درب پیوت چیست؟

شاید تا به‌حال از نزدیک درب‌ پیوت (Pivot) یا لولامحوری را ندیده باشید یا حتی اسم آن‌را هم نشنیده باشید. اما باید بگوییم که امروزه درب‌های لولامحوری به یکی از آیتم‌های منحصربه‌فرد در خانه‌های مدرن تبدیل شده است. اگر می‌خواهید خانه‌ای جذاب و متمایز از سایرین داشته باشید انتخاب درب‌های لولا محور و همچنین درب ریلی برای اتاق خواب و حتی بخش ورودی خانه می‌تواند گزینه‌ای مطلوب باشد. اینگونه درب‌ها که باز شوی متفاوتی با درب‌های معمولی دارند محاسنی دارند که در ادامه به آن می‌پردازیم اما قبل از آن بریم سراغ اینکه اصلاً درب پیوت چیست؟ و چه خصوصیاتی دارد؟ هزینه‌ی تمام شده این درب‌ها چقدر می‌شود و سوالاتی از این دست …

درب پیوت چیست؟

درب پیوت به درب‌هایی گفته می‌شود که بجای لولاهای معمولی در طراحی آنها از لولا محوری استفاده می‌شود. در این سبک از طراحی درب از بالای و پایین با استفاده از لولای پاشنه ای به زمین و قسمت بالای چهارچوب متصل می‌شود و به صورت چرخشی باز و بسته می‌شود.

درب لولا محوری چوبی

درب پیوت چه مزیتی نسبت به درب معمولی دارد؟

همانطور که می‌دانید درب‌های لولایی ساده معمولاً از کنار با دو یا سه لولا به چهارچوب متصل می‌شوند و تمام وزن درب به این لولاها منتقل می‌شود به همین دلیل بهتر است برای درب‌هایی که با ابعاد بزرگ‌تر تولید می‌شوند مانند درب لابی ساختمان از لولای پاشنه‌ای و درب‌های پیوتی استفاده شود.

درب پیوت یا درب لولامحوری به درب‌هایی گفته می‌شود که حول محور وسط و با استفاده از لولای پاشنه‌ای که به زمین وصل است می‌چرخد و با درب‌های لولایی معمولی که از کنار به چهارچوب وصل می‌شود تفاوت دارد. به این نوع درب‌ها، درب لولاپروانه‌ای، درب لولاپاشنه‌ای و درب لولامحوری نیز گفته می‌شود. با توجه به ابعاد و اندازه و نحوه نصب درب‌های لولاپروانه‌ای، باور اینکه این درب‌ها کاملا در تعادل قرار دارند سخت به نظر می‌رسد. این نشان می‌دهد که ظرافت و دقت بالایی برای ساخت این درب‌ها به‌کار گرفته‌ شده‌است. در عین حال که متعادل هستند و در جایشان محکم قرار گرفته‌اند، می‌توان آن‌ها را با یک فشار ساده حرکت داد.

درب‌های لولامحوری طوری طراحی شده‌اند که می‌توان آن را در ابعاد بزرگ ساخت. اینطور می‌توانید یک درب با اندازه دلخواه سفارش دهید که استحکام و ایمنی لازم را هم داشته باشد.
یکی از ویژگی‌های منحصربفرد درب‌ پیوت (لولاپاشنه‌ای) این است که در طراحی داخلی خانه‌های مینیمال بسیار کارامد است. می‌توان آن را به گونه‌ای ساخت که با دیوار خانه‌یکی باشد و اصلا متوجه این نشوید که آنجا یک درب وجود دارد.

درب پیوت (pivot) شیشه‌ای

درب پیوت یا لولا پاشنه ای چه مزایایی دارد؟

ساختار منحصربه‌فرد درب‌ پیوت (Pivot) به گونه‌ای است که در فضای داخلی صرفه‌جویی می‌شود. با وجود اینکه در ابعاد بزرگ ساخته و نصب می‌شود، به خانه ظرافت خاصی می‌بخشد. درب پیوت یا محوری از 0 تا 270 قابلیت چرخش دارند.

این نوع درب‌ها نیازی به نصب چهارچوب ندارند. همین قابلیت باعث شده زیبایی و جذابیت فضا را دوچندان کند. چون دیگر نیازی نیست دیوارها و زمین را بکنند.
درب‌لولاپروانه‌ای قابلیت باز شدن از هردو طرف را دارد. تمامی اجزای درب‌های لولاپروانه‌ای مثل جای لولا، جای قفل، سوراخ دستگیره و قسمت‌های دیگر آن از دستگاه‌های تمام‌اتوماتیک ساخته شده‌است. به همین دلیل جای هیچ‌گونه خطایی در این گونه درب‌ها وجود ندارد.

متریال مورد استفاده در درب‌های لولاپروانه‌ای

چهار ماده اصلی که در درب‌ پیوت یا محوری مورد استفاده قرار می‌گیرد، چوب، فلز، سنگ و شیشه است. هیبریدهایی نیز وجود دارند که دو یا چند مورد از مواد گفته شده مانند فلز و چوب را در خود دارند. درب‌های لولاپاشنه‌ای را می‌توان با روکشی از شیشه، چوب یا طرح سنگ ایجاد کرد. همه چیز بستگی به سلیقه شما دارد.

درب پیوت ورودی
درب پیوت ورودی

کاربرد درب‌ پیوت یا درب محوری

فضای داخلی: استفاده این درب‌ها در داخل خانه متداول است. مخصوصا اگر فضا بزرگ باشد و اگر خانه‌ای به سبک مینیمال دارید بهترین گزینه استفاده از درب‌های لولامحوری است. ویژگی اصلی طراحی مینیمال این است که همه چیز باید ساده باشد. بنابراین می‌توانید درب پیوت را طوری سفارش دهید که ظاهر آن با دیوارهای اطراف یکی باشد.


درب ورودی خانه: فقط در شرایط آب‌وهوایی مناسب نصب درب‌های محوری برای ورودی خانه مناسب هستند. اگر باران، گردوخاک یا باد شدید در محل زندگی شما زیاد اتفاق می‌افتد توصیه می‌کنیم از این نوع درب‌ها برای ورودی خانه استفاده نکنید.


درب حمام: یکی دیگر از قسمت‌های خانه که در آن از درب‌های لولامحوری استفاده می‌شود، درب‌حمام است. حمام‌ها سال به سال بزرگ‌تر می‌شوند که فضای بیشتری را برای درب بزرگ‌تر ارائه می‌دهد. درب‌های لولاپاشنه‌ای با متریال شیشه مات، گزینه بسیار خوبی برای درب حمام است.


درب اتاق لباس یا کلوزت روم : امروزه در اتاق‌ها به جای کمد دیواری، اتاقی مخصوص لباس‌می‌سازند. اما گذاشتن یک درب لولایی در اتاق، جلوه را از فضای اتاق می‌گیرد. بهترین انتخاب برای درب اتاق لباس، استفاده از درب پیوت یا لولا پروانه‌ای است.

درب پیوت چه معایبی دارد؟

مهم‌ترین عیبی که درب‌لولاپاشنه‌ای دارد این است که به دلیل نداشتن چهارچوب، آب و هوا و گردوخاک از لای درب به داخل راه پیدا می‌کند. به خصوص اگر درب تعادل درستی نداشته باشد. به همین دلیل، برای کاهش ورود ذرات به داخل، بهتر است درب لولامحوری را زیر پیش‌آمدگی نصب کنید. با این وجود این درب‌ها از ورود حشرات جلوگیری می‌کنند.
احتمال اینکه انگشتانتان لای درب گیر کند زیاد است. پس اگر می‌دانید کودکان زیاد از این درب رفت و آمد می‌کنند از این نکته غافل نشوید. برخی از شرکت‌های تولیدی درب پیوت برای افزایش ایمنی کودک، شیارهای انگشتی را به درب اضافه می‌کنند.

  • درب‌های لولاپروانه‌ای برای فضاهای تنگ و کوچک مناسب نیستند چون برای چرخش و حرکت به فضای باز نیاز دارند.
  • درب‌های لولامحوری به دلیل طراحی مدرن و جدیدی که دارند ممکن است مناسب خانه‌های سنتی و کهنه‌ساز نباشند.
  • در طول زمان ممکن است پیچ و تاب بردارند.
درب پیوتی
درب لولا پیوت

قبل از خرید درب لولامحوری به این نکات توجه کنید

نکته خیلی مهم در مورد نصب درب لولامحوری این است که مطمئن شوید فضای کافی برای حرکت آزادانه درب وجود داشته باشد و مانعی سر راه درب وجود نباشد. هنگام خرید درب محوری، باید طرح درب، جنس، اندازه، دستگیره، سیستم محوری، گزینه‌های نور جانبی و سیستم قفل را با دقت انتخاب کنید. گزینه‌های بی‌شماری هنگام انتخاب درب‌ پیوت وجود دارد. انتخاب مواد بادوام و باکیفیت برای درب و اطمینان از نصب حرفه‌ای از اهمیت بالای برخوردار است.

قیمت درب پیوت یا لولا پاشنه‌ای

قیمت درب‌های لولاپاشنه‌ای بسته به نوع متریال، طرح و ابعادی که در نظر دارید، متفاوت است. به دلیل داشتن استراکچر متفاوت و همچنین بالا بودن هزینه‌ی لولا و تجهیزات این نوع درب، اصولاً در بیشتر موارد قیمت درب چوبی با لولای پیوت بیشتر از درب‌های ورودی معمولی یا ضد سرقت است.

درب محور وسط – درب لولا محور – درب لولا پیوت

منبع : Pivot doors & archdaily.com

تاریخ انتشار : 1400/10/01

لطفا با ستاره دادن از ما حمایت کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *