طراحی کابینت کلاسیک

طراحی کابینت کلاسیک

از بین انواع کابینت‌های آشپزخانه طراحی کابینت کلاسیک چوبی طوری است که طرفداران بیشتری نسبت به کابینت های معمولی دارد. کابینت تمام چوب جذاب ترین و گران قیمت ترین نوع کابینت کلاسیک است. در این سبک از کابینت ، حکاکی‌های برجسته و زیبایی روی درب ها و دیگر بخش هایی که در معرض دید قرار دارند که اصطلاحاً به آنها نما می گویند وجود دارد. بطور معمول بعضی از قسمت های کابین هوایی و جزیره کابینت کلاسیک بصورت شیشه خور ساخته می شود که این قابلیت در طراحی نما و ویترین بسیار اهمیت دارد و باعث زیباتر شدن فضای آشپزخانه می شود. بطور کلی خصوصیات کابینت طرح کلاسیک شامل موارد زیر می شود:

 1. استفاده از چوب، روکش چوب و رنگ
 2. دارای برجستگی و فرورفتگی
 3. ستون و سرستون منبت کاری شده
 4. طراحی و اجرای زمان بر
 5. قیمت بالاتر نسبت سایر کابینت ها
 6. استفاده از سنگ بجای صفحه کابینت های معمول

تنوع در طراحی کابینت کلاسیک

یکی از ویژگی‌های بارز کابینت‌ سبک کلاسیک سفارشی بودن آن و قابلیت پیاده سازی طرح‌های مختلف روی درب ها و نمای کابینت است. بدلیل استفاده از رنگ در طراحی کابینت کلاسیک تنوع زیادی وجود دارد و بسته به سلیقه افراد و فضای آشپزخانه رنگ کابینت کلاسیک می تواند تغییر نماید. برای نصب  کابینت آشپزخانه کلاسیک بهتر است سقف آشپزخانه بلند باشد تا نمای کابینت جلوه ی بهتر و زیباتری داشته باشد. البته این موضوع به این معنا نیست که در آشپزخانه‌هایی که سقف کوتاه تری دارند امکان اجرا کابینت کلاسیک وجود ندارد ولی تجربه ما ثابت کرده که نصب کابینت سبک کلاسیک در آشپزخانه های بزرگ تر با سقف بلند بهتر جواب می دهد.

استفاده از تقارن در طراحی کابینت کلاسیک

یکی از ویژگی‌های مهم در طراحی کابینت سبک کلاسیک قرینه بودن است به این معنا که هر تعداد و هر مدل کابینتی که در یک طرف آشپزخانه نصب شده باشد در طرف دیگر آشپزخانه هم قابل مشاهده است. علاوه بر این طرح هایی که روی درب ها کار شده و حتی اندازه و تعداد ستون ها و سر ستون ها در دوطرف کابینت بایکدیگر هماهنگی و انطباق دارند.

توجه به رنگ ها در طراحی کابینت کلاسیک

کابینت‌های کلاسیک معمولا به رنگ های سفید، کرم، قهوه‌ای، خاکستری یا رنگ چوب (فندقی، ماهگونی، گردویی) طراحی می شوند. رنگ سفید به دلیل بزرگتر جلوه دادن اشپزخانه و آرامشی که از نظر روانی به همراه دارد از جذابیت بیشتری برخوردار است و جزو رنگ های پر فروش کابینت رومی بشمار می آید. البته ترکیب رنگ سفید با رنگ طوسی یا طلایی هم بسیار به جذابیت کار اضافه خواهد کرد و توصیه می شود.

مهمترین رنگ هایی که در صنایع چوب و تولید کابینت آشپزخانه استفاده می شود رنگ های پولیش، پلی اورتان، پلی استر و نیم پلی استر است که به ترتیبی که عرض کردیم قیمت و کیفیت آنها کاسته می شود. البته پولیش هم گران قیمت است و هم حالت عمومی ندارد و تنها برای سبک و مدل های خاصی مورد استفاده قرا می گیرد. اما رنگ پلی اورتان بهترین رنگ مورد استفاده در صنایع چوب است و کیفیت بسیار بالایی دارد.

 1. پولیش
 2. پلی اورتان
 3. پلی استر
 4. نیم پلی استر

استفاده از ویترین در طراحی کابینت کلاسیک

یکی از زیبایی‌های کابینت‌ کلاسیک تعبیه شدن قسمتی بین کابینت‌هاست که نمای ویترین نام دارد و این امکان را به شما می دهد که داخل آن را با اشیا زیبا تزئین کنید و زیبایی دو چندانی را در آشپزخانه خود به وجود بیاورید. اگر از کابینت کلاسیک در آشپزخانه خود استفاده کنید هیچ‌گاه نگران قدیمی شدن آن نباشید مخصوصا اگر طراحی کابینت ساده باشد و از رنگ های روشن مثل سفید و کرم استفاده شده باشد. چون این نوع کابینت در تمام ادوار جذابیت و زیبایی خود را حفظ می‌کند.

طراحی کابینت کلاسیک

قیمت کابینت کلاسیک

همیشه این نکته را در نظر داشته باشید که قیمت کابینت چوبی و کابینت کلاسیک نسبت به سایر کابینت‌ها گران‌تر است. اگر از نظر بودجه با محدودیت مواجه هستید می‌توانید از کابینت‌هایی استفاده کنید که نمای کلاسیک دارد اما به طور کامل در ساخت آن‌ها از چوب استفاده نشده است. این کابینت‌ها به چند دسته تقسیم می‌شوند. بعضی از کابینت‌ها با MDF ساخته می‌شوند با استفاده از دستگاه های CNC ابزار می خورند و رنگ می شوند که اغلب طراحی ساده تری نسبت به کابینت های کلاسیک دارند که به این سبک کابینت نئوکلاسیک گفته می شود.

در بعضی دیگر از کابینت‌ها نیز فقط درب کابینت تمام چوب است و سایر بخش‌ها از ام دی اف و روکش چوب ساخته می شوند که کمی قیمت آنها از کابینت تمام چوب ارزان تر است چون قسمت های تاج، زیرچراغ، ستون و سرستون تمام چوب ساخته می شود اما در سبکی که به آن اشاره شد این موارد حذف می شود.

کابینت روکش چوب طبیعی

بعضی از کابینت‌های کلاسیک هم از جنس ام دی اف هستند و روی آن یک روکش نازک از جنس چوب چسبانده می‌شود که به آن کابینت روکش چوب می گویند این نوع کابینت زیبا و مقرون به صرفه است اما از نظر دوام کمی ضعیف است و باید از آن خوب نگهداری شود.

انواع کابینت تمام چوب

مراحل تولید کابینت کلاسیک

تولید کابینت چوبی کلاسیک در مقایسه با کابینت های مدرن کار زمانبر تری است و نمی توان گفت دقیق چند روز زمان می برد چون به پارامترهای زیادی بستگی دارد اما بشکل حدودی ساخت یک واحد کابینت کلاسیک حداقل یک ماه زمان خواهد برد. مراحل تولید کابینت کلاسیک عبارتست از :

 1. اندازه گیری و تهیه پلان آشپزخانه
 2. انتخاب مدل و نوع متریال
 3. طراحی سه بعدی و پیاده سازی نظرات کارفرما بصورت گرافیکی
 4. ساخت بدنه یا یونیت کابینت بعد از تایید طرح توسط کارفرما
 5. ساخت درب کابینت ، تاج ، ستون و سر ستون ها و کاور هود
 6. شروع رنگ آمیزی کابینت آشپزخانه بعد از تایید نمونه رنگ توسط کارفرما
 7. ارسال کابینت به محل پروژه و نصب آن

استانداردهای کابینت کلاسیک

کابینت کلاسیک مانند دیگر کابینت ها از استانداردهای صنعت نجاری و تولید کابینت پیروی می کند اما در بیشتر مواقع بنا به موقعیت محیط آشپزخانه و سلیقه مشتری می توان کمی این استانداردها را تغییر داد تا از فضای موجود بصورت بهینه تری استفاده شود. در واقع سفارشی سازی جزیی از طراحی دکوراسیون است که در طراحی کابینت های چوبی بیشتر نمود پیدا می کند.

استانداردهای کلی

 • کابینت زمینی : ارتفاع 90 با احتساب پایه و ضخامت صفحه روی کابینت ، عمق 55 با احتساب ضخامت درب ها
 • کابینت هوایی : ارتفاع 70 ( اگر سقف بلند باشد گاهی ارتفاع 90 هم انتخاب می شود) عمق 35

 منبع : kitchenmagic.com

آخرین بروزرسانی این مقاله 1399/01/31