درب کابینت چوبی

یکی از مهمترین بخش های تولید کابینت مربوط به نحوه طراحی درب آن است. امروزه تنوع در مدل کابینت آشپزخانه به یک اصل در طراحی دکوراسیون مبدل شده و یکی از بهترین راه های ایجاد تنوع در مدل کابینت استفاده از انواع مختلف درب کابینت با طراحی خاص و منحصر به فرد است. درب کابینت با چوب طبیعی دقیقا همان چیزی است که خیلی از مشتریان و حتی کابینت کاران در پی آن هستند تا آشپزخانه ای زیبا و چشم نواز طراحی کنند. درب چوبی کابینت از نظر ضخامت و خصوصیات ظاهری تفاوت های زیادی با درب های کابینت ام دی اف معمولی دارد و این موضوع تأثیر زیادی بر جلوه آشپزخانه می گذارد. چنانچه تصمیم دارید آشپزخانه خود را مورد بازسازی قرار دهید و به آن جلوه تازه‌ای بدهید، حتما بایستی در گزینش درب مناسب کابینت آشپزخانه خود و نوع جنس و مدل آن محتاط باشید، به این دلیل که این گزینش اساسی‌ترین انتخاب شما برای دادن جلوه‌ی جدید به آشپزخانه شما خواهد بود. در این مقاله سعی داریم شما را با انواع درب چوبی کابینت شرکتی و کاربرد آن آشنا کنیم.

درب کابینت تمام چوب سفید بلوط
درب کابینت تمام چوب سفید بلوط

بهترین نوع درب کابینت آشپزخانه

طبق آنچه گفته شد در رابطه با درب‌های کابینت امروزی انواع مدل‌ها و اجناس در بازار فروش موجود است. چیزی که مهم است این است که چه مدل و جنسی بیشتر درخور آشپزخانه شما است. در این مطلب شما می‌توانید در رابطه با این موضوع و انواع درب کابینت چوبی از جمله رنگ‌ها، مدل‌ها و جنس‌های آن اطلاعات مهمی کسب کنید. شما می‌تواند این انواع مختلف را از هم تشخیص دهید و انتخاب مناسبی برای آشپزخانه خود داشته باشید.

درب کابینت کلاسیک

یکی از بهترین تعاریف برای کابینت کلاسیک چوبی این است که این نوع کابینت‌ها کابینت آشپزخانه‌ای هستند که دارای درب های برجسته و ستون های ابزار خورده و منبت کاری شده هستند ، علاوه بر این تمامی منبت ها و شکل‌هایی که بر روی چوب قرار می‌گیرد هم توسط ماشین های خاص (CNC) انجام می‌گیرد و هم به صورت دستی که دارای ارزش و اصالت کاری بیشتری است، قابل انجام است.

درب کابینت چوبی
درب کابینت نئوکلاسیک پوششی

کابینت کلاسیک یک نوع از  کابینت آشپزخانه است که دارای شکلی قابل سفارش است و  به وسیله چوب، روکش چوب، ورق MDF خام، رنگ یا روکش P.V.C می‌توان آن را تولید کرد. در شکل‌دهی کابینت کلاسیک بخش‌هایی از نمای کابینت آشپزخانه مثل : ستون و سرستون و درب‌ها به شکل چوبی، برجسته و منبت ایجاد می شوند. به رنگی که در کابینت به خاطر جذابیت بالاتر و حفظ سطوح چوبی در مقابل نم، رطوبت و نور در تولید این مدل کابینت آشپزخانه معمول است. به جهت کیفیت بالای رنگ پلی اورتان در طراحی کابینت‌های چوبی، درب‌ کابینت‌های چوبی از آن بیشتر استفاده می‌شود.

آشنایی با کابینت آشپزخانه تمام چوب

در گذشته بیشتر کابینت‌های آشپزخانه و کمددیواری‌ها و درب منازل از چوب تهیه می‌شد. رفته رفته با گذشت زمان به این دلیل که تهیه انواع درب باعث زیاده روی در قطع درختان و آسیب به محیط زیست می‌شد، همچنین به دلیل نایاب‌تر شدن چوب، سعی شد از فراورده‌های چوبی کمتر استفاده شود. بعدها بشر توانست به وسیله فراورده‌های چوبی مصنوعی مانند ورق ام دی اف و نئوپان را جایگزین چوب طبیعی کند. این نوع فراورده‌ها تا امروز از بهترین و پرکاربردترین مواد در صنایع مربوط به چوب و دکوراسیون هستند. با این حال بسیاری از افراد ممکن به دلیل طبیعی بودن و زیبایی که اصالت کار چوب است، علاقه داشته باشند در آشپزخانه خود از کابینتی استفاده کنند که تمام چوب است.

کابینت که جنس آن  تماما چوب باشد و یا کابینتی که روکش آن از چوب باشد از انواع کابینت‌های کلاسیک می‌باشند. تفاوتی که این دو کابینت دارند در ظاهر آن‌هاست؛ مثلا کابینت‌هایی که روکش آن از چوب است دارای ستون‌های منبت کاری شده و درب تمام چوب است ولی کابینت‌هایی که طرح روکشی هستند خود کابینت از ام دی اف خالص است و روکش آن از چوب است. به علاوه بخش‌هایی مانند تاچ و چراغ زیر کابینت‌ها در کابینت‌های چوبی از چوب طبیعی ساخته شده است اما تاج و چراغ در کابینتی که روکش آن از چوب است کاملا ام دی اف است.

حال بهتر است به تعریف کابینت تمام چوب بپردازیم، کابینتی که جنس آن کلا چوب طبیعی است از قدیمی‌ترین کابینت‌ها و درب کابینت‌های آشپزخانه است. اکثرا در خانه های لوکس قابل بهره وری است و به عنوان یک نمای زینت دهنده در فضای آشپزخانه رویت می‌شود. اغلب بدنه این کابینت و درب کابینت از ام دی اف با کیفیت است و سایر بخش‌هایش مثل درب، ستون، سرستون، تاج و زیرچراغ از چوب طبیعی یا روکش چوبی می باشد.

درب کابینت چوبی
درب کابینت تمام چوب راش با روکش گردو
درب کابینت چوبی
درب کابینت چوبی

همه این کابینت‌ها و درب کابینت‌ها ممکن است به خاطر اینکه چوب خام هستند در مقابل نم و سایر شرایط طبیعی بدنه کابینت دچار آسیب و خرابی شوند، پس بهترین کار این است  در که تمام این درب‌های کابینت‌ها و کابینت‌ها، رنگی مناسب به کار رود. یکی از خاصیت‌های اساسی که روکش با رنگ باکیفیت به سطح‌های چوبی می‌بخشد این است که علاوه بر اینکه باعث زیباتر جلوه دادن درب‌های کابینت می‌شود، سبب بادوام‌تر شدن آن نیز می‌شود. جالب است بدانید در ساخت درب‌های چوبی لابی و ورودی ساختمان هم از پوشش رنگ خارجی برای در امان ماندن در برابر گرما و سرما و رطوبت استفاده می‌شود.

از جمله مهم ترین مزایای ساخت درب کابینت از چوب به شرح زیر است:

  • تنوع را در انتخاب مدل و رنگ در کابیت بالا می‌برد
  • باعث می‌شود که بیشتر بر طبق خواست و سلیقه مشتری شود.
  • سبب طولانی شدن دوام درب کابینت می‌شود.
  • استفاده از چوب طبیعی و روکش چوب در درب کابینت باعث بالاتر رفتن جذابیت آن و گرمای خاص به آن می‌شود.
  • به کار بردن مناسب از فضا به طوری که کوچکترین پرتی نداشته باشد.

اگر مایلید در رابطه با چگونگی ساختن و تولید درب تمام چوب کابینت و یا روکش چوب بیشتر اطلاع داشته باشید، بهتر است بدانید که در مورد چوب طبیعی و همه فاکتورها از قبیل مدل، نوع، رنگ و …. را باید از قبل در نظر گرفت، همچنین یکی از مهم ترین فاکتورها دانستن و در نظر گرفتن سلیقه کارفرما است و قسمت دیگر در رابطه با موارد فنی و تجربی آن است.

قیمت درب کابینت با متریال چوب

یکی از مشکلاتی در مبحث کابینت کلاسیک مطرح است، این است که اکثر افراد از قیمت بالای آن شکایت دارند و طبق گفته آن‌ها استفاده از کابینت کلاسیک در دکوراسیون آشپزخانه دارای قیمتی گزاف است. حتما باید توجه کرد که این موضوع کاملا صحیح است و قیمت کابینت تمام چوب در کابینت ‌های ام دی اف بسیار بالاست، البته می‌توان در بازار گونه‌های ارزان‌تر نیز یافت اما باز هم ممکن است برای بعضی از افراد گران به نظر برسد.

 اگر شما از آن دسته افرادی هستید که علاقه زیادی به استفاده از کابینت چوبی برای نمای آشپزخانه و جلوه دادن به طراحی دکوراسیون آشپزخانه هستید اما بودجه درخور و کافی را برای تهیه آن ندارید، ما حتما به شما پیشنهاد می‌کنیم که فقط از کابینت با درب کابینت روکش چوب یا تمام چوب در طراحی فضا و دکوراسیون کابینت خود بهره ببرید، به این صورت که بدنه و اسکلت کابینت شما همان ام دی اف باشد، اما فقط برای درب آن از چوب یا روکش چوب بهره ببرید، اینگونه هم مدیریت هزینه ها را به خوبی انجام داده اید و هم دکوراسیون آشپزخانه شما طبق دلخواهتان چوبی به نظر می‌رسد.

مهمترین متریال مصرفی درب کابینت

از اساسی‌ترین متریالی که در ساخت درب کابینت چوبی یا کلاسیک استفاده می‌شود شامل چوب درخت گردو، چوب درخت راش، چوب درخت ملچ، چوب درت توسکا، چوب درخت بلوط، چوب درخت افرا و … است، که هر کدام از این‌ها امکان دارد دارای مشخصات، قیمت و خاصیت منحصر به خودش باشد. شما می‌توانید بنا بر میزان هزینه‌ای که می‌خواهید برای درب چوبی کابینت انچام دهید و یا چگونگی سلیقه خود، چگونگی و نحوه چیدمان دکوراسیون آشپزخانه، رنگی پایه‌ای که در آشپزخانه خود به کار برده اید، از جنس چوب مناسب برای درب کابینت خود استفاده کنید. بهتر است که قبل از خرید و به کار بردن درب مناسب چوبی برای کابینت آشپزخانه اطلاعات جامعی در رابطه با آن داشته باشید.

چگونه بهترین طرح درب کابینت را انتخاب کنیم؟

پس از اینکه توانستید مدل درب کابینت و چوبی که در آن به کار می‌رود را انتخاب کنید، بایستی طرح درب کابینتی که مد نظرتان هست را نیز انتخاب کنید. برای این انتخاب باید مواردی مثل رنگ کابینت، صفحه و روکشی که برای درب آن به کار برده می‌شود، دستگیره و … را در نظر بگیرید. انتخاب مدل درب‌های تمام چوب کابینت در میزان قیمت و جلوه زیبا به آن دادن خیلی مؤثر است. بنابراین سعی کنید که برای انتخاب درب چوبی مناسب کابینت خود بیشترین دقت و حساسیت را داشته باشید. به علاووه سایز آشپزخانه را حتما در نظر بگیرید مثلا در اشپزخانه‌هایی که فضای بیشتر دارند‌، می توان درب کابینت جزیره‌ای را به کار برد.

یکی از موارد خیلی مهمی که در انتخاب چوب مناسب درب کابینت خیلی باید به آن توجه کرد، مسأله اقلیم و آب و هوا است. اگر محل زندگی شما در منطقه‌ای مرطوب و شرجی است بهتر است از چوبی در درب کابینت خود استفاده کنید که در هوای آن منطقه آسیب نبیند و از بین نرود. اگر در شهری مثل تهران ساکن هستید لازم نیست در این رابطه چندان نگرانی داشته باشید. همانطور که می دانید چوب در برابر نم و رطوبت آسیب‌پذیر است. پس باید تما در انتخاب نوع چوبی که در منطقه زندگیتان می‌خواهید برای درب کابینت به کار ببرید دقت کنید. تا درب کابینت آشپزخانه شما مطابق نظر شما باشد و دارای دوام و طول عمر بیشتری باشد.

انتخاب رنگ کابینت با روکش و چوب طبیعی

معمولا کابینت کلاسیک سفید بیشترین کاربرد رنگ را در بین کابینت‌های چوبی دارد. درب کابینت چوبی سفید به این دلیل که بیشتر به دکوراسیون آشپزخانه شما جلوه می‌دهد و در بزرگنمایی آن مؤثر است، به علاوه طرح‌های منبت کاری متنوعی می‌توان در آن به کار برد نسبت به سایر کابینت‌های طرح چوب پر طرفدارتر است. اغلب متریال این مدل درب کابینت بیشتر از روکش و چوب درخت کانادایی است. ممکن است در مواقعی نیز مشتری بخواهد دو رنگ طلایی و سفید را در درب های کابینت چوبی با هم ترکیب کند تا جلوه درخشانی به دکوراسیون آشپزخانه خود بدهد. در کل همه این موارد به نحوه چیدمان و رنگ قالب در طراحی دکوراسیون آشپزخانه منزل شما بستگی دارد.

اگر از چوب و روکش گران قیمت در طرح درب کابینت خود استفاده می‌کنید بهتر است از رنگ‌های پوششی استفاده نکنید، زیرا رنگ خود چوب یا رنگ‌های خود رنگ شفاف تر هستند و بیشتر به جلوه کابینت شما کمک می‌کنند.

ممکن است برای شما سؤال باشد که آیا در به کار بردن رنگ مناسب برای درب کابینت رنگ های ایرانی بهتر است یا خارجی. باید بدانید که در زمان به کار بردن رنگ‌های ایرانی برای درب با متریال چوب لایه‌ای از رنگ پلی استر در به جهت ایجاد شفافیت و ضد آب بودن آن به کار می‌برند. به علاوه رنگ‌های ایرانی نسبت به رنگ‌های خارجی دارای قیمت مناسب‌تری هستند، اما نکته حائز اهمیت این است که کیفیت رنگ‌های خارجی به مراتب بهتر از رنگ‌های ایرانی است. گفتنی است که بهترین رنگ خارجی در میان سایر رنگ‌ها پلی اورتان است که مشهورترین آن گنج است. این مدل رنگ خارجی به عنوان با کیفیت ترین و بهترین رنگ خارجی موجود در بازار شناخته می‌شود. استفاده از این رنگ در درب کابینت باعث می‌شود که این قسمت به راحتی تغییر رنگ ندهد و ضد آب باشد.

درب کابینت شیشه خور چیست؟

در حال حاضر تنوع درب های کابینت به شدت در حال پیشرفت است و سال به سال مدل های جدید تری توسط تولید کنندگان طراحی می شود. درب کابینت شیشه خور بیشتر در طراحی ویترین های دیواری استفاده می شود تا به زیباتر جلوه کردن کابینت آشپزخانه کمک نماید. بر خلاف باور عموم که فکر می کنند قیمت کابینت با درب های شیشه خور ارزان تر از کابینت های معمولی است، قیمت کابینت های شیشه خور بالاتر است به این دلیل که اولاً تولید آن زمان بیشتری نیاز دارد و ثانیاً شیشه هایی که برای این منظور استفاده می شود معمولاً شیشه های مخصوص تراش خورده ای هستند که قیمت آنها ارزان نیست!

درب کابینت نئوکلاسیک

درب های کابینت سبک نئوکلاسیک جزو پر فروش ترین درب های کابینت آشپزخانه هستند. که به دلیل طراحی خاص و زیبایی که دارند مورد توجه افراد مختلفی قرار می گیرند. ساده ترین دربی که برای کابینت نئوکلاسیک طراحی می شود یک فریم با ضخامت 25 میلیمتر یا بیشتر است که ورق MDF با ضخامت 8 یا 12 میلیمتر در قسمت وسط آن قرار می گیرد. بهترین پوشش برای درب کابینت سبک نئوکلاسیک رنگ های ضد آب پلی اورتان است که به سرعت خشک می شوند و پایداری بالایی دارند. علاوه بر ورق MDF خام در ساخت این مدل درب های کابینت می توان از لایی یا روکش چوب و حتی ورق پلای وود هم استفاده کرد که در برابر رطوبت مقاوم هستند و نسبت به MDF کارایی و دوام بیشتری دارند.

منبع : ikea

تاریخ بروزرسانی : 1399/12/05

لطفا با ستاره دادن از ما حمایت کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *