معرفی انواع کولر و سیستم تهویه

انتخاب سیستم تهویه مناسب می تواند سخت باشد. با وجود انواع مختلف دستگاه های تهویه در بازار گزینه های پیش رو زیاد هستند. حتی بسته به شرایط آن ممکن است کمبود وقت داشته باشید و مجبور باشید خیلی زود یک دستگاه تهیه کنید.

اگر می‌خواهید از یک متخصص کمک بگیرید در قدم اول می‌توانید هزینه نصب کولر گازی را در شهر خودتان بپرسید. مثلا اگر به دنبال یافتن نصاب کولر گازی در تهران باشید می‌توانید سفارش برای نصب کولر گازی ثبت کنید و پس از زمانی کوتاه پیشنهاد متخصصان فعال در بازار را مشاهده کنید. از آنجایی که این متخصصین در بازار سنجاق صاحب امتیاز و سابقه و کارنامه هستند با در نظر گرفتن همین موارد و نظرات مشتریان قبلی ایشان، می‌توانید انتخابی آگاهانه تر را تجربه کنید.

1. سیستم تهویه هوا مرکزی

این سیستم در مقایسه با بقیه رایج تر است. چون برای خانه های بزرگتر را بهتر خنک می کند. دستگاه های تهویه هوای مرکزی هوا را از طریق دریچه های رفت و برگشتی به گردش در می آورند. دریچه ها و ورودی ها که در دیوارها و یا کف نصب شده اند هوای خنک را به خانه انتقال می دهند. با گرم شدن مجدد هوا دوباره از دریچه های برگشت حرکت کرده و به خود دستگاه تهویه هوا منتقل می شود.

نصب شبکه تهویه هوای مطبوع به برنامه ریزی و آماده سازی نیاز دارد چون اندازه گیری صحیح در کارکرد شبکه بسیار موثر است. اگر دستگاهی را نصب کنید که اندازه اش مناسب نیست، حتی اگر از نظر مصرف انرژی بهینه باشد، بازهم قبض برق بالاتر می رود.

2.  کولر مینی اسپلیت

کولر مینی اسپلیت برای قسمت های یکپارچه خانه مناسب هستند. این سیستم ها هم مثل تهویه هوای مرکزی یک بخش کمپرسور در بیرون و یک یونیت داخلی دارند.

اگر به دنبال راهی برای خنک کردن جداگانه اتاق هایتان هستید، این شبکه برای شما کاملا مناسب است. بسیاری از این کولرها می توانند حتی تا 4 واحد داخلی را توسط همان یک کمپرسور بیرونی خنک کنند. هر قسمت ترموستات به شما این امکان را می دهد که دمای هر اتاق را به دلخواه تنظیم کنید. این کار برای مواقعی که می خواهدی تنها یک قسمت از خانه که بیشتر مورد استفاده است را خنک کنید، خیلی خوب است.

3. کولر پنجره ای

     کولر پنجره ای فقط یک اتاق را خنک می کند. این شبکه که به آن “یک واحدی” هم گفته می شود، در پنجره اتاق نصب میشود. کولرهای پنجره ای با بیرون راندن هوای گرم داخل از پشت و به داخل دمیدن هوای سرد، اتاق را خنک می کنند. این دستگاه ها برای کسانی که در فضاهای کوچک زندگی می کنند بسیار خوب است. معمولا برای فضاهای بزرگ مناسب نیستند، چون آنقدر توانایی ندارند.

4.  کولر قابل حمل

این دستگاه ها همان نسل بعدی کولرهای پنجره ای هستند که هوای گرم اتاق را به داخل می کشند، خنکش می کنند، و سپس دوباره به بیرون می دمند. با استفاده از یک شلنگ خروجی که در پنجره قرار می گیرد، هوای گرم بیرون را هم تهویه می کند.

این دستگاه های قابل حمل مانند کولرهای پنجره ای تنها برای خنک کردن یک اتاق طراحی شده اند. نصبشان آسان است، چندمنظوره هستند و گزینه های نسبتا ارزانی هم هستند. بنابراین در فصل تابستان به دردتان می خورد. 

5. دستگاه تهویه هوای دوگانه سوز

این دستگاه ها همانند خودروهای هیبریدی از دو سوخت متفاوت فسیلی و نیروی برق استفاده می کنند. این دستگاه ها به صورت هوشمند برای صرفه جویی در سوخت و هزینه ، منبع تغذیه مناسب را انتخاب می کنند. پس هزینه استفاده از آن کم است. 

در تابستان دستگاه شما مثل حالت عادی گرما را از داخل گرفته و آن را به بیرون هدایت می کند. در زمستان، این دستگاه دوگانه سوز بالعکس کار می کند، یعنی هوا گرم فضای بیرون را کشیده و به داخل می راند. اگر از دوران مدرسه قانون دوم ترمودینامیک را به یاد داشته باشید باید بدانید که گرما از شیء گرم به شیء سرد منتقل می شود. وقتی از دمای هوای بیرون کمتر شود، دستگاه شما گرمای بیرون را به سیم پیچ  پمپ گرما انتقال داده  و سپس به دستگاه می فرستد. حال گرمای استخراج شده به هوایی گرم و تهویه شده برای خانه شما تبدیل می شود.

6. شبکه گرمایشی و سرمایشی زمین گرمایی

     انرژی زمین گرمایی پایدار، بهینه، و ماندگار است. از آنجایی که دمای زمین زیر پای ما نسبتا در 55 درجه ثابت است (حال دمای اتمسفر هر چقدر هم سرد یا گرم باشد)، فناوری زمین گرمایی قادر است گرما را از زیر به بالا و داخل خانه شما بیاورد. سیم پیچ زمین گرمایی در عمق زمین نصب شده و می توان از آن برای گرم یا سرد کردن خانه شما استفاده کرد. در زمستان گرما از زمین استخراج می شود؛ در تابستان گرما از خانه شما استخراج شده و به زمین باز می گردد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *