درب کابینت چوبی

درب تمام چوب ورودی

اگر بخواهیم تعریفی کوتاه از درب تمام چوب داشته باشیم می توانیم بگوییم: برای ساخت انواع درب چوبی ساختمان چه ورودی و چه درب های داخلی از چوب درختانی مثل راش، بلوط و گردو و … استفاده می شود. ابتدا درختان مورد نظر را بریده سپس آنها را به صورت الوار در می آورند (به قطعه قطعه شدن چوب درخت الوار گفته می شود) که در برش هایی به عرض 5 سانتی متر و همچنین قطر 5 سانتی متر و طول یک متر انجام می شود، برای از دست دادن رطوبت قطعه چوب های مورد نظر روی هم چیده می شوند، تا کاملاً خشک شوند و بعد از تمامی این مراحل با صبر و حوصله ی فراوان چوب ها را از ارتفاع 2.5 تا 3 متر و عرض 20 تا 25 سانتی متر به یکدیگر می چسبانند. که چسباندن آن ها  توسط چسب چوب یا پیچ دستی انجام می گیرد. تمامی این کار ها به منظور جلوگیری از ترک برداشتن و پیچ خوردن درب انجام می گیرد و بطور میانگین 10 الی 15 روز زمان می برد.این روش در ساخت انواع درب لابی تمام چوب نیز کاربرد دارد.

در ساخت درب کابینت چوبی از چه چوب هایی استفاده می کنیم؟

بدلیل خواص متفاوتی که انواع چوب مصرفی در ساخت کابینت دارند، از هر یک از این چوب ها برای مصارف خاصی استفاده می شود. برای مثال در ساخت انواع درب چوبی میدانیم که باید از چوبی استفاده شود که در مقابل گرما و سرما و رطوبت دچار انبساط کمتری شود و همچنین در برابر حشراتی که از چوب تغذیه می کنند مقاوم باشد. مهم ترین چوب های که در تولید درب های چوبی استفاده می شوند عبارت اند از :

 • چوب ماهون
 • بلوط سفید
 • چوب راش
 • چوب توسکا
 • چوب افرا
 • چوب گردو
 • چوب زبان گنجشک
 • چوب بالسا
 • چوب ساج
 • چوب بلوط

تاثیر نوع رنگ در طول عمر درب تمام چوب چیست؟

رنگ مناسب مانع رسیدن رطوبت و سرما و گرمای شدید به بافت چوب می شود. (مهم ترین عوامل فرسایش چوب تغییرات دمایی و جذب رطوبت است) بنابر این انتخاب رنگ مناسب باعث افزایش طول عمر سازه های چوبی از جمله درب تمام چوب ورودی خواهد شد. بدلیل تماس زیاد درب ها با محیط بیرونی و نور مستقیم انتخاب چوب و رنگ های با کیفیت بر اساس شرایط محیطی کاملاً الزامی است.


نکات خرید درب تمام چوب

اولین نکته که حائز اهمیت است این است که برای خرید درب لابی تمام چوب حتما دکوراسیون خانه را در نظر بگیریم و همچنین اندازه و سایز مورد نظر برای درب چوبی را حتما به خوبی مشاهده کنیم و مورد توجه و بررسی قرار دهیم نکته بعدی این است از ابزار یراق مناسب و با کیفیتی برای درب تمام چوب استفاده نماییم تا در درب چوبی خورد نشود و یا از بین نرود. میدانیم باید حتما از درب هایی برای منزل یا اداره جات و… استفاده نماییم که به محیط مورد نظر ربط داشته باشد به طور مثال حتما باید در مناطقی مثل شمال ایران محیط رطوبتی را به خوبی در نظر بگیریم و باتوجه به شرایطش از چوبی استفاده نماییم که بتوان در آن مناطق استفاده نمود که در این شرایط گفته شده از درب ام دی اف با روکش PVC استفاده میشود.

درب چوبی را بهتر بشناسیم !

بهتر است بدانیم که درمقابل درب های فلزی درب های چوبی از قیمت مناسب تر و ارزان تری برخوردار هستند.بنابراین باید درنظر داشت که از این نوع چهارچوب ها میتوان برای پروژه های بزرگتری به و راحتی و با دسترسی آسان از آن استفاده نمود.حتما حین خرید اطلاعات لازم را با تحقیق کسب نمایید و دقت بالایی داشته باشید وحساسیت لازم را در آن به خرج دهید. بسیار از افراد چوب هایی نامرغوب با روکش را انتخاب می نمایند که باید گفت این یکی از بدترین انتخاب ها میتواند باشد چرا که خرید درب خوب با قیمتی مناسب یکی از ملزومات وسایل خانه و زندگی میباشد.

درب تمام چوب دودبند

درب های تمام چوب به صورت چوب یک تکه و توپر میباشد.که معروف ترین آن ها چوب سفید، راش، روس میباشد که از این چوب ها برای ساخت درب ورودی تمام چوب استفاده میشود. باید بدانیم که رایج ترین درب چوبی لابی و درب تمام چوب از چوب روس ساخته میشود. که کاربری آن ها برای درب های آتش نشانی ها و دودبند از درب چوبی یک تکه استفاده میکنند.

ساخت درب با چوب طبیعی

درب های داخل ساختمان مانند اتاق و سرویس باید چگونه باشد؟

درب های داخل ساختمان از درب های اچ دی اف ساخته میشوند.که درب های اچ دی اف از نوعی تخته فیبر میباشند،که روش ساخت آن به صورت خشک است.درب های اچ دی اف دارای چگالی بالایی میباشند و همچنین از کلاف های روسی و یک شبکه ی داخلی هانی کام و دو ورق اچ دی اف پرس شده بر روی کلاف ساخته میشوند.

کابینت با درب چوبی بهتره یا ام دی اف؟

پیش تر گفته شد نمونه ایی از معروف ترین چوب ها چوب روسی است، درب چوبی ام دی اف از چوب روسی ساخته میشوند. این درب ها بدون دخالت دست نجار توسط دستگاهی به نامcnc ساخته میشود که همراه است با طرح های مختلف و زیبا.

درب با ام دی اف و روکش چوب

برای زیبایی و جلوه ی درب از روکش استفاده میشود، روکش های درب بسیار بین سلیقه ی مردم محبوب هستند و بسیار مورد توجه مردم قرار دارند. روکش ها انواع مختلفی دارند که انواع آن ها عبارت اند از:1_طبیعی2_مصنوعی

ملچ طبیعی ترین روکش است و پی وی سی روکشی مصنوعی می باشد ناگفته نماند برای روکش های طبیعی و برای زیبایی رنگی مناسب روی آن میزنند تا جلایی زیبا به درب بدهد.

تولید درب ورودی تمام چوب ساختمانی

برای تولید و ساخت درب های چوبی، معمولاً از چوب راش یا چوب روس استفاده میکنند این چوب ها همانگونه که ابتدا گفته شد دارای مقاومت بسیار بالایی هستند و در مقابل هرنوع خطری مثل:آتش سوزی میتوانند مقاوم باشند به همین دلیل برای ساخت درب های ورودی چوبی و درب های راه پله ها از این نوع چوب استفاده میشود و همچنین دارای کاربرد بسیاری هستند. برای ساخت درب های چوبی،ابتدا باید از کیفیت آن خاطر جمع بود و حتما چوب ها درجه یک باشد. نکته ی مهم تر دیگر این است که چوب باید کاملاً خشک باشد. معمولاً هنگام خرید؛ چوب های روسی رطوبت بسیار بالایی دارند. به همین دلیل باید بعد از خرید آن ها را به مدت 3 تا 4 ماه در هوای آزاد قرار بگیرند تا رطوبت آنها به طور کامل گرفته شود و بعد از تکمیل فرایند خشک شدن بشود از آن ها استفاده نمود.

فرایند تولید درب چوبی ورودی

ابتدا چوب ها به اندازه ی مورد نظر و خواسته شده قطع می شوند و سپس رنده کاری می شوند در مرحله دوم درون دستگاهی به نام فرز که تیغ های متعددی دارد، ابزار زده و چوب ها را کلاف می کنند یعنی چوب ها در هم قفل می شوند تا دربی محکم و مقاوم ساخته شود. اما برای ساخت درب های ساده چوب ها را به ضخامت استاندارد برش می زنند یعنی دیگر مورد دلخواه یا مورد نظر در اینجا معنی و مفهومی ندارد و بعد به اندازه ای که می خواهند قطع می کنند و به صورت یک کلاف قلابی درمی آورند. سپس کناره های آنها را گوشه گیری می کنند و در وسط یک تیر چوبی قرار می دهند.

بعد از قرارگیری شبکه ی داخل آنها ورق های انتخابی را چسب می زنند و روی کلاف درب می زنند و با دستگاه پرس می کنند و تقریباً به مدت 20 دقیقه زیر دستگاه پرس با حرارت فشاری قرار میدهند تا چسب به خوبی خشک شود. سپس به مدت یک روز آنها را بر روی یک سطح صاف می گذارند تا به قول معروف تاب برندارند و حرارت از آن ها بیرون برود بعد از تمامی مراحل ذکر شده مورد استفاده قرار میگیرند.

مراقبت از درب های چوبی

یکی از کار هایی که باید انجام شود این است که حتما درب ها را سمباده زد و رنگ کاری کرد زیرا نور خورشید باعث از بین رفتن رنگ درب میشود و همچنین هر سال ملزم است درب هایتان را  را روغن جلا بزنید. در واقع درب های رنگ شده باید در هر 5 تا 6 سال مجدد رنگ کاری بشوند. درب هایی که خیلی شفاف رنگ شده اند باید هر 1 یا 2 سال مجدد رنگ کاری بشوند ولی درب هایی که یک بار رنگ کاری شده اند باید هر 5 یا 6 سال مجدد رنگ کاری بشوند.

اجزای اصلی درب ورودی تمام چوب چیست؟

اجزای اصلی یک درب چهار چوب و در می باشند یکی از متداول ترین چوب ها برای ساخت چهار چوب، میتوان به چوب کاج روسی اشاره کرد همچنین می توان بر اساس ضخامت از ماستیو و روکش و چوب های ام دی اف هم استفاده کرد.

 درب چوبی ماستیو

درب چوبی ماستیو از چوب خشک و ام دی اف تشکیل شده است. این درب بسیار هزینه ی کمی دارد و همچنین ساخت آن زمان بر است زیرا تمام اجزای آن با دستگاه پرس مخصوص، پرس می شوند و ابزار می خورند تا بتوان مورد استفاده قرار بگیرد.

 طول عمر و کیفیت انواع درب چوبی

·        درب های پی وی سی(PVC)، اچ دی اف(HDF) و اچ پی ال (HPL)،  معمولاَ عمر کمی دارند. این نوع درب ها برای استفاده کوتاه مدت مناسب می باشند. این درب ها روی چهارچوب آهنی نصب می شوند. نکته بسیار مهم درباره نصب این نوع درب های چوبی این است که آنها روی چارچوب های قدیمی، با کمی انحراف و خطا نسبت به چارچوب قرار می گیرند.

·      درب تمام چوب ورودی ، برای ساخت درب تمام چوب از بائو، پاسار های چوبی، قاب های تونیک و الوار منظم استفاده می شود که از لحاظ زیبایی بسیار منحصر به فرد هستند. تنها ایراد درب های چوبی توجه و نگهداری مداوم آنهاست. این نوع درب ها باید هر چند سال یکبار مجدد رنگ شوند.

·        درب روکش چوب، این نوع درب از پرس روکش های طبیعی و آلپی چوب روی صفحه های فیبری مانند پلای وود و ام دی اف ساخته می شود. درب های روکش چوب دارای ظاهر بسیار زیبایی هستند، اما عیب اصلی این  درب ها سنگینی وزن آنها می باشد.

بهترین چوب ها برای ساخت درب

هنگام  طراحی درب اتاق سفارشی باید به خوبی از انتخاب های خود آگاهی داشته باشید، تا بدانید چه نوع چوبی برای طرح انتخابی شما مناسب است و با نیازهای شما همخوانی دارد. هنگام انتخاب چوب تنها به ظاهر و کیفیت آن توجه نکنید، کاربردی بودن و دوام چوب نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

ما اعتقاد داریم  قبل از فروش محصولات چوبی باید مشتری ها در جریان پروسه ی ساخت قرار بگیرند، تا بتوانند بهترین تصمیم ها را برای انتخاب درب های سفارشی خود بگیرند. در واقع ما به آنها کمک می کنیم، بهترین چوب را برای درب مورد نظر خود انتخاب کنند. شرکت اُرسی انواع بسیاری از چوب ها را با ذکر نکات مثبت و منفی به مشتری پیشنهاد می دهد، تا آنها با اطمینان خرید کنند. به همین منظور در اینجا به معرفی انواع چوب پرداخته شده است.

تفاوت چوب نرم و چوب سخت

قبل از تصمیم گیری در مورد انتخاب بهترین چوب برای درب اتاقتان، باید در مورد تفاوت بین چوب سخت و نرم بیشتر بدانید. بسیاری از افراد فکر می کنند که چوب سخت دوام بیشتری نسبت به چوب نرم دارد، اما این طرز فکر همیشه درست نیست. در واقع این اصطلاح به ریشه و ساختار درختی که چوب از آن تهیه می شود، بستگی دارد.

چوب های سخت

چوب سخت از درختانی مانند سیب، توس، ماهون، افرا، بلوط ، گردو یا بلوط به دست می آید. دانه های این درختان پوسته ی خارجی دارند و گل می دهند. چوب سخت همچنین دارای منافذی است که باعث ایجاد رگه هایی در چوب می شود. این رگه ها چوب را در مقابل آتش متراکم و مقاوم تر می کند. بیشتر چوب های سخت دارای رنگ  قرمز تیره، قهوه ای روشن و یا سفید می باشند. از این نوع چوب ها برای ساخت کفپوش یا ایوان استفاده می شود.

چوب های نرم

چوب نرم از درختانی تهیه می شود که دانه های آنها پوسته ی خارجی ندارند و با وزش باد به راحتی جابجا می شوند. این درختان برگ های سوزنی خود را سرتاسر سال حفظ می کنند. از این نوع درختان می توان به سرو، کاج و صنوبر اشاره کرد. رنگ چوب های نرم، زرد یا قرمز می باشد. چوب های نرم معمولا ارزان تر هستند و به همین دلیل از آنها به عنوان الوار، درخت کریسمس و کاغذ استفاده می شود.

بطور معمول برای ساخت درب ورودی تمام چوب بهتر است از چوب های سخت استفاده شود، آنها برای این منظور بسیار مقاوم و کاربردی هستند.

اطلاعات تکمیلی

 • درب های داخلی و ورودی در این شرکت همراه با چهارچوب چوبی یا ام دی اف به صورت روکوب و پشت کوب عرضه می شوند.
 • درب ها بر اساس ضخامت مورد نظر کارفرما تولید می شوند. ضخامت استاندارد برای انواع درب ها 5 سانتیمتر است.
 • درب بائو و پاسار چوبی به صورت در هم فاق و زبانه ارائه می شوند.
 • تونیکه ی درب از چوب یا ام دی اف ساخته می شود.
 • جهت جلوگیری از پیچش درب، قسمت هایی از بائو و پاسار را از چوب های تکه تکه شده می سازند تا زور چوب گرفته شود.
 • رنگ به کار رفته در درب ها می تواند در انواع سبک های پوششی، وایت واش ، پتینه، شفاف یا نیمه شفاف انتخاب شود.
 • انواع رنگ پلی استر، نیم پلی استر و پلی اورتان را می توان برای ساخت درب تمام چوب استفاده کرد.
 • از جنس چوب راش برای محل اتصال لولای تمام درب ها استفاده می شود.
 • این نوع درب ها را می توان در انواع ساده، قاب برجسته، زهوارهای قابل چسبان و یا هم باد با چهارچوب قابل تولید کرد.

درب ورودی چوبی

درب تمام چوب داخلی از بصری ترین سازه های طراحی در خانه است که هم در معماری منزل و هم در زیبایی خانه تاثیرگذار است. درب، تمام  اتاق های خانه را  به یکدیگر مرتبط می کند، به همین دلیل باید سبک و طراحی آن در زمان ساخت و یا بازسازی به دقت مورد بررسی قرار بگیرد.

بسیاری از مردم درب تمام چوب ورودی را به عنوان درب با کیفیت برای ساختمان انتخاب می کنند. درب های چوبی از چوب های مختلف و تنوع شیوه های ساخت بهره می برند، این امر موجب می شود که حتی هنگام باز کردن درب تفاوت را احساس کنید.

درب های چوبی در طراحی دکوراسیون منزل به عنوان درب های ورودی و خروجی تاثیر بسزایی دارند. این درب ها با دوام و مقاوم هستند. جاذبه های طبیعی این درب ها باعث شده تا نسبت به انواع دیگر درب برتری داشته و محبوب تر شوند. رگه های چوبی و تنوع رنگ در درب تمام چوب و روکش چوب، فضایی دلنشین را برای منزل شما به ارمغان می آورد. چگونگی ساخت درب مانند ظاهر آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. لازم نیست تمام درب ها شبیه هم باشند، اما هماهنگی در طراحی نکته ای کلیدی است که هنگام عبور و مرور بین اتاق ها باید به آن توجه کرد.

بنابراین پیشنهاد می شود پیش از خرید درب تمام چوب ، اطلاعاتی درباره سبک طراحی ( مدرن یا کلاسیک)، جنس، رنگ و… کسب نمایید. در زیر به مهمترین مشخصه های درب های داخلی اشاره شده است، امیدواریم با مطالعه آنها با خیالی آسوده خرید کنید.

نحوه بررسی کیفیت درب تمام چوب

هنگام بررسی کیفیت درب های داخلی باید به معماری، رنگ و سایر لوازم خانه دقت کرد. بر همین اساس  فاکتورهای مهمی از جمله ضخامت، وزن و نوع ساخت نیز باید در نظر گرفته شود.

درب های داخلی که برای یک خانه بزرگ و قدیمی در نظر گرفته  می شوند باید از نوع تمام چوب باشند. احساسی که درب در هنگام باز و یا بسته شدن به فرد منتقل می کند نیز یکی از عوامل مهم برای تصمیم گیری  در مورد سبک و سطح کیفی درب می باشد. تجربه  باز و بستن کردن درب ورودی تمام چوب در مقایسه با درب های ساخته شده از مواد مصنوعی بسیار متفاوت خواهد بود.

برای خانه ای که بودجه ی محدودتری دارد، انتخاب درب های (اچ دی اف، پی وی سی و…) که سبک تر و ارزان تر هستند، بهترین گزینه است. در یک خانه با سبک مدرن، به منظور هماهنگی چیدمان می توان درب قابدار مسطح را رنگ کرد. علاوه بر این می توان با رنگ و برش روی ام دی اف طرح سنتی تری تولید کرد.

انواع مختلف درب تمام چوب چیست؟

درب های داخلی اُرسی در دو نوع درب تمام چوب و روکش چوب عرضه می شوند. این نوع درب ها برای سبک های مختلف طراحی داخلی مناسب بوده و با بالاترین کیفیت، زیباترین طراحی، بهترین رنگ و جنس تولید می شوند. این شرکت به منظور جلب اعتماد کارفرمایان، از مهندسین و معماران خلاق و زبده در کلیه مراحل اندازه گیری، تولید، طراحی، رنگ و نصب بهره گرفته است.

لازم به ذکر است که امکان سفارشی سازی طرح درب ورودی تمام چوب نیز وجود دارد. درب چوبی به دو سبک مدرن و کلاسیک طراحی و تولید می شود. در ساخت درب های کلاسیک از تاج و منبت کاری زیاد استفاده می شود، در حالیکه درب های ساده با خطوط صاف و اغلب با رنگ سفید مناسب فضای مدرن طراحی می شوند.

درب چوبی کابینت

نحوه ساخت و نوع متریالی که برای تولید درب کابینت سبک کلاسیک انتخاب می شود اهمیت بسیار بالایی در قیمت و کیفیت کابینت دارد. اول به این دلیل که درب ها از نظر جذابیت و زیبایی ظاهری یکی از مهمترین قسمت های کابینت کلاسیک هستند و انتخاب مدل درب مناسب برای کابینت آشپزخانه می تواند وجه تمایز بین یک کابینت معمولی و یک کابینت کلاسیک لوکس و جذاب را بوجود آورد. دوم اینکه تنها قسمت متحرک کابینت درب ها و کشوها هستند و مدام مورد استفاده قرار می گیرند. انتخاب درست نوع چوب و ورق ام دی اف مصرفی و ابعاد استاندارد برای درب کابینت چوبی ، باعث کاهش وزن درب ها و بالا رفتن طول عمر لولاها خواهد شد.

متریال مصرفی در ساخت درب های چوبی

غالباً در تولید درب کابینت کلاسیک چوبی چهارچوب یا فریم آن از چوب طبیعی و قسمت میانی درب کابینت (تونیک) از ورق MDF خامی که روکش چوب طبیعی روی آن پرس شده، ساخته می شود. ممکن است این سوال پیش بیاید که چرا در ساخت درب کابینت بطور کامل از چوب استفاده نمی شود؟! اول به این خاطر که چوب بیشتری استفاده می شود و موجب افزایش هزینه تمام شده کابینت می شود و دلیل بعدی مربوط به تفاوت های ذاتی چوب با MDF است (اگر درب به صورت تمام چوب ساخته شود امکان تابیدن کار و عدم عملکرد مناسب وجود خواهد داشت)

منبع : homedepot.com

آخرین بروزرسانی : 1399/10/20

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.