سرستون کابینت کلاسیک

سرستون کابینت یکی از اجزای جدانشدنی کابینت‌ چوبی کلاسیک و همچنین رومی است که باعث ایجاد نمایی جذاب و متفاوت از سایر کابینت ها می‌شود. در واقع سرستون کابینت کلاسیک یکی از المان های مهم و تاثیر گذار در طراحی کابینت است که یادآور بناهای باشکوه قدیمی و معماری به سبک رومیان است که اغلب با استفاده از هنر حکاکی روی چوب اجرا می شود.

سرستون کابینت کلاسیک چیست؟

سرستون‌ها همانطور که از نامشان پیدا است به قسمت های منبت کاری شده گفته می‌شود که در بالای ستون کابینت‌های آشپزخانه نصب می‌شوند و در واقع سر ستون ها جنبه ی زینتی دارند و باعث زیباتر دیده شدن کابینت‌های کلاسیک می شوند. البته استفاده از سر ستون تنها به بالای ستون ها محدود نمی شود و می توان از آنها برای قسمت های گوشه ای کابینت جزیره سبک کلاسیک هم استفاده کرد. نکته ای که در استفاده از سر ستون و بطور کلی منبت وجود دارد این است که استفاده درست و بهینه از آنها باعث می شود طراحی کابینت به صورت حرفه ای تری انجام شود اما در صورت زیاده روی و استفاده بی جا از سرستون های منبت کاری شده، طراحی کابینت بطور محسوسی شلوغ می شود به همین خاطر است که بعضی از طراحی ها توی ذوق می زنند و جلوه ی خوبی ندارند.

سرستون کابینت کلاسیک
سرستون کابینت کلاسیک رومی

استفاده از سرستون برای سبک مدرن!

اگرچه می‌توان سرستون‌های کابینت را در طرح ها و جنس های مختلف به کار برد اما معمولاً این نوع سرستون‌ها در کابینت‌ رومی و سبک های سلطنتی کاربرد بیش تری دارند. بهترین نوع سرستون‌ کابینت رومی با استفاده از چوب طراحی می شود و دارای منبت کاری‌های ظریف و باشکوهی است. دیزاین و تزئین کابینت‌ آشپزخانه با این سرستون‌ها می‌تواند به زیباتر دیده شدن کابینت‌ها کمک کند، امروزه با ظهور کابینت های بین سبکی و طراحی آشپزخانه نئوکلاسیک استفاده از سرستون در ساخت این مدل کابینت ها هم رایج شده اما برای این منظور معمولاً از مدل های ساده تر استفاده می شود تا از سبک کلاسیک متمایز باشند. اما در سبک های مدرن استفاده از سرستون توصیه نمی شود چراکه اصالت و زیبایی کار ممکن است از دست برود.

تاریخچه سبک کلاسیک

سبک کلاسیک برگرفته از معماری به روش رومی است که در حدود قرن پنجم میلادی با احداث بناهای با شکوه همراه با ستون های سنگی حکاکی شده آغاز شد و بدلیل اینکه یونانی ها و رومیان در هنرهایی مانند مجسمه سازی زبان زد سایر ملت ها بودند به الگو و پیشرو سبک کلاسیک تبدیل شدند.

ستون ها در سبک کلاسیک

ستون، شناخته‌شده‌ترین جزء معماری کلاسیک به حساب می‌آید و وزن سقف را تحمل می‌کند. ستون‌ها به خصوص از لحاظ بصری، در نمای ساختمان نقش مهمی بازی می‌کردند و معمولاً از مجسمه و نقش برجسته برای دکور آن‌ها کمک می‌گرفتند. ستون، مهم ترین بخش طراحی به سبک کلاسیک است که از نظر ظاهری باعث مجلل تر شدن نمای سازه خواهد شد. در ساخت کابینت کلاسیک هم استفاده از ستون های طرح دار و سرستون های منبت کاری شده چوبی کاملاً مرسوم است.

اهمیت وجود سرستون در طراحی به سبک کلاسیک

اگر شناخت خوبی از سبک‌های مختلف طراحی دکوراسیون داشته باشید می‌دانید که مهمترین متریال به کار رفته در دکوراسیون داخلی به سبک کلاسیک چوب است، وجود منبت کاری‌های متنوع ظریف یا پرکار نیز بخش جدایی ناپذیر دکوراسیون کلاسیک است، به همین دلیل استفاده از سرستون‌ها به سبک معماری‌های قدیمی و باستانی می‌تواند مکمل خوبی برای دکوراسیون خانه‌های کلاسیک باشد.

کابینت‌های کلاسیک غالبا از چوب‌های با کیفیت تهیه می‌شوند البته در حال حاضر کابینت هایی از جنس ام‌دی‌اف با روکش چوب به سبک کلاسیک نیز تولید می‌شوند، ستون و سرستون‌های تولید شده برای این کابینت‌ها نیز می‌تواند از جنس چوب، یا سایر متریال مانند رزین باشد، با این وجود باید گفت که کیفیت این سرستون‌ها به خوبی سرستون‌های چوبی نخواهد بود اما از نظر قیمت، نسبت به ستون و سرستون‌های چوبی قیمت به مراتب کمتری دارند.

نحوه تولید سرستون کابینت کلاسیک

سرستون‌های کابینت کلاسیک بطور معمول با بهره گیری از هنر خراطی و منبت کاری روی چوب ساخته می شوند که زیبایی خاصی به کابینت‌ها می بخشد و برای دکوراسیون‌های سنتی یا کلاسیک بسیار مناسب هستند. بخش زیادی از منبت کاری سرستون های چوبی کار دست است و یکی از دلایل گرانتر بودن این نوع سرستون‌ها نیز همین مسئله می‌باشد، اما در سرستون‌های ممبران یا PVC این نقوش معمولاً به وسیله دستگاه‌های CNC طراحی و ایجاد می شوند. با این حال کاربرد هر دو نوع سرستون یکی است و برای تزئین و زیباسازی کابینت‌ها و فضای آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از دلایلی که باعث افزایش قیمت کابینت چوبی می شود استفاده از سرستون های چوبی منبت کاری شده با چوب های راش یا بلوط است.

بهترین نوع سرستون کابینت چیست؟

سرستون‌ها با توجه به نقوشی که روی کابینت‌ سبک کلاسیک استفاده می شود طراحی می‌شوند، بنابراین تمام نقوش و طرح‌هایی که در کابینت‌های کلاسیک مشاهده می کنید قابلیت اجرا شدن روی ستون و سرستون‌ها را نیز دارن، طرح‌هایی مثل گل، برگ، سر حیوانات، طرح‌های هندسی، طرح بیستون، پارسیان، ایوانی، اسلیمی و … از جمله پرطرفدارترین طرح‌های کار شده روی سرستون‌های کلاسیک هستند. از نظر طراحی می‌توان سرستون‌های کم‌کار یا پر منبت استفاده کرد، این مسئله به انتخاب و سلیقه شما بستگی زیادی دارد. انچه در انتخاب سرستون کابینت نقش مهمی دارد هماهنگی طرح مورد نظر با کابینت و فضای آشپزخانه است.

چرا سرستون چوبی برای کابینت مناسب تر است؟

سرستون های چوبی کیفیت بسیار بالایی دارند و به دلیل انعطاف زیاد بافت چوب تقریباً حکاکی هر طرحی روی چوب امکان پذیر است. ویژگی دیگر این نوع سرستون ها ماندگاری و دوام بالای آنها است. مهم ترین و آخرین دلیلی که باعث می شود سرستون کابینت چوبی بیشتر طرفدار داشته باشد طبیعی بودن آن است. این موضوع وقتی نمود بیشتری پیدا می کند که شما سرستون چوبی و دیگر سرستون ها را در کنار هم بگذارید و مقایسه کنید! این اختلاف ظاهری آنقدر زیاد است که حتی افراد مبتدی هم فرق این دو نوع سرستون را از هم تشخیص می دهند. بنابر این می توان مهم ترین مزیت سرستون های چوبی کابینت را نسبت به دیگر متریال طبیعی بودن بافت آنها دانست.

نحوه تمیز کردن سرستون های چوبی

در مورد نگهداری و تمیز کردن سرستون های چوبی باید همان نکاتی را رعایت کرد که در مورد سایر لوازم چوبی نیاز است. برای تمیز کردن این سرستون‌ها می‌توانید از یک دستمال نمدار استفاده کنید و هرگز از پاک کننده های شیمیایی و قوی استفاده نکنید. نکته مهم در مورد نگهداری این سرستون‌ها آن است که باید به صورت منظم غبارروبی و تمیز شوند، چرا که به دلیل وجود خراطی و کنده کاری‌ها روی این سرستون‌ها، گردوغبار در درزها، شیارها و قسمت های منبت کاری شده رسوب کرده و همراه با ذرات چربی موجود در هوای آشپزخانه لایه‌ای چسبناک و غلیظ را تشکیل می‌دهند که به سختی قابل تمیز کردن خواهد بود، بنابراین سعی کنید که برنامه‌ای منظم برای تمیز کردن این قسمت از کابینت‌ها داشته باشید.

تمیز کردن مداوم سرستون‌ها نه تنها باعث می‌شود که نمای ظاهری براق و تمیزی داشته باشند بلکه بر طول عمر آنها نیز می افزاید. برای این که آسیبی به سرستون‌ها وارد نشود می‌توانید با استفاده از مخلوط سرکه و جوش شیرین و یا شوینده‌های بسیار ضعیف برای این کار استفاده کنید. بخاطر داشته باشید حتی اگر از رنگ های ضد آب هم برای کابینت شما استفاده شده باشد (کابینت با رنگ پلی اورتان ضد آب)، رطوبت و آب به مرور زمان می تواند به بافت چوب صدمه وارد کند پس تا جای ممکن سعی کنید از آّب کمتری برای تمیز کردن قسمت های چوبی کابینت استفاده نمایید.

قیمت سرستون‌ کابینت رومی

عوامل زیادی روی قیمت‌گذاری سرستون‌های کابینت کلاسیک تاثیرگذار هستند، از جمله جنس سرستون، میزان منبت کاری و خراطی روی سرستون‌ها، اندازه و ابعاد کار و کیفیت متریال به کار رفته در تولید آن نقش مهمی در قیمت نهایی و تمام شده سرستون‌ کابینت دارند. اما بطور کلی ستون ها و سر ستون های کابینت مدل کلاسیک معمولاً بر اساس تعداد و به صورت جداگانه از قیمت کابینت محاسبه می شوند. قیمت سرستون چوبی از 200 هزار تومان تا 2 میلیون تومان به ازای هر عدد متغیر است و همانطور که اشاره شد به پارامترهای زیادی وابسته است.

جمع‌بندی نهایی

سرستون‌ و ستون های کابینت آشپزخانه کلاسیک نقش مهمی در زیباسازی دکوراسیون آشپزخانه دارند. کیفیت سرستون‌های چوبی نسبت به سایر جنس‌ها بیشتر بوده و قیمت بالاتری نیز دارد. استفاده درست و محدود از سرستون‌ها در کابینت‌ به سبک کلاسیک نما و زیبایی کار را چندین برابر کرده و نقش مهمی در دکوراسیون داخلی آشپزخانه دارند.

تاریخ بروزرسانی : 1399/10/30

لطفا با ستاره دادن از ما حمایت کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *