درب لابی چوبی

درب لابی چوبی چیست؟

امروزه در ساختمان های لوکس استفاده از طبقه ای به نام لابی در مقایسه با گذشته بسیار رایج شده است  و با وجود درب لابی ساختمان های لوکس کامل می شوند به گونه ای که وجود و استفاده از درب لابی چوبی به یکی از عناصر مهم در هر ساختمان لوکس به شمار می آید. منظور از درب لابی، دربی است که در قسمت ورودی ساختمان قرار گرفته و در ظاهر ساختمان بسیار موثر می باشد، در واقع جزئی از معماری ساختمان محسوب می شود. درب لابی از فضاهای مهم یک ساختمان به شمار می آید که بسیاری از افراد این موضوع را نادیده می گیرند. ساختمان از عناصر مختلفی مانند پارکت، سرامیک، گچ بری، دیوارها و… تشکیل می شوند که البته جزء ملزومات هر خانه ای محسوب می شود. غالبا افراد زیادی وجود دارند که ممکن است در طول زمان با توجه به مد روز سلیقه شان دچار دگرگونی و تغییراتی شود به  همین دلیل است که درب لابی جز مواردی است که نمی توان در هر زمانی که اراده کردیم اقدام به تعویض درب بکنیم.

چه نوع دربی برای ورودی ساختمان مناسب تره؟

در این میان درب لابی چوبی به دلیل اینکه  چوب هیچ گاه تکراری نمی شود و به اصطلاح از مد نمی افتد و همچنین در دراز مدت نیز دلزدگی برای افراد ایجاد نمی کند بهترین گزینه برای انتخاب و ساخت درب های لوکسی مانند درب ورودی لابی ساختمان های امروزی می باشد، البته که ظاهر و جلوه ی زیبای چوب در این موضوع بی تاثیر نمی باشد. از دیگر مزایایی که چوب دارد این است که جلوه ای گرمی به فضا می بخشد و به دلیل داشتن قابلیت هایی مانند خراطی، سمباده خور بودن، برش و پردازش طرفداران زیادی دارد به خصوص در صنعت دکوراسیون و ساختمان. در این مقاله قصد داریم به مبحث درب لابی، راهنمای خرید و خصوصیات آن بپردازیم، با ما همراه باشید.

چوب های مورد استفاده در ساخت درب ورودی ساختمان

درب های لابی چوبی ساخته شده از فرآورده های چوبی مانند ام دی اف، اچ دی اف و یا نئوپان و چوب طبیعی می باشد. اما در این قسمت مقاله به دنبال آن هستیم که بررسی درب لابی تمام چوب بپردازیم. درب ورودی تمام چوب ساخته شده از چوب های سخت و یا چوب های نرم می باشد. چوب های نرم: منظور از چوب نرم، چوبی است که ساخته شده از درختان برگ سوزنی و یا درختان مخروطی شکل می باشد که شامل درختانی مانند نراد، سروکوهی و یا ارس، نوئل، سیپروس، سرخدار، کاج، سیاه کاج و یا کاج اروپایی می باشد. چوب سخت: چوب های سخت چوب هایی هستند که از درختانی که برگ های پهنی دارند به صورت الوار تهیه می شود. درختانی مانند نارون، توسکا، راش، آبنوس، افرا، بید، فندق، توس، بلوط جزء درختانی می باشند که از آن ها چوب سخت تهیه می شود.

موارد مهمی که باید هنگام انتخاب درب لابی در نظر گرفت:

همان طورکه در ابتدای مقاله گفته شد درب ورودی لابی جزء مواردی است که نمی توان در هر زمانی که خواستیم نسبت به تعویض آن اقدام کنیم، به همین دلیل هنگام انتخاب و خرید آن باید مواردی را در نظر بگیریم تا بتوانیم نتیجه ی مطلوبی از خریدمان به دست بیاوریم. جهت انتخاب درب لابی پیشنهاد ما این است که دربی را انتخاب کنید که اگر ضربه ای به آن وارد شد و یا اینکه اگر دچار آسیب و صدمه ای شد به راحتی قابل تعمیر شدن باشد و هم چنین از لحاظ سایز و اندازه هم باید طبق نیازهایتان تصمیم نهایی را بگیرید. معمولا برای خانه های آپارتمانی درب ورودی باید در طرح های مدرن و جدید و در اندازه ی بزرگ باشد. هنگام انتخاب و خرید درب ورودی لابی باید موارد ذیل را که بسیار مهم هم می باشد را لحاظ کنیم:

  • از استحکام بالایی برخوردار باشد.
  • عایق حرارتی و صوتی
  • مناسب با شرایط اقلیمی
  • در برابر رطوبت مقاوم باشد.
  • داشتن وزن و شکل ایده آل و مناسب
  • داشتن امنیت بالا

اهمیت مقاومت درب ورودی و لابی

در این میان نکته ای که بسیار حائز اهمیت است استحکام و عایق بندی آن می باشد، درب ورودی لابی به دلیل این که همیشه در معرض نور خورشید، هوا و گرد و غبار می باشد به همین جهت باید از استحکام بالایی برخوردار باشد، هم چنین مورد دیگر درباره ی انتخاب درب ورودی لابی مقاوم بودن آن در برابر رطوبت می باشد میزان درصد رطوبت موجود در چوب در تعیین استحکام درب لابی چوبی بسیار تاثیر گذار می باشد. میزان رطوبت چوب باید کمتر از 16 درصد باشد. توصیه می شود که چوب درب لابی از اطراف تنه ی درختان انتخاب شود به دلیل اینکه در اطراف تنه ی درختان در مقایسه با مرکز آن، به تراکم بالاتر چوب آوندهای عبور آب در آن وجود ندارد بنابراین این قسمت رطوبت کمتری دارد.

اهمیت طرح درب لابی

قطعا هنگام ورود به ساختمان درب لابی چوبی جز اولین مواردی است که هر فردی را جذب ظاهر خود می کند. در واقع به عنوان معرف سبک معماری داخل ساختمان می باشد. در این قسمت مقاله قصد داریم به اهمیت هماهنگی و تناسب میان درب لابی و سبک طراحی ساختمان بپردازیم و اینکه چه درب هایی برای چه سبک هایی ایده آل می باشد.

  • درب لابی تمام چوبی: درب لابی تمام چوبی  جلوه ای زیبا و خاصی به ظاهر ساختمان می بخشد. توصیه می شود که از درب تمام چوب استفاده کنید که در سبک های اسکاندیناوی و فرانسوی وجود دارند.

درب لابی سفید رنگ با روکش چوبی: این درب ها مناسب ساختمان هایی هستند که کف بنا پوشیده نشده است و مناسب فضاهای مدرن می باشد. فضاهایی که همراه با پارکت، موزائیک های رگه دار و کف های سنگی هستند موجب می شوند که درب لابی بیشتر دیده شود و جلوه ی زیباتری داشته باشد.

درب های روکش دار  با طرح چوب: درب های لابی با روکش چوب مناسب فضاهایی هستند که دیوار و کف فضای ساختمان به رنگ سفید است، جهت ایجاد هماهنگی بیشتر می توان از قرنیزهایی که به رنگ سفید هستند نیز استفاده کرد.

2 نکته مهم در انتخاب درب لابی ساختمان

  • رنگ مناسب درب لابی: اگر درب ورودی لابی ساختمان از روکش طبیعی می باشد باید از رنگ های نیمه پلی استر استفاده کرد البته در، درب لابی نیز می توان از رنگ پلی استر هم استفاده کرد اما از جانب دیگر جهت نمایش رگه و ریشه های چوب در درب چوبی می توان از رنگ های پوششی و یا پلی اورتان استفاده کرد.
  • جنس چوب جهت درب لابی : چوب جزء رایج ترین متریال ها برای ساخت درب ورودی لابی ساختمان می باشد. در این میان چوب های روسی، بلوط، ملچ، راش و … از بهترین نوع چوب برای ساخت درب ورودی لابی می باشد. چوب هایی مانند گردو، راش، بلوط و ملچ نیز جزء بهترین چوب ها برای روکش چوبی درب ورودی لابی می باشد.

منبع : alibaba.com

تاریخ بروزرسانی : 1399/09/03