5 نکته مهم در طراحی و اجرای قاب چوبی دور آسانسور

آسانسور و راهروی منتهی به درب آن، یکی از مکان‌هایی است که در طراحی ساختمان گاهی مورد غفلت واقع می‌شود. این در حالی است که این بخش یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی است که هر فرد برای رسیدن به منزل یا قسمت مورد نظر خود، حتما از آن گذر می‌کند و قطعاً تا رسیدن آسانسور زمانی را در آن سپری می‌نماید. در طراحی ساختمان‌های مجلل و بزرگ امروزی، که توسط آرشیتکت‌های باتجربه و خلاق انجام می‌شود در جای جای ساختمان نکات فنی و مهندسی رعایت می‌شود. راهروهای دسترسی به آسانسور و همچنین طراحی دور آسانسور با متریال چوب (قاب چوبی دور آسانسور) و اجرای انواع قرنیز چوبی از آن دسته کارهایی است که باعث زیبایی دوچندان فضای لابی و راهروهای ساختمان می‌شوند.

  • در معماری سبک نوین توجه به مشاعات از جمله لابی آسانسور کاملاً ضروری است.
  • استفاده از قرنیز و درگاهی یا گیت چوبی برای ورودی راهروها به زیبایی محیط می افزاید.

مزایای طراحی دور آسانسور با چوب

هر ساختمان مجلل از بخش‌های مختلف و متعددی تشکیل شده که قطعاً برای زیباتر به نظر رسیدن نیازمند آن است که همه‌ی جنبه‌های آن به طور ویژه‌ای مورد بررسی قرار بگیرد. طراحی درگاهی و قاب آسانسور چوبی و همچنین اجرای قرنیز و دیواکوب‌ با چوب همه و همه جزو گزینه‌هایی هستند که طراحان داخلی برای طراحی لابی ساختمان در بیشتر پروژه‌ها ار آنها بهره می‌برند. 

استفاده از چوب در طراحی دکوراسیون، ایده‌ی جدیدی نیست اما هنوز که هنوزه با وجود پیشرفت تکنولوژی و شناسایی مواد اولیه جایگزین، همچنان چوب در صنعت دکوراسیون حرف اول و آخر را می‌زند. مهم‌ترین مزایای چوب عبارتند از :

  • انعطاف پذیر بودن
  • طراحی سفارشی 
  • تنوع در طرح و رنگ زیاد
  • زیبایی و طبیعی بودن 

لابی ساختمان های بزرگ

ساختمان‌های بزرگ امروزه، اغلب مکانی را برای دسترسی به آسانسور در نظر گرفته‌اند که به لابی آسانسور معروف است. به طور کلی، نمای ساختمان و طراحی داخلی بخش‌های مختلف هر ساختمان، علی‌الخصوص فضای لابی ساختمان، نمادی از موقعیت و خصوصیات ساکنین هر ساختمان است.

برای طراحی این بخش از هر ساختمان، اصولی وجود دارد که به نورپردازی، سقف، کف، دیوارها، گیت‌های ورودی و دیوارکوب‌های آسانسور می‌پردازد. از دیگر المان‌های مهم در قسمت ورودی ساختمان درب لابی خواهد بود که با دو متریال چوب و فلز غالباً اجرا می‌شوند.

  • نوع طراحی داخلی ساختمان بیانگر نگاه ساکنان به معماری و دیزاین محل زندگی خواهد بود.
  • توجه به درب ورودی، میز لابی من، نوع پوشش سقف، کف و دیوار در طراحی دکوراسیون امروزی اهمیت زیادی دارد.

طراحی قاب چوبی برای دور آسانسور

برای ورودی به آسانسور، می‌توانید از قاب‌های چوبی برای دور دربهای آن استفاده نمایید، این قابها هم می‌توانند به سبک کلاسیک برای شما اجرا شوند که نشان‌گر اصالت ساختمان و ابهتی است که کاخ های درباری را به یاد انسان می‌آورد، هم می‌تواند در سبک‌های منبت کاری و کنده‌کاری طراحی و اجرا شود که هنر بی‌بدیل ایرانی را برایتان مجسم نماید. سبک منبت‌کاری شده، نشان‌دهنده‌ی ذوق و هنر دوستی شماست و نشان از آن دارد که تا چه میزان روحی لطیف دارید. اما فراموش نکنید که ابهت طرح‌های کلاسیک هم می‌تواند نشان از روح بلند شما داشته باشد.

از بخش‌های دیگری که می‌توانید با چوب، آن را منحصر به فرد کنید، می‌توان از سازه‌های چوبی U شکلی نام برد که به طرح نعل اسب نیز مشهورند. این سازه‌های چوبی در قسمت ورودی راهروهای لابی آسانسور واقع می‌شوند که با ترکیب با قاب‌های درب آسانسور که پیشتر ذکر کردیم، هر بیننده‌ای را شگفت‌زده می‌نماید.

جزئیات را فراموش نکنید

از دیوارکوب‌ها و قرنیزهای چوبی غافل نشوید. این دیوارکوب‌های چوبی و قرنیز‌های بی‌بدیل هستند که ابهت لابی شما را دو چندان می‌کنند و یک امتیاز مثبت را برای حسن سلیقه‌ی شما و طراح داخلی دکوراسیونتان به همراه دارند.

از همه‌ی این‌ها که بگذریم، باید بدانید که عمده‌ی متریال مورد استفاده در این قرنیزها و دیوارکوب‌ها استفاده از چوب‌های مرغوب راش، بلوط و ام دی اف خام است که پس از آماده سازی بنابر سلیقه‌ی شما و هماهنگ با باقی بخش‌های ساختمان، به رنگ‌های گردویی، سفید و فندقی در می آیند.

چوب راش بهترین گزینه برای ساخت محصولات چوبی

چوب راش از عمده‌چوب‌هایی است که از جنگل‌های داخلی تهیه می‌شود و دارای شاخ‌و برگ‌های فراوان است. بافت همگن و درجه سختی چوب راش، این چوب را از چوب‌های دیگر متمایز می‌سازد. از ویژ‌گی‌های این چوب‌ها می‌توان به این اشاره کرد که این چوب‌ها نیمه سنگین است و به دلیل بافت مقاومی که دارد در برابر حشرات و قارچ‌ها بسیار مقاوم است. به علت وجود دوایر سالیانه در این درخت، بیشتر به صورت طولی برش داده می‌شود که این خطوط در آن مشخص است. خود این چوب دارای رنگ کرم مایل به قرمز است و همه‌ی این مزایا برتری نسبی این چوب را در برابر چوب‌های دیگر به وجود آورده است.

ساخت قاب چوبی دور آسانسور با چوب بلوط

اما دامنه‌ی رنگی چوب بلوط از قهوه‌ای تیره تا قهوه‌ای روشن کشیده شده است و دارای بافتی درشت، با دوام و محکم و تراکم سنگین‌تر است. این ویژگی‌ها باعث می‌شود تا این چوب در برابر سایش بسیار مقاوم‌تر باشد. این چوب مقاوم، از گذشته مورد توجه بوده و حتی در صنعت کشتی‌سازی نیز کاربرد داشته است.

گیت چوبی یا درگاهی چیست؟

گیت یا درگاهی یک سازه‌ی نعل اسبی است که از چوب ساخته می‌شود و در قسمت ابتدا یا انتهای راهروها نصب می شود، به دنیای از جذابیت مدرن و اصیل وارد می‌شوید. این سازه‌های چوبی U شکل در ساختمان‌هایی با معماری کلاسیک، همراه با منبت کاری و کنده‌کاری‌های جذاب‌ اجرایی می‌شوند.

هماهنگی رنگ و نورپردازی

این قاب‌ها در اثر هماهنگی با اصول اولیه طراحی دکوراسیون مانند نورپردازی مناسب، یا همراهی با لوازمی مانند مبل‌هایی که از نظر رنگی می‌تواند با این قاب‌ها و دیوارکوب‌ها هماهنگی داشته باشد، زیبایی این بخش از ساختمان را دو چندان خواهد نمود.

فراموش نکنید که تنوع رنگی این قاب‌های چوبی به سادگی قابلیت هماهنگی هم با بخش‌های چوبی مبلمان نشیمن قرار گرفته در سالن انتظار را دارد، هم می‌تواند به زیبایی با درب ورودی تنظیم شود تا حس موجود در کل بخش لابی ساختمان، چه در بخش نگهبانی یا در بخش نشیمن را دلنشین نماید و به فرد احساس آرامش وصف ناپذیری بدهد.

منبع : weyerhaeuser

تاریخ بروزرسانی : 1400/03/21

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *