خواهد شد.

انواع پرگولا

1- آلاچیق چوبی بدون سقف

در این نوع از پرگولا چوبی، الوارهای چوب با سطح مقطع‌های مختلف و با فاصله‎های معین از یکدیگر قرار گرفته و به این ترتیب سقف سازه را تشکیل می‎دهند. به همین دلیل نباید انتظار داشت هنگام بارندگی با پناه بردن به آن از خیس شدن در امان باشید. این سبک از آلاچیق‎های چوبی فضای مناسبی برای رشد گیاهان را در اختیار شما قرار می‎دهند. در واقع در بیشتر طراحی‎ها توصیه می‎شود از گیاهان مناسب برای پوشش سقف استفاده شود.

2- آلاچیق چوبی با سقف بادبانی

در طراحی این نوع از آلاچیق چوبی، از پارچه به عنوان پوشش سقف استفاده خواهند کرد. در این حالت سایه‎ یکدستی در اختیار خواهید داشت. نکته مهم در ساخت آنها این است که به سراغ پارچه‎های بروید که مقاومت خوبی در برابر عوامل طبیعی مانند باران، باد و آفتاب سوزان داشته باشند.

3- آلاچیق با سقف شیروانی

در این حالت سقف به صورت شیروانی ساخته می‎شود، یعنی حالتی شیب‎دار دارد. اگر به دنبال طرحی هستید که برابر نور آفتاب و باران مصونیت بیشتری داشته باشد، شاید انتخاب این نوع از آلاچیق‎های چوبی مناسب باشد. حالت شیب‎دار آن سبب هدایت آب به طرفین سازه خواهد شد.

4- آلاچیق با سقف متحرک

در این مدل سقف‎ها دارای مکانیزم بوده و قابلیت جمع و باز شدن دارند. جنس سقف متحرک می‎تواند پارچه، چوب و یا فلز باشد.

نحوه ساخت پرگولا چوبی

1) مکان یابی و زیرسازی

به طور کلی پرگولا دارای سقف باز و چهار ستون است. ساخت و نصب آن چندان پیچیده نیست. برای این منظور لازم است یک سطح مسطح داشته باشید. اگر چنین فضایی در اختیار ندارید، لازم است کف سازی انجام شود تا سطحی صاف برای نصب و ساخت آلاچیق چوبی مهیا شود. سعی کنید مکان مورد نظر دارای درختان سایه‎دار باشد. در این حالت در روزهای آفتابی بهتر می‎توانید از این سازه استفاده نمایید.

2)نصب ستون‌ها و بتن ریزی 

در مرحله بعد محل نصب ستون‎ها آلاچیق انتخاب می‎شود که به اندازه یک چهارم ارتفاع ستون‌ها باید در عمق زمین ستون‌ها به صورت عمودی استقرار یابند تا ایستایی لازم برای تحمل وزن سقف و باد و طوفان را داشته باشد. پس از قرار دادن ستون در حفره، مخلوط سیمانی یا بتن درون حفره ریخته خواهد شد. به این ترتیب ستون در محل خود ثابت می‎شود. لازم است 48 ساعت به آن فرصت دهید تا کاملا خشک شود. برای اتصال ستون‌ها به یکدیگر، از میخ یا چفت‌های مخصوص استفاده خواهد شد. تیرهای فرعی نیز در هر دو طرف به شکل متقاطع متصل خواهند شد.

چه چوب‌هایی برای ساخت آلاچیق چوبی مناسب ترند؟

در ساخت آلاچیق چوبی معمولا از چوب‎های ساج، سرو، ماهون و چوب ترمو استفاده می‎شود. از جمله ویژگی بارز این چوب‎ها این است که دارای روغن طبیعی هستند. به همین دلیل در برابر تنش‎های گرمایی، حشرات، رطوبت، نور خورشید و … از خود مقاومت بسیار خوبی نشان می‌دهند. البته برای بالا بردن مقاومت چوب در برابر این عوامل، از واکس چوب و مواد شیمیایی خاصی نیز استفاده خواهد شد.

عوامل موثر بر قیمت پرگولا

قیمت پرگولا به عوامل متعددی بستگی دارد که از جمله آنها می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مدل پرگولا و نوع طرح
  • جنس چوب و رنگ مصرفی
  • اندازه سازه و مساحت آن
  • محل پروژه (از نظر بعد مسافت)

شما عزیزان برای دریافت مشاوره در زمینه طراحی و اجرای انواع آلاچیق و پرگولا چوبی و همچنین ساخت انواع درب چوبی لابی و کابینت آشپزخانه لوکس می‌توانید با شماره تلفن موجود در سایت تماس بگیرید.

منبع : pergolakitsusa

تاریخ بروزرسانی : 1400/02/02

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.