درب فریم لس چوبی

درب فریم لس

درب فریم لس از نظر مفهومی به درب‌ بدون چهارچوب گفته می‌شود اما اصولاً چنین دربی وجود خارجی ندارد! تمامی درب‌ها برای باز و بسته شدن و ایستایی بیشتر به چهارچوب نیاز دارند. آنچه که امروزه با عنوان درب‌ فریم لس (frameless doors) در بازار، به فروش می‌رسد در واقع ‌درب‌ چهارچوب مخفی است و به شکل مخفی و توکار طراحی می‌شود. به همین دلیل به این درب‌ها اصطلاحاً درب چهارچوب مخفی نیز گفته می‌شود.

اولین بار شرکت لوالدی (Lualdi) ایتالیا از درهای فریم لس رونمایی کرد و به جهت طراحی خاص و متفاوتی که داشت، در مدت کوتاهی توانست نظر بسیاری از معماران و سازندگان ساختمان‌های مدرن را به خود جلب کند.

مزایای درب فریم لس

 • طراحی مینیمال و بدون چهارچوب و روکوب
 • کاربرد گسترده در پروژه‌های اداری و مسکونی مدرن
 • تطابق رنگی با سایر المان‌های محیط مثل دیوار
ویدیو معرفی درب فریم لس
درب فریم لس
بهترین تایم برای نصب فریم درب چه زمانی است؟

بهترین زمان برای اجرای درب فریم لس در حین نازک کاری ساختمان است. به دلیل اینکه قبل از نصب چهارچوب اصلی که از جنس آلومینیوم است باید داخل دیوار ساب فریم (قوطی آهنی 30 در 60 یا 40 در 80) نصب شود و سپس با گچ یا هر مصالح دیگری که برای ساخت دیوار استفاده شده روی ساب فریم پوشش داده شود. (استفاده از ساب فریم یا همان قوطی آهنی باعث ایستایی بهتر درب و چهارچوب و جلوگیری از ترک خوردن دیوار اطراف درب می‌شود)

آیا بعد از پایان نازک کاری ساختمان می‌توان درب فریم لس اجرا کرد؟

در صورتیکی نازک کاری ساختمان به پایان رسیده باشد و اندازه دهانه دیوار به اندازه کافی بزرگ باشد می‌توان با کوچک‌تر در نظر گرفتن عرض درب‌ها، ابتدا (sub frame) و سپس (frame) را نصب کرد. در ساختمان‌هایی که نوساز نیستند و چهارچوب‌های فلزی دارند نیاز است که حتماً چهارچوب فلزی برداشته شود و بجای آن قوطی فلزی و سپس چهارچوب آلومینیومی نصب شود و در پایان با استفاده از گچ یا کناف، پوششی بر روی فریم و ساب فریم اجرا شود تا در معرض دید نباشند.

آیا وال پست می‌تواند نقش sub frame را ایفا نماید؟

بله در ساختمان‌هایی که در ابتدا و انتهای دیوار وال پست کار شده دیگر نیازی به نصب قوطی فلزی 30 در 60 یا 40 در 80 نیست و می‌توان چهارچوب آلومینیومی در فریم لس را به صورت مستقیم روی وال پست دیوار نصب نمود.

درب فریم لس با روکش طبیعی
درب فریم لس با روکش طبیعی

اجرای درب فریم لس

پروسه ساخت این نوع درب‌ها با سایر درب‌های چوبی به سبب توکار نصب شدن چهارچوب آلومینیومی درب تفاوت زیادی دارد. بنابر این لازم است که این کار به صورت 3 فازی انجام شود. در مرحله اول sub fram که از جنس پروفیل فلزی به ابعاد 60*30 میلیمتر است با فاصله 1cm از لبه بیرونی دیوار در حالت تمام شده نصب می‌شود و با گچ و خاک سنگ حد فاصل لبه داخلی دیوار تا ساب فریم پوشانده می‌شود.

در فاز 2 فریمی از جنس آلومینیوم به ضخامت حدودی 4/5cm روی ساب فریم نصب می‌شود و مجدد با استفاده از گچ پوشش داده می‌شود در فاز 3 درب چوبی با لولای مخفی نصب و ریگلاژ خواهد شد. تنها دلیلی که درب چوبی در مرحله آخر نصب می‌شود، جلوگیری از آسیب احتمالی درب‌ در هنگام بنایی و گچ‌کاری است.

 1. نصب ساب فریم (پروفیل آهنی به ابعاد 60*30 میلیمتر)
 2. نصب فریم آلومینیومی
 3. نصب درب چوبی
درب فریم لس

درب چهارچوب مخفی خام (بدون رنگ)

یکی از اهداف تولید درب‌های مخفی (Hidden doors) این است که بتوان هماهنگی و یکپارچگی میان درب و دیوار‌های اطراف به وجود آورد. به همین منظور غالباً سعی بر این است که رنگ درب و دیوار‌ها یکسان انتخاب شود. بنابر این در بسیاری از پروژه‌ها، کارفرمایان ترجیح می‌دهند که در فریم‌لس را به صورت خام و بدون رنگ تهیه کنند تا از پوشش رنگی یکسانی برای رنگ آمیزی درب و دیوارها استفاده نمایند.

رنگ‌های پلی اورتان و پلی استر خارجی بهترین رنگ هایی هستند که می توان برای این منظور استفاده نمود. این دو رنگ از نظر کیفی و قیمتی در یک سطح قرار دارند با این تفاوت که رنگ پلی اورتان به سرعت خشک می‌شود و روند اجرایی سریع‌تری دارد. البته علاوه بر این رنگ ها از پوشش های دیگری مانند میکروسمنت هم برای اجرای درب های مخفی استفاده می شود که به دلیل چسبندگی و مقاومت بالا، طرفداران زیادی دارد.

در فریم لس با روکش طبیعی

روکش چوب طبیعی به علت داشتن بافت زیبا و رنگ پذیری عالی کاربرد زیادی در نجاری و درب سازی دارد چرا که علاوه بر زیبایی باعث کاهش مصرف چوب و البته قیمت درب چوبی می‌شود. انواع روکش چوبی مصرفی در ساخت درب های فریم لس عبارتند از : راش، بلوط، گردو. درب‌های روکش چوبی بعد از تولید احتیاج به رنگ آمیزی دارند تا هم ظاهر زیباتری پیدا کنند و هم در برابر رطوبت و خط و خش مقاومت بیشتری از خود نشان دهند.

درب فریم لس چوبی

متریال مصرفی درب فریم لس

 • چوب (روسی،راش و بلوط)
 • روکش چوب (راش، بلوط، گردو، ملچ)
 • MDF خام (با ضخامت‌ 8، 12، 16میل)
 • پلای وود (دوام بسیار بالا و ضد آب)
 • رنگ مصرفی (پلی اورتان خارجی)
 • چهارچوب آلومینیومی وارداتی

درب فریم لس ضد آب

بیشتر درب‌های فریم لس از چوب ساخته می‌شوند اما با توجه به اینکه چوب در برابر رطوبت مقاومت زیادی ندارد و به مرور زمان ممکن است دچار تابیدگی شود به همین دلیل بهتر است بجای بکار بردن چوب طبیعی از چوب‌های مهندسی شده مانند پلای وود کمک بگیریم. البته موضوع به همین جا ختم نمی‌شود و این اتفاق برای درب‌هایی که چهارچوب چوبی دارند هم ممکن است پیش بیاید به همین منظور بجای چوب از آلومینیوم با روکشی از رنگ آنادایز شده استفاده می‌کنیم.

اگر طول عمر درب و مقاومت در برابر رطوبت برای شما اولویت زیادی دارد و قصد دارید از درب فریم لس در محیط‌های مرطوبی مانند شمال کشور و همچنین استخر، حمام و سرویس بهداشتی استفاده کنید، پیشنهاد می‌کنیم نیم نگاهی به درب‌های فریم لس شیشه‌ای و درب‌هایی که با روکش PVC تولید می‌شوند، داشته باشید. البته اگر به بافت چوب بیشتر علاقه دارید رنگ پلی اورتان ضد آب هم گزینه‌ی بدی برای این نوع درب‌ها نخواهد بود.

قیمت درب فریم لس

قیمت درب فریم لس

قیمت درب‌های فریم لس بستگی زیادی به ابعاد، نوع و مقدار مواد اولیه‌ مصرفی دارد. چهار چوب‌ آلومینیومی درب‌های فریم لس در ضخامت‌ها و گرید‌های کیفی مختلف در داخل و خارج از کشور تولید می‌شود. اما نوع وارداتی آن کیفیت بالاتری دارد. فریم و چهارچوبی که مجموعه اُرسی برای تولید درب فریم لس استفاده می‌نماید از کشور ترکیه و تحت لیسانس کشوارهای اروپایی وارد می‌شود تا کیفیت محصول نهایی در بالاترین سطح خود باشد.

به همین سبب بخش زیادی از قیمت درب فریم لس را هزینه‌های مربوط به طراحی، ساخت و نصب فریم درب تشکیل می‌دهد. البته عوامل دیگری مانند ابعاد درب، نوع چوب و روکش مصرفی، هزینه یراق آلات و دستمزد نیروی کار و … نیز بر قیمت درب فریم لس تاثیر گذار هستند.

درب فریم لس سرویسی (ضد آب)

 • درب ترکیب چوب روسی و پلای وود
 • فریم آلومینیومی توکار مخفی (ساخت ترکیه)
 • رنگ مصرفی پلی اورتان خارجی
 • ابعاد استاندارد (cm) 210*90

درب فریم لس اتاقی

 • درب ترکیب چوب روسی وMDF خام خارجی
 • فریم آلومینیومی توکار (ساخت ترکیه)
 • رنگ مصرفی پلی اورتان خارجی
 • ابعاد استاندارد (cm) 210*90

توضیحات تکمیلی

 • هزینه خرید دستگیره، لولا و قفل به عهده کارفرما می‌باشد.
 • قفل و دستگیره این درب‌ها مانند سایر درب‌های داخلی است البته پیشنهاد ما استفاده از دستگیره‌های مگنتی است که بعد از بسته شدن درب زبانه درب با استفاده از نیروی مگنت بسته می‌شود.
 • لولای مخفی پیشنهادی برند (Hafele) آلمان می‌باشد.
 • برای هر درب با ابعاد استاندارد (cm) 210*90 تعداد 3 عدد لولا با قیمت 600 تا 700 هزار تومان نیاز است و برای درب‌هایی با ارتفاع بیشتر 4 یا 5 عدد لولا استفاده می‌شود)
 • در صورت استفاده از روکش چوب طبیعی به ازای هر لنگه درب حدود 1/000/000 تومان به قیمت واحد اضافه می‌گردد.
 • تولید درب فریم لس به صورت خام و بدون رنگ (ویژه همکاران) در این مجموعه امکان پذیر است.
 • هزینه نصب و راه اندازی بین 15 تا 20 درصد بسته به لوکیشن پروژه متغیر است.
 • لیست قیمت فوق بر اساس ابعاد استاندارد 210 در 90 سانتی‌متر بوده و با تغییر ابعاد، به تناسب قیمت هم تغییر خواهد کرد.
درب چوبی فریم لس
درب چوبی فریم لس

آیا می‌توان بجای چهارچوب آلومینیومی از چهارچوب چوبی استفاده کرد؟

مهم‌ترین مزیتی که باعث می‌شود بعضی از سازندگان و طراحان از فریم چوبی برای درب فریم لس استفاده کنند، اول قیمت مناسب‌تر چوب در مقایسه با آلومینیوم است که در تیراژ بالا از نظر هزینه صرفه جویی مناسبی به همراه دارد و مزیت دومی که استفاده از چوب بجای آلومینیوم در ساخت چهارچوب درب فریم لس ایجاد می‌نماید، خاصیت فرم پذیری بسیار خوبی است که چوب طبیعی دارد. بطوری که می‌توان از چهارچوب‌هایی که قسمت بالای آن هلالی و نیم دایره است، استفاده کرد. در صورتیکه در فریم‌های آلومینیومی چنین قابلیتی وجود ندارد.

چرا فریم آلومینیومی بهتر از فریم چوبی است؟

همانطور که می‌دانید چوب، بافت طبیعی و زنده‌ای دارد. به دلیل اینکه چوب همواره درصد کمی رطوبت دارد و با مرور زمان این رطوبت کاهش یافته و چوب مقدار کمی تغییر فرم می‌دهد. (دچار تابیدگی می‌شود) همچنین سرما و گرمای شدید باعث انبساط و انقباض چوب و تغییر سایز آن می‌شود. همانگونه که می‌دانید چهارچوب درب فریم لس باید کاملاً ثابت و پایدار باشد تا درب هنگام باز و بسته شدن عملکرد مناسبی داشته باشد، این نیاز با استفاده از آلیاژ فلزی و آلومینیوم تامین می‌شود اما با چوب امکان پذیر نیست. به عبارت بهتر در اثر باز و بسته شدن درب‌ فریم لس با چهارچوب چوبی احتمال ترک برداشتن دیوار وجود دارد.      

درب فریم لس شرکت اُرسی
درب فریم لس (درب بدون چهارچوب یا چهارچوب مخفی)

دیتیل درب فریم لس

چهارچوب مخفی آلومینیومی این درب‌ها ضخامت‌های مختلفی دارد و هم در داخل و هم خارج از ایران طراحی و تولید می‌شود. طراحی مقطع پروفیل باید به صورت استاندارد و دقیق و مطابق با اصول مهندسی انجام شود.(کوچک‌ترین ایراد فنی باعث ایجاد اختلال در عملکرد درب فریملس خواهد شد) طراحی چهارچوب و فریم درب به گونه‌ای انجام می‌شود که تمامی اتصالات (لولای مخفی) در قسمت‌های داخلی قرار بگیرند و از نظر پنهان باشند.

استانداردها و الزامات فنی

 • ارتفاع استاندارد درب 210 سانتیمتر است که تا ارتفاع 3 متر هم قابلیت تولید وجود دارد.
 • عرض درب از 70 تا 110 سانتیمتر قابل تغییر است. (امکان ساخت درب فریم لس دو لنگه برای عرض‌های 120 به بالا وجود دارد)
 • به دلیل فاصله کمی که درب با چهارچوب دارد، باید دیوارها و ساب فریم نصب شده در داخل دیوار کاملا تراز باشند تا نصب درب‌ با مشکل مواجه نشود.
 • حداقل ضخامت دیوار برای اجرای درب‌های بدون چهارچوب (9cm) می‌باشد.
 • ضخامت فریم آلومینیومی درب (4.5cm) و حداقل فضای مورد نیاز برای نصب چهارچوب آلومینیومی توکار نیز به اندازه 45 میلیمتر در عمق دیوار اطراف چهارچوب است.
 • ساب فریم قوطی 40 در 60 یا 40 در 80 است که قبل از نصب درب فریم لس باید بطور دقیق (گونیا) در داخل دیوار و به فاصله 2 سانتیمتر از لبه‌ی دیوار نصب شود.
درب فریم لس مدرن
درب فریم لس مدرن

درب فریم لس با روکش PVC

روکش PVC یکی از روکش‌های پر مصرف در صنعت ساختمان و دکوراسیون است که هم در تولید انواع درب و هم کابینت آشپزخانه و سایر محصولات بکار می‌رود.

 • مهم‌ترین خاصیت روکش PVC، ضد آب بودن آن است.
 • مهم‌ترین عیب این روکش‌ها مصنوعی بودن آن است.

بدلیل حساس بودن روکش چوب طبیعی و رنگ نسبت به محیط مرطوب مثل حمام و سرویس بهداشتی اغلب برای این نقاط از درب‌های HPL (درب MDF یا HDF با روکش PVC) استفاده می‌شود. درب فریم لس با روکش PVC هم کاربردی شبیه به درب‌های HPL دارد و ضد آب است. 

لولا و اتصالات درب فریم لس

دقت و توجه به جزئیات در طراحی درب فریم لس حرف اول و آخر را می‌زند. انتخاب اتصالات و قفل و دستگیره مناسب برای این درب‌ها احتیاج به تجربه و تخصص دارد. چون در این مدل از درب‌ها فاصله درب از چهارچوب بسیار کم است در صورتیکه حتی 2 میلیمتر ابعاد درب و فریم آلومینیومی کم و زیاد شود احتمال اینکه درب در هنگام باز و بسته شدن به چهارچوب گیر کند، وجود دارد. لولای مخفی یا سه بعدی مورد استفاده در درب‌های بدون چهارچوب (چهارچوب مخفی) بیشتر از کشور‌های آلمان، ایتالیا، اتریش و چین وارد می‌شود که به جز نوع چینی بقیه کیفیت ایده آلی دارند. 

قفل و دستگیره این درب‌ها مانند دیگر درب‌های چوبی است و تفاوت چندانی ندارد اما لولای این درب‌ها از نوع سه بعدی با زاویه چرخش تقریباً 360 درجه و به صورت مخفی طراحی شده و قیمت هر لولا بین 700 تا 900 هزار تومان می‌باشد (برای هر لنگه درب با ابعاد استاندارد 210 در 90 سانتی‌متر 3 عدد لولا نیاز است) 

درب شیشه ای فریم لس

نوع دیگری از درب با چهارچوب مخفی وجود دارد که در طراحی آن بجای چوب از انواع شیشه‌های سکوریت و … استفاده می‌شود که بیشتر در شرکت‌ها و فضاهای اداری مدرن کاربرد دارند. به این نوع از درب‌ها درب فریم لس شیشه‌ای گفته می‌شود. ساختار کلی فریم آلومینیومی این درب‌ها مشابه نوع چوبی آن است اما در ساخت خود درب بجای چوب و MDF از انواع شیشه با ضخامت‌های مختلف استفاده‌ می‌شود.

نوع لولا، دستگیره و قفل درب‌های فریم لس شیشه ای با نوع چوبی این مدل درب‌ها تفاوت دارد. همچنین با توجه به زیاد بودن وزن شیشه نسبت به چوب مخصوصاً هنگامی که سایز درب بزرگتر از اندازه استاندارد انتخاب می‌شود، لازم است حتماً از تعداد لولاهای بیشتر و با کیفیت‌ تر استفاده شود. 

درب چهار چوب مخفی فلزی

یکی از رایج ترین انواع درب‌های فریم لس، درب‌هایی هستند که در تولید آن‌ها از متریال چوب و پروفیل آلومینیوم به طور ترکیبی، استفاده شده است. در حقیقت به این نوع از درب‌ها درب‌های چوبی با فریم پروفیل آلومینیومی مخفی و یا فریم لس گفته می‌شود. که هم از نظر زیبایی و هم از نظر طول عمر و استحکام بسیار مطمئن و کاربردی هستند.

درب فریم مخفی به طور معمول در طراحی آشپزخانه مخفی یا مطبخ و ساخت درب‌های اتاقی پروژه‌های مدرن و لوکس کاربرد بیشتری دارد و در گروه درب‌های فانتزی دسته بندی می‌شوند. البته درب چوبی بدون فریم در برابر سرو صدای مزاحم عایق خوبی است و در محیط‌های درمانی و مطب پزشکان نیز قابل استفاده است.

امروزه با توجه به سلیقه مشتریان و تنوع قیمت‌های این محصولات، از متریال‌های جدیدی در ساخت انواع مدل‌های درب‌های چوبی فریم لس استفاده می‌شود . از جمله می‌توان استفاده از انواع پروفیل چوبی ام دی اف و… برای ساخت این درب‌ها را نام برد که قیمت‌های متنوعی نیز دارند.

خصوصیات چهارچوب آلومینیومی درب فریم لس

لازم به ذکر است که یکی از تفاوت‌های اساسی که در جنس‌های مختلف و متریال‌های متنوع در انواع درب‌های فریم لس وجود دارد قابلیت انتقال حرارت به داخل و خارج از محیط ساختمان مورد نظر است. به طور کلی در انواع درب‌های فریم مخفی چوبی که از چارچوب آلومینیوم استفاده کرده‌ اند و یا انواع درب‌هایی که چهارچوب آن‌ها از فلز ساخته شده است این قابلیت وجود دارد که از آنجایی که این متریال‌ها رسانای خوبی برای حرارت به شمار می‌روند به راحتی می‌توانند گرما را هم به خود جذب نمایند.
اما از طرف دیگر نقطه ضعف اساسی این نوع از چهارچوب‌ها نیز این است که باعث از دست رفتن حرارت می‌شوند.

 بنابراین یکی از راهکارهایی که از آن طریق می‌توان مانع از هدر رفتن گرما در این نوع از ساختمان‌ها شد این است که از عایق‌های حرارتی بر روی چهارچوب‌ها استفاده شود تا از این طریق، ظاهر دلخواه شما را هم به چهارچوب درب فریم لس بدهد. یکی از جنس‌هایی که در این مواقع از آن استفاده می‌شود چوب است. چوب در مقایسه با فلز ، رسانای ضعیفی دارد اما در برابر آن، دارای این قابلیت است که حرارت را در داخل و خارج از محیط ساختمان حفظ کند و از این طریق از هدر رفت انرژی جلوگیری نماید.

منابع : doors4uk | nextluxury

تاریخ بروز‌رسانی : 1401/03/20

لطفا با ستاره دادن از ما حمایت کنید

10 دیدگاه دربارهٔ «درب فریم لس»

 1. صنایع چوب اُرسی

  تا حد زیادی درست می فرمایید برای جلوگیری از نفوذ بوی نا مطبوع و رطوبت از زیر درب به فضای بیرون از درزگیرهای مخصوص اتوماتیک استفاده می‌کنیم که با بسته شدن درب فضای خالی زیر درب را بطور کامل پر میکنه و هنگامی که درب باز میشه به سمت بالا هدایت میشه تا به زمین گیر نکنه و مانع باز و بسته شدن درب نشه.

 2. احمد رضا زاده

  بنظر من این درها بسیار زیبا هستند اما برای سرویس بهداشتی اصلا مناسب نیستن چون امکان قرار دادن سنگ آستانه جلوی درب وجود نداره، هم ممکنه آب از زیر درب سرویس و حمام به بیرون بریزه و هم بوی بد وارد فضای اتاق یا پذیرایی میشه

 3. صنایع چوب اُرسی

  سلام و عرض ادب روز بخیر

  شماره تماس جهت دریافت مشاوره 09127051297

  اجرا و نصب درب فریم لس به صورت دوفازی انجام می شود بعد نصب ساب فریم و اجرای کچ یا کناف روی آن نوبت به نصب فریم آلومینیومی و گچ کاری مجدد می‌رسد و در نهایت بعد از اتمام و زیرکار قرار گرفتن فریم آلومینیومی، درب چوبی با استفاده از لولای مخفی نصب و رگلاژ می شود که این پروسه بستگی زیادی به تعداد درب های شما دارد. اما حداقل 3 هفته برای این کار زمان نیاز خواهید داشت.

 4. سلام
  براى اجراى درب فريم لس تلفن تماس جهت هماهنگى برام ارسال كنيد لطفا و همين طور چقدر زمان مسبره تا اجراى كامل انجام بشه
  ممنون

 5. صنایع چوب اُرسی

  سلام جناب باقری
  بله امکان ساختش وجود داره ولی در صورت ساخت فریم با چوب بجای آلومینیوم احتمال ترک خوردن دیوارها وجود داره

 6. محمد باقری

  سلام ممنون بابت اطلاعات مفیدتون
  این درا با چهارچوب چوبی هم قابل اجرا هست یا خیر؟

 7. صنایع چوب اُرسی

  سلام وقت بخیر
  بستگی به نوع درب داره که با روکش طبیعی باشه یا بدون روکش و همچنین با ورق پلای وود باشه یا ورق ام دی اف.
  بطور کلی قیمت یک لنگه درب با رنگ پلی اورتان پوششی (بدون روکش طبیعی) با فریم و سه عدد لولا و هزینه نصب و راه اندازی حدود 15 – 16 میلیون تومان هزینه خواهد داشت (در تاریخ 1400/04/01 و با ابعاد استاندارد 210 در 90 سانتی متر)

 8. امین بادامه

  سلام وقت بخیر ببخشید قیمت یک لنگه درب اتاق خواب بصورت تمام شده از صفر تا صد چقدر درمیاد؟

 9. صنایع چوب اُرسی

  سلام
  باعث خوشحالیه که مورد توجه شما قرار گرفته این مطلب
  بله اگر در شهرستان شما نمایندگی نداشته باشیم چرا که نه

 10. ابراهیم ابراهیمی ، گناوه

  سلام ، بسیار عالی بود و مفید ، شما نمایندگی شهرستان هم میپذیرید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.