درب تمام چوب

درب تمام چوب کابینت

اگر بخواهیم تعریفی کوتاه از درب تمام چوب داشته باشیم می توانیم بگوییم: برای ساخت محصولاتی از قبیل درب تمام چوب یا کابینت کلاسیک از درختان جنگلی مثل راش، بلوط و گردو و … استفاده می شود. ابتدا درختان مورد نظر را بریده سپس آنها را به صورت الوار در میاورند (به قطعه قطعه شدن چوب درخت الوار گفته می شود.) که در برش هایی به عرض 5 سانتی متر و همچنین قطر 5 سانتی متر و طول یک متر انجام می شود، برای از دست دادن رطوبت قطعه چوب های مورد نظر روی هم چیده می شوند، تا کاملاً خشک شوند و بعد از تمامی این مراحل با صبر و حوصله ی فراوان چوب هارا از ارتفاع 2.5 تا 3 متر و عرض 20 تا 25 سانتی متر به یکدیگر می چسبانند. که چسباندن آن ها  توسط چسب چوب یا پیچ دستی انجام می گیرد.

تمامی این کار ها به منظور جلوگیری از ترک خوردن درب انجام می گیرد و بطور میانگین 10 الی 15 روز زمان می برد.این روش در ساخت انواع درب لابی چوبی و درب های ورودی چوبی کاربرد دارد.

بدلیل خواص متفاوتی که انواع چوب ها دارند مورد استفاده تمامی چوب های مصرفی در صنعت نجاری یکسان نیست. برای مثال در ساخت انواع درب ورودی چوبی میدانیم که باید از چوبی استفاده شود که در مقابل گرما و سرما و همچنین در برابر حشراتی که از چوب تغذیه می کنند مقاوم باشد. مهم ترین چوب های که در تولید درب تمام چوب استفاده می شوند عبارت اند از :

 • چوب ماهون
 • بلوط سفید
 • چوب راش
 • چوب توسکا
 • چوب افرا
 • چوب گردو
 • چوب زبان گنجشک
 • چوب بالسا
 • چوب ساج
 • چوب بلوط

این چوب ها در مقابل رطوبت دچار انبساط کمتری می شوند. همچنین چوب هایی مثل توسکا، سپیدار و کاج هم انبساطشان کم است اما هرگز برای درب ورودی چوبی مناسب نیستند، این چوب ها مانند چوب هایی که پیش تر اشاره شد مقاومت کافی در مقابل رطوبت و گرما ندارند، به همین خاطر در محیط بیرونی کمتر از این چوب ها استفاده می شود. درختانی مثل گردوی آمریکایی و زبان گنجشک هم داریم که بسیار مقاوم هستند اما نه در مقابل رطوبت!

نکته ی دیگری که حائز اهمیت است این است که مقاومت درختان را در مقابل انواع قارچ بسنجیم و برای ما اهمیت داشته باشد.ازجمله چوب های دیگری که برای ساخت درب تمام چوب مورد استفاده قرار می گیرند چوب های مناطق گرمسیری هستند.

درب تمام چوب ورودی با چوب درخت ماهون

چوب درخت ماهون در برابر گرما ورطوبت مقاوم است،رنگ این درخت قهوه ایی مایل به سرخ است،این درخت بافت و سختی متوسطی دارد.این چوب با یه لایه روغن به خوبی جلا میگیرد و همین مزیت های خوبش باعث شده است برای ساخت درب تمام چوب بیرونی، ( درب لابی چوبی و درب ورودی چوبی ) ازش استفاده شود.

درب تمام چوب کلاسیک با چوب راش

چوب درخت راش مانند چوب هایی که پیش تر گفته شد برای ساخت درب تمام چوب لابی که در فضای بیرونی استفاده می شود و همچنین درب لابی چوبی داخلی بسیار مناسب است و در مقابل رنگ تاثیر پذیری بالایی دارد و بسیار در مقابل رطوبت و انواع قارچ ها مقاوم است و کاربرد بسیار زیادی در صنعت نجاری و درب سازی دارد.

درب تمام چوب اتاقی با چوب توسکا

طیف رنگی درخت توسکا کرم مایل به قرمز است. این چوب در مقابل رنگ از تاثیر پذیری بالایی برخوردار است و کاربردی شبیه به چوب راش دارد. چوب درخت توسکا بیشتر در جنگل های شمال ایران یافت می شود و در ساخت درب تمام چوب اتاقی یا داخلی مورد استفاده قرار می گیرد.

درب چوبی ورودی با چوب افرا

تنوع رنگی چوب افرا زیاد است اما معمولاً مایل به کرم می باشد از این چوب هم برای ساخت درب تمام چوب ورودی استفاده می شود و هم برای ساخت درب های اتاق خواب و سرویس ها. چوب افرا وزن نیمه سنگینی دارد و متراکم است.

درب وروی تمام چوب زبان گنجشک

چوب زبان گنجشک دارای طیف رنگی زرد ملایم است که در صنایع چوبی کاربرد زیادی دارد. این چوب دارای مقاوت بالایی است که همین مزیت خوب باعث شده که بتوان از آن برای ساخت انواع درب تمام چوب ساختمان استفاده نمود.

درب لابی با چوب والسا

یکی از چوبی های محبوب و سبک که از آن برای تولید درب های چوبی ورودی و اتاقی استفاده می شود چوب والسا یا بالسا است. طیف رنگی این چوب زرد روشن و قهوه ایی ملایم است. چوب بالسا به راحتی فرم دهی می شود و قابلیت اجرایی بالایی دارد.

درب چوبی ساختمان با چوب ساج

طیف رنگی این چوب بین طلایی و قهوه ایی تیره می باشد که دارای خط هایی سیاه رنگ است. این چوب بسیار سنگین و بادوام می باشد. از چوب ساج می توان در قسمت های مختلف ساختمان از جمله درب های لابی ساختمان و حتی گیت و درگاهی استفاده کرد.

درب تمام چوب بلوط

طیف رنگی چوب بلوط از قهوه ایی روشن تا تیره است. این چوب دارای مقاومت بالایی است و کاربرد زیادی در صنعت ساختمان و دکوراسیون داخلی دارد. همان طور که اشاره شد چوب بلوط جزو چوب های نیمه سنگین و متراکم بشمار می آید و بیشترین کاربرد را در تولید کابینت و انواع درب لابی تمام چوب و دیگر درب های ورودی ساختمان دارد.

انتخاب رنگ مناسب بهترین راهکار برای افزایش عمر درب های چوبی

رنگ مناسب مانع رسیدن رطوبت و سرما و گرمای شدید که مهم ترین عوامل فرسایش چوب هستند، می شود و بطور قابل لمسی باعث افزایش طول عمر سازه های چوبی از جمله درب تمام چوب خواهد شد. بدلیل تماس زیاد درب های ورودی با محیط بیرونی و نور مستقیم انتخاب چوب و رنگ های با کیفیت بر اساس شرایط محیطی کاملاً الزامی است.

نکات خرید درب تمام چوب ورودی

اولین نکته که حائز اهمیت است این است که برای خرید درب لابی تمام چوب  حتما دکوراسیون خانه را در نظر بگیریم و همچنین اندازه و سایز مورد نظر برای درب چوبی را حتما به خوبی مشاهده کنیم و مورد توجه و بررسی قرار دهیم نکته بعدی این است از ابزار یراق مناسب و با کیفیتی برای درب تمام چوب استفاده نماییم تا در درب چوبی خورد نشود و یا ازبین نرود. میدانیم باید حتما از درب هایی برای منزل یا اداره جات و… استفاده نماییم که به محیط مورد نظر ربط داشته باشد به طور مثال حتما باید در مناطقی مثل شمال ایران محیط رطوبتی را به خوبی در نظر بگیریم و باتوجه به شرایطش از چوبی استفاده نماییم که بتوان در آن مناطق استفاده نمود که در این شرایط گفته شده از درب ام دی اف با روکش PVC استفاده میشود.

درب چوبی را بهتر بشناسیم !

بهتر است بدانیم که درمقابل درب های فلزی درب های چوبی از قیمت مناسب تر و ارزان تری برخوردار هستند.بنابراین باید درنظر داشت که از این نوع چهارچوب ها میتوان برای پروژه های بزرگتری به و راحتی و با دسترسی آسان از آن استفاده نمود.حتما حین خرید اطلاعات لازم را با تحقیق کسب نمایید و دقت بالایی داشته باشید وحساسیت لازم را در آن به خرج دهید. بسیار از افراد چوب هایی نامرغوب با روکش را انتخاب می نمایند که باید گفت این یکی از بدترین انتخاب ها میتواند باشد چرا که خرید درب خوب با قیمتی مناسب یکی از ملزومات وسایل خانه و زندگی میباشد.

درب تمام چوب

درب های تمام چوب به صورت چوب یک تکه و توپر میباشد.که معروف ترین آن ها چوب سفید، راش، روس میباشد که از این چوب ها برای ساخت درب تمام چوب استفاده میشود. باید بدانیم که رایج ترین درب چوبی لابی ودرب تمام چوب از چوب روس ساخته میشود. که کاربری آن ها برای درب های آتش نشانی ها و دودبند از درب چوبی یک تکه استفاده میکنند.

ساخت درب تمام چوب

درب های داخل ساختمان مانند اتاق و سرویس باید چگونه باشد؟

درب های داخل ساختمان از درب های اچ دی اف ساخته میشوند.که درب های اچ دی اف از نوعی تخته فیبر میباشند،که روش ساخت آن به صورت خشک است.درب های اچ دی اف دارای چگالی بالایی میباشند و همچنین از کلاف های روسی و یک شبکه ی داخلی هانی کام و دو ورق اچ دی اف پرس شده بر روی کلاف ساخته میشوند.

درب تمام چوب یا تمام ام دی اف

پیش تر گفته شد نمونه ایی از معروف ترین چوب ها چوب روسی است، درب چوبی ام دی اف از چوب روسی ساخته میشوند. این درب ها بدون دخالت دست نجار توسط دستگاهی به نامcnc ساخته میشود که همراه است با طرح های مختلف و زیبا.

درب MDF با روکش چوب طبیعی و روکش مصنوعی:

برای زیبایی و جلوه ی درب از روکش استفاده میشود، روکش های درب بسیار بین سلیقه ی مردم محبوب هستند و بسیار مورد توجه مردم قرار دارند. روکش ها انواع مختلفی دارند که انواع آن ها عبارت اند از:1_طبیعی2_مصنوعی

ملچ طبیعی ترین روکش است و پی وی سی روکشی مصنوعی می باشد ناگفته نماند برای روکش های طبیعی و برای زیبایی رنگی مناسب روی آن میزنند تا جلایی زیبا به درب بدهد.

تولید درب تمام چوب

برای تولید و ساخت درب های چوبی، معمولاً از چوب راش یا چوب روس استفاده میکنند این چوب ها همانگونه که ابتدا گفته شد دارای مقاومت بسیار بالایی هستند و در مقابل هرنوع خطری مثل:آتش سوزی میتوانند مقاوم باشند به همین دلیل برای ساخت درب های ورودی چوبی و درب های راه پله ها از این نوع چوب استفاده میشود و همچنین دارای کاربرد بسیاری هستند. برای ساخت درب های چوبی،ابتدا باید از کیفیت آن خاطر جمع بود و حتما چوب ها درجه یک باشد. نکته ی مهم تر دیگر این است که چوب باید کاملاً خشک باشد. معمولاً هنگام خرید؛ چوب های روسی رطوبت بسیار بالایی دارند. به همین دلیل باید بعد از خرید آن ها را به مدت 3 تا 4 ماه در هوای آزاد قرار بگیرند تا رطوبت آنها به طور کامل گرفته شود و بعد از تکمیل فرایند خشک شدن بشود از آن ها استفاده نمود.

فرایند تولید درب چوبی

ابتدا چوب ها به اندازه ی مورد نظر و خواسته شده قطع می شوند و سپس رنده کاری می شوند در مرحله دوم درون دستگاهی به نام فرز که تیغ های متعددی دارد، ابزار زده و چوب ها را کلاف می کنند یعنی چوب ها در هم قفل می شوند تا دربی محکم و مقاوم ساخته شود. اما برای ساخت درب های ساده چوب ها را به ضخامت استاندارد برش می زنند یعنی دیگر مورد دلخواه یا مورد نظر در اینجا معنی و مفهومی ندارد و بعد به اندازه ای که می خواهند قطع می کنند و به صورت یک کلاف قلابی درمی آورند. سپس کناره های آنها را گوشه گیری می کنند و در وسط یک تیر چوبی قرار می دهند.

بعد از قرارگیری شبکه ی داخل آنها ورق های انتخابی را چسب می زنند و روی کلاف درب می زنند و با دستگاه پرس می کنند و تقریباً به مدت 20 دقیقه زیر دستگاه پرس با حرارت فشاری قرار میدهند تا چسب به خوبی خشک شود. سپس به مدت یک روز آنها را بر روی یک سطح صاف می گذارند تا به قول معروف تاب برندارند و حرارت از آن ها بیرون برود بعد از تمامی مراحل ذکر شده مورد استفاده قرار میگیرند.

مراقبت از درب های چوبی

یکی از کار هایی که باید انجام شود این است که حتما درب ها را سمباده زد و رنگ کاری کرد زیرا نور خورشید باعث از بین رفتن رنگ درب میشود و همچنین هر سال ملزم است درب هایتان را  را روغن جلا بزنید. در واقع درب های رنگ شده باید در هر 5 تا 6 سال مجدد رنگ کاری بشوند. درب هایی که خیلی شفاف رنگ شده اند باید هر 1 یا 2 سال مجدد رنگ کاری بشوند ولی درب هایی که یک بار رنگ کاری شده اند باید هر 5 یا 6 سال مجدد رنگ کاری بشوند.

اجزای اصلی یک درب

اجزای اصلی یک درب چهار چوب و در می باشند یکی از متداول ترین چوب ها برای ساخت چهار چوب، میتوان به چوب کاج روسی اشاره کرد همچنین می توان بر اساس ضخامت از ماستیو و روکش و چوب های ام دی اف هم استفاده کرد.

 درب چوبی ماستیو

درب چوبی ماستیو از چوب خشک و ام دی اف تشکیل شده است. این درب بسیار هزینه ی کمی دارد و همچنین ساخت آن زمان بر است زیرا تمام اجزای آن با دستگاه پرس مخصوص، پرس می شوند و ابزار می خورند تا بتوان مورد استفاده قرار بگیرد.

 طول عمر و کیفیت انواع درب تمام چوب  اتاق خواب

·        درب های پی وی سی(PVC)، اچ دی اف(HDF) و اچ پی ال (HPL)،  معمولاَ عمر کمی دارند. این نوع درب ها برای استفاده کوتاه مدت مناسب می باشند. این درب ها روی چهارچوب آهنی نصب می شوند. نکته بسیار مهم درباره نصب این نوع درب های چوبی این است که آنها روی چارچوب های قدیمی، با کمی انحراف و خطا نسبت به چارچوب قرار می گیرند.

·      درب تمام چوب ، برای ساخت درب تمام چوب از بائو، پاسار های چوبی، قاب های تونیک و الوار منظم استفاده می شود که از لحاظ زیبایی بسیار منحصر به فرد هستند. تنها ایراد درب های چوبی توجه و نگهداری مداوم آنهاست. این نوع درب ها باید هر چند سال یکبار مجدد رنگ شوند.

·        درب روکش چوب، این نوع درب از پرس روکش های طبیعی و آلپی چوب روی صفحه های فیبری مانند پلای وود و ام دی اف ساخته می شود. درب های روکش چوب دارای ظاهر بسیار زیبایی هستند، اما عیب اصلی این  درب ها سنگینی وزن آنها می باشد.

بهترین چوبها برای ساخت درب تمام چوب

هنگام  طراحی درب اتاق سفارشی باید به خوبی از انتخاب های خود آگاهی داشته باشید، تا بدانید چه نوع چوبی برای طرح انتخابی شما مناسب است و با نیازهای شما همخوانی دارد. هنگام انتخاب چوب تنها به ظاهر و کیفیت آن توجه نکنید، کاربردی بودن و دوام چوب نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

ما اعتقاد داریم  قبل از فروش محصولات چوبی باید مشتری ها در جریان پروسه ی ساخت قرار بگیرند، تا بتوانند بهترین تصمیم ها را برای انتخاب درب های سفارشی خود بگیرند. در واقع ما به آنها کمک می کنیم، بهترین چوب را برای درب مورد نظر خود انتخاب کنند. شرکت اُرسی انواع بسیاری از چوب ها را با ذکر نکات مثبت و منفی به مشتری پیشنهاد می دهد، تا آنها با اطمینان خرید کنند. به همین منظور در اینجا به معرفی انواع چوب پرداخته شده است.

تفاوت چوب نرم و چوب سخت

قبل از تصمیم گیری در مورد انتخاب بهترین چوب برای درب اتاقتان، باید در مورد تفاوت بین چوب سخت و نرم بیشتر بدانید. بسیاری از افراد فکر می کنند که چوب سخت دوام بیشتری نسبت به چوب نرم دارد، اما این طرز فکر همیشه درست نیست. در واقع این اصطلاح به ریشه و ساختار درختی که چوب از آن تهیه می شود، بستگی دارد.

چوب های سخت

چوب سخت از درختانی مانند سیب، توس، ماهون، افرا، بلوط ، گردو یا بلوط به دست می آید. دانه های این درختان پوسته ی خارجی دارند و گل می دهند. چوب سخت همچنین دارای منافذی است که باعث ایجاد رگه هایی در چوب می شود. این رگه ها چوب را در مقابل آتش متراکم و مقاوم تر می کند. بیشتر چوب های سخت دارای رنگ  قرمز تیره، قهوه ای روشن و یا سفید می باشند. از این نوع چوب ها برای ساخت کفپوش یا ایوان استفاده می شود.

چوب های نرم

چوب نرم از درختانی تهیه می شود که دانه های آنها پوسته ی خارجی ندارند و با وزش باد به راحتی جابجا می شوند. این درختان برگ های سوزنی خود را سرتاسر سال حفظ می کنند. از این نوع درختان می توان به سرو، کاج و صنوبر اشاره کرد. رنگ چوب های نرم، زرد یا قرمز می باشد. چوب های نرم معمولا ارزان تر هستند و به همین دلیل از آنها به عنوان الوار، درخت کریسمس و کاغذ استفاده می شود.

بطور معمول برای ساخت درب تمام چوب بهتر است از چوب های سخت استفاده شود، آنها برای این منظور بسیار مقاوم و کاربردی هستند.

اطلاعات تکمیلی

 • درب های داخلی و ورودی در این شرکت همراه با چهارچوب چوبی یا ام دی اف به صورت روکوب و پشت کوب عرضه می شوند.
 • درب ها بر اساس ضخامت مورد نظر کارفرما تولید می شوند. ضخامت استاندارد برای انواع درب ها 5 سانتیمتر است.
 • درب بائو و پاسار چوبی به صورت در هم فاق و زبانه ارائه می شوند.
 • تونیکه ی درب از چوب یا ام دی اف ساخته می شود.
 • جهت جلوگیری از پیچش درب، قسمت هایی از بائو و پاسار را از چوب های تکه تکه شده می سازند تا زور چوب گرفته شود.
 • رنگ به کار رفته در درب ها می تواند در انواع سبک های پوششی، وایت واش ، پتینه، شفاف یا نیمه شفاف انتخاب شود.
 • انواع رنگ پلی استر، نیم پلی استر و پلی اورتان را می توان برای ساخت درب تمام چوب استفاده کرد.
 • از جنس چوب راش برای محل اتصال لولای تمام درب ها استفاده می شود.
 • این نوع درب ها را می توان در انواع ساده، قاب برجسته، زهوارهای قابل چسبان و یا هم باد با چهارچوب قابل تولید کرد.

درب تمام چوب داخلی

درب تمام چوب داخلی از بصری ترین سازه های طراحی در خانه است که هم در معماری منزل و هم در زیبایی خانه تاثیرگذار است. درب، تمام  اتاق های خانه را  به یکدیگر مرتبط می کند، به همین دلیل باید سبک و طراحی آن در زمان ساخت و یا بازسازی به دقت مورد بررسی قرار بگیرد.

بسیاری از مردم درب تمام چوب را به عنوان درب با کیفیت برای ساختمان انتخاب می کنند. درب های چوبی از چوب های مختلف و تنوع شیوه های ساخت بهره می برند، این امر موجب می شود که حتی هنگام باز کردن درب تفاوت را احساس کنید.

درب های چوبی در طراحی دکوراسیون منزل به عنوان درب های ورودی و خروجی تاثیر بسزایی دارند. این درب ها با دوام و مقاوم هستند. جاذبه های طبیعی این درب ها باعث شده تا نسبت به انواع دیگر درب برتری داشته و محبوب تر شوند. رگه های چوبی و تنوع رنگ در درب تمام چوب و روکش چوب، فضایی دلنشین را برای منزل شما به ارمغان می آورد. چگونگی ساخت درب مانند ظاهر آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. لازم نیست تمام درب ها شبیه هم باشند، اما هماهنگی در طراحی نکته ای کلیدی است که هنگام عبور و مرور بین اتاق ها باید به آن توجه کرد.

بنابراین پیشنهاد می شود پیش از خرید درب تمام چوب ، اطلاعاتی درباره سبک طراحی ( مدرن یا کلاسیک)، جنس، رنگ و… کسب نمایید. در زیر به مهمترین مشخصه های درب های داخلی اشاره شده است، امیدواریم با مطالعه آنها با خیالی آسوده خرید کنید.

نحوه بررسی کیفیت درب های داخلی چوبی

هنگام بررسی کیفیت درب های داخلی باید به معماری، رنگ و سایر لوازم خانه دقت کرد. بر همین اساس  فاکتورهای مهمی از جمله ضخامت، وزن و نوع ساخت نیز باید در نظر گرفته شود.

درب های داخلی که برای یک خانه بزرگ و قدیمی در نظر گرفته  می شوند باید از نوع تمام چوب باشند. احساسی که درب در هنگام باز و یا بسته شدن به فرد منتقل می کند نیز یکی از عوامل مهم برای تصمیم گیری  در مورد سبک و سطح کیفی درب می باشد. تجربه  باز و بستن کردن درب تمام چوب در مقایسه با درب های ساخته شده از مواد مصنوعی بسیار متفاوت خواهد بود.

برای خانه ای که بودجه ی محدودتری دارد، انتخاب درب های (اچ دی اف، پی وی سی و…) که سبک تر و ارزان تر هستند، بهترین گزینه است. در یک خانه با سبک مدرن، به منظور هماهنگی چیدمان می توان درب قابدار مسطح را رنگ کرد. علاوه بر این می توان با رنگ و برش روی ام دی اف طرح سنتی تری تولید کرد.

انواع درب داخلی تمام چوب

درب های داخلی اُرسی در دو نوع درب تمام چوب و روکش چوب عرضه می شوند. این نوع درب ها برای سبک های مختلف طراحی داخلی مناسب بوده و با بالاترین کیفیت، زیباترین طراحی، بهترین رنگ و جنس تولید می شوند. این شرکت به منظور جلب اعتماد کارفرمایان، از مهندسین و معماران خلاق و زبده در کلیه مراحل اندازه گیری، تولید، طراحی، رنگ و نصب بهره گرفته است.

لازم به ذکر است که امکان سفارشی سازی طرح درب تمام چوب نیز وجود دارد. درب چوبی به دو سبک مدرن و کلاسیک طراحی و تولید می شود. در ساخت درب های کلاسیک از تاج و منبت کاری زیاد استفاده می شود، در حالیکه درب های ساده با خطوط صاف و اغلب با رنگ سفید مناسب فضای مدرن طراحی می شوند.

چرا درب تمام چوب بخریم؟

درب تمام چوب، درب داخلی لوکسی است که با به کار گیری آخرین تکنیک های نجاری با ظاهری زیبا ساخته می شود.

انتخاب درب تمام چوبی به عنوان درب ورودی و درب داخلی گزینه مناسبی است. شما با انتخاب این درب ها می توانید حسن سلیقه خود را به رخ بکشید. از ویژگی های این نوع درب می توان به استحکام بالا، عایق بودن آن در برابر صوت، انرژی و آتش اشاره کرد. درب تمام چوب در مقایسه با درب روکش چوب گران تر است. زیرا مقدار چوب با کیفیت استفاده شده در آن بیشتر است. شاید این سوال برای شما پیش بیاید که چرا باید درب تمام چوب خرید؟ در اینجا به 5 دلیلی که موجب متمایز شدن این درب ها  می شوند، اشاره شده است.

اگر بخواهیم تعریفی کوتاه از درب تمام چوب داشته باشیم می توانیم بگوییم: برای ساخت محصولاتی از قبیل درب تمام چوب یا کابینت کلاسیک از درختان جنگلی مثل راش، بلوط و گردو و … استفاده می شود. ابتدا درختان مورد نظر را بریده سپس آنها را به صورت الوار در میاورند (به قطعه قطعه شدن چوب درخت الوار گفته می شود.) که در برش هایی به عرض 5 سانتی متر و همچنین قطر 5 سانتی متر و طول یک متر انجام می شود، برای از دست دادن رطوبت قطعه چوب های مورد نظر روی هم چیده می شوند، تا کاملاً خشک شوند و بعد از تمامی این مراحل با صبر و حوصله ی فراوان چوب هارا از ارتفاع 2.5 تا 3 متر و عرض 20 تا 25 سانتی متر به یکدیگر می چسبانند. که چسباندن آن ها  توسط چسب چوب یا پیچ دستی انجام می گیرد.

تمامی این کار ها به منظور جلوگیری از ترک خوردن درب انجام می گیرد و بطور میانگین 10 الی 15 روز زمان می برد.این روش در ساخت انواع درب لابی چوبی و درب های ورودی چوبی کاربرد دارد.

بدلیل خواص متفاوتی که انواع چوب ها دارند مورد استفاده تمامی چوب های مصرفی در صنعت نجاری یکسان نیست. برای مثال در ساخت انواع درب ورودی چوبی میدانیم که باید از چوبی استفاده شود که در مقابل گرما و سرما و همچنین در برابر حشراتی که از چوب تغذیه می کنند مقاوم باشد. مهم ترین چوب های که در تولید درب تمام چوب استفاده می شوند عبارت اند از :

 • چوب ماهون
 • بلوط سفید
 • چوب راش
 • چوب توسکا
 • چوب افرا
 • چوب گردو
 • چوب زبان گنجشک
 • چوب بالسا
 • چوب ساج
 • چوب بلوط

این چوب ها در مقابل رطوبت دچار انبساط کمتری می شوند. همچنین چوب هایی مثل توسکا، سپیدار و کاج هم انبساطشان کم است اما هرگز برای درب ورودی چوبی مناسب نیستند، این چوب ها مانند چوب هایی که پیش تر اشاره شد مقاومت کافی در مقابل رطوبت و گرما ندارند، به همین خاطر در محیط بیرونی کمتر از این چوب ها استفاده می شود. درختانی مثل گردوی آمریکایی و زبان گنجشک هم داریم که بسیار مقاوم هستند اما نه در مقابل رطوبت!

نکته ی دیگری که حائز اهمیت است این است که مقاومت درختان را در مقابل انواع قارچ بسنجیم و برای ما اهمیت داشته باشد.ازجمله چوب های دیگری که برای ساخت درب تمام چوب مورد استفاده قرار می گیرند چوب های مناطق گرمسیری هستند.

درب تمام چوب ورودی با چوب درخت ماهون

چوب درخت ماهون در برابر گرما ورطوبت مقاوم است،رنگ این درخت قهوه ایی مایل به سرخ است،این درخت بافت و سختی متوسطی دارد.این چوب با یه لایه روغن به خوبی جلا میگیرد و همین مزیت های خوبش باعث شده است برای ساخت درب تمام چوب بیرونی، ( درب لابی چوبی و درب ورودی چوبی ) ازش استفاده شود.

درب تمام چوب کلاسیک با چوب راش

چوب درخت راش مانند چوب هایی که پیش تر گفته شد برای ساخت درب تمام چوب لابی که در فضای بیرونی استفاده می شود و همچنین درب لابی چوبی داخلی بسیار مناسب است و در مقابل رنگ تاثیر پذیری بالایی دارد و بسیار در مقابل رطوبت و انواع قارچ ها مقاوم است و کاربرد بسیار زیادی در صنعت نجاری و درب سازی دارد.

درب تمام چوب اتاقی با چوب توسکا

طیف رنگی درخت توسکا کرم مایل به قرمز است. این چوب در مقابل رنگ از تاثیر پذیری بالایی برخوردار است و کاربردی شبیه به چوب راش دارد. چوب درخت توسکا بیشتر در جنگل های شمال ایران یافت می شود و در ساخت درب تمام چوب اتاقی یا داخلی مورد استفاده قرار می گیرد.

درب چوبی ورودی با چوب افرا

تنوع رنگی چوب افرا زیاد است اما معمولاً مایل به کرم می باشد از این چوب هم برای ساخت درب تمام چوب ورودی استفاده می شود و هم برای ساخت درب های اتاق خواب و سرویس ها. چوب افرا وزن نیمه سنگینی دارد و متراکم است.

درب وروی تمام چوب زبان گنجشک

چوب زبان گنجشک دارای طیف رنگی زرد ملایم است که در صنایع چوبی کاربرد زیادی دارد. این چوب دارای مقاوت بالایی است که همین مزیت خوب باعث شده که بتوان از آن برای ساخت انواع درب تمام چوب ساختمان استفاده نمود.

درب لابی با چوب والسا

یکی از چوبی های محبوب و سبک که از آن برای تولید درب های چوبی ورودی و اتاقی استفاده می شود چوب والسا یا بالسا است. طیف رنگی این چوب زرد روشن و قهوه ایی ملایم است. چوب بالسا به راحتی فرم دهی می شود و قابلیت اجرایی بالایی دارد.

درب چوبی ساختمان با چوب ساج

طیف رنگی این چوب بین طلایی و قهوه ایی تیره می باشد که دارای خط هایی سیاه رنگ است. این چوب بسیار سنگین و بادوام می باشد. از چوب ساج می توان در قسمت های مختلف ساختمان از جمله درب های لابی ساختمان و حتی گیت و درگاهی استفاده کرد.

درب تمام چوب بلوط

طیف رنگی چوب بلوط از قهوه ایی روشن تا تیره است. این چوب دارای مقاومت بالایی است و کاربرد زیادی در صنعت ساختمان و دکوراسیون داخلی دارد. همان طور که اشاره شد چوب بلوط جزو چوب های نیمه سنگین و متراکم بشمار می آید و بیشترین کاربرد را در تولید کابینت و انواع درب لابی تمام چوب و دیگر درب های ورودی ساختمان دارد.

انتخاب رنگ مناسب بهترین راهکار برای افزایش عمر درب های چوبی

رنگ مناسب مانع رسیدن رطوبت و سرما و گرمای شدید که مهم ترین عوامل فرسایش چوب هستند، می شود و بطور قابل لمسی باعث افزایش طول عمر سازه های چوبی از جمله درب تمام چوب خواهد شد. بدلیل تماس زیاد درب های ورودی با محیط بیرونی و نور مستقیم انتخاب چوب و رنگ های با کیفیت بر اساس شرایط محیطی کاملاً الزامی است.

نکات خرید درب تمام چوب ورودی

اولین نکته که حائز اهمیت است این است که برای خرید درب لابی تمام چوب  حتما دکوراسیون خانه را در نظر بگیریم و همچنین اندازه و سایز مورد نظر برای درب چوبی را حتما به خوبی مشاهده کنیم و مورد توجه و بررسی قرار دهیم نکته بعدی این است از ابزار یراق مناسب و با کیفیتی برای درب تمام چوب استفاده نماییم تا در درب چوبی خورد نشود و یا ازبین نرود. میدانیم باید حتما از درب هایی برای منزل یا اداره جات و… استفاده نماییم که به محیط مورد نظر ربط داشته باشد به طور مثال حتما باید در مناطقی مثل شمال ایران محیط رطوبتی را به خوبی در نظر بگیریم و باتوجه به شرایطش از چوبی استفاده نماییم که بتوان در آن مناطق استفاده نمود که در این شرایط گفته شده از درب ام دی اف با روکش PVC استفاده میشود.

درب چوبی را بهتر بشناسیم !

بهتر است بدانیم که درمقابل درب های فلزی درب های چوبی از قیمت مناسب تر و ارزان تری برخوردار هستند.بنابراین باید درنظر داشت که از این نوع چهارچوب ها میتوان برای پروژه های بزرگتری به و راحتی و با دسترسی آسان از آن استفاده نمود.حتما حین خرید اطلاعات لازم را با تحقیق کسب نمایید و دقت بالایی داشته باشید وحساسیت لازم را در آن به خرج دهید. بسیار از افراد چوب هایی نامرغوب با روکش را انتخاب می نمایند که باید گفت این یکی از بدترین انتخاب ها میتواند باشد چرا که خرید درب خوب با قیمتی مناسب یکی از ملزومات وسایل خانه و زندگی میباشد.

درب تمام چوب

درب های تمام چوب به صورت چوب یک تکه و توپر میباشد.که معروف ترین آن ها چوب سفید، راش، روس میباشد که از این چوب ها برای ساخت درب تمام چوب استفاده میشود. باید بدانیم که رایج ترین درب چوبی لابی ودرب تمام چوب از چوب روس ساخته میشود. که کاربری آن ها برای درب های آتش نشانی ها و دودبند از درب چوبی یک تکه استفاده میکنند.

ساخت درب تمام چوب

درب های داخل ساختمان مانند اتاق و سرویس باید چگونه باشد؟

درب های داخل ساختمان از درب های اچ دی اف ساخته میشوند.که درب های اچ دی اف از نوعی تخته فیبر میباشند،که روش ساخت آن به صورت خشک است.درب های اچ دی اف دارای چگالی بالایی میباشند و همچنین از کلاف های روسی و یک شبکه ی داخلی هانی کام و دو ورق اچ دی اف پرس شده بر روی کلاف ساخته میشوند.

درب تمام چوب یا تمام ام دی اف

پیش تر گفته شد نمونه ایی از معروف ترین چوب ها چوب روسی است، درب چوبی ام دی اف از چوب روسی ساخته میشوند. این درب ها بدون دخالت دست نجار توسط دستگاهی به نامcnc ساخته میشود که همراه است با طرح های مختلف و زیبا.

درب MDF با روکش چوب طبیعی و روکش مصنوعی:

برای زیبایی و جلوه ی درب از روکش استفاده میشود، روکش های درب بسیار بین سلیقه ی مردم محبوب هستند و بسیار مورد توجه مردم قرار دارند. روکش ها انواع مختلفی دارند که انواع آن ها عبارت اند از:1_طبیعی2_مصنوعی

ملچ طبیعی ترین روکش است و پی وی سی روکشی مصنوعی می باشد ناگفته نماند برای روکش های طبیعی و برای زیبایی رنگی مناسب روی آن میزنند تا جلایی زیبا به درب بدهد.

تولید درب تمام چوب

برای تولید و ساخت درب های چوبی، معمولاً از چوب راش یا چوب روس استفاده میکنند این چوب ها همانگونه که ابتدا گفته شد دارای مقاومت بسیار بالایی هستند و در مقابل هرنوع خطری مثل:آتش سوزی میتوانند مقاوم باشند به همین دلیل برای ساخت درب های ورودی چوبی و درب های راه پله ها از این نوع چوب استفاده میشود و همچنین دارای کاربرد بسیاری هستند. برای ساخت درب های چوبی،ابتدا باید از کیفیت آن خاطر جمع بود و حتما چوب ها درجه یک باشد. نکته ی مهم تر دیگر این است که چوب باید کاملاً خشک باشد. معمولاً هنگام خرید؛ چوب های روسی رطوبت بسیار بالایی دارند. به همین دلیل باید بعد از خرید آن ها را به مدت 3 تا 4 ماه در هوای آزاد قرار بگیرند تا رطوبت آنها به طور کامل گرفته شود و بعد از تکمیل فرایند خشک شدن بشود از آن ها استفاده نمود.

فرایند تولید درب چوبی

ابتدا چوب ها به اندازه ی مورد نظر و خواسته شده قطع می شوند و سپس رنده کاری می شوند در مرحله دوم درون دستگاهی به نام فرز که تیغ های متعددی دارد، ابزار زده و چوب ها را کلاف می کنند یعنی چوب ها در هم قفل می شوند تا دربی محکم و مقاوم ساخته شود. اما برای ساخت درب های ساده چوب ها را به ضخامت استاندارد برش می زنند یعنی دیگر مورد دلخواه یا مورد نظر در اینجا معنی و مفهومی ندارد و بعد به اندازه ای که می خواهند قطع می کنند و به صورت یک کلاف قلابی درمی آورند. سپس کناره های آنها را گوشه گیری می کنند و در وسط یک تیر چوبی قرار می دهند.

بعد از قرارگیری شبکه ی داخل آنها ورق های انتخابی را چسب می زنند و روی کلاف درب می زنند و با دستگاه پرس می کنند و تقریباً به مدت 20 دقیقه زیر دستگاه پرس با حرارت فشاری قرار میدهند تا چسب به خوبی خشک شود. سپس به مدت یک روز آنها را بر روی یک سطح صاف می گذارند تا به قول معروف تاب برندارند و حرارت از آن ها بیرون برود بعد از تمامی مراحل ذکر شده مورد استفاده قرار میگیرند.

مراقبت از درب های چوبی

یکی از کار هایی که باید انجام شود این است که حتما درب ها را سمباده زد و رنگ کاری کرد زیرا نور خورشید باعث از بین رفتن رنگ درب میشود و همچنین هر سال ملزم است درب هایتان را  را روغن جلا بزنید. در واقع درب های رنگ شده باید در هر 5 تا 6 سال مجدد رنگ کاری بشوند. درب هایی که خیلی شفاف رنگ شده اند باید هر 1 یا 2 سال مجدد رنگ کاری بشوند ولی درب هایی که یک بار رنگ کاری شده اند باید هر 5 یا 6 سال مجدد رنگ کاری بشوند.

اجزای اصلی یک درب

اجزای اصلی یک درب چهار چوب و در می باشند یکی از متداول ترین چوب ها برای ساخت چهار چوب، میتوان به چوب کاج روسی اشاره کرد همچنین می توان بر اساس ضخامت از ماستیو و روکش و چوب های ام دی اف هم استفاده کرد.

 درب چوبی ماستیو

درب چوبی ماستیو از چوب خشک و ام دی اف تشکیل شده است. این درب بسیار هزینه ی کمی دارد و همچنین ساخت آن زمان بر است زیرا تمام اجزای آن با دستگاه پرس مخصوص، پرس می شوند و ابزار می خورند تا بتوان مورد استفاده قرار بگیرد.

 طول عمر و کیفیت انواع درب تمام چوب  اتاق خواب

·        درب های پی وی سی(PVC)، اچ دی اف(HDF) و اچ پی ال (HPL)،  معمولاَ عمر کمی دارند. این نوع درب ها برای استفاده کوتاه مدت مناسب می باشند. این درب ها روی چهارچوب آهنی نصب می شوند. نکته بسیار مهم درباره نصب این نوع درب های چوبی این است که آنها روی چارچوب های قدیمی، با کمی انحراف و خطا نسبت به چارچوب قرار می گیرند.

·      درب تمام چوب ، برای ساخت درب تمام چوب از بائو، پاسار های چوبی، قاب های تونیک و الوار منظم استفاده می شود که از لحاظ زیبایی بسیار منحصر به فرد هستند. تنها ایراد درب های چوبی توجه و نگهداری مداوم آنهاست. این نوع درب ها باید هر چند سال یکبار مجدد رنگ شوند.

·        درب روکش چوب، این نوع درب از پرس روکش های طبیعی و آلپی چوب روی صفحه های فیبری مانند پلای وود و ام دی اف ساخته می شود. درب های روکش چوب دارای ظاهر بسیار زیبایی هستند، اما عیب اصلی این  درب ها سنگینی وزن آنها می باشد.

منبع : homedepot.com

آخرین بروزرسانی : 1399/09/10

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *