طراحی کابینت کلاسیک

طراحی آشپزخانه‌ کلاسیک اصول و راهکارهای گوناگونی دارد که در این مقاله به آنها اشاره خواهیم کرد. در طراحی سبک کلاسیک بدلیل تنوع زیاد در نوع متریال و مدل کابینت حد و مرزی وجود ندارد. بخاطر همین تنوع خیلی از افراد سبک کلاسیک را به سایر سبک ها ترجیح می دهند. یکی از اصول طراحی کابینت کلاسیک توجه به جزئیات و تمام ریزه کاری هایی است که ممکن است در نگاه اول خیلی به چشم نیاید اما همین پرداختن به جزئیات است که باعث پرطرفدار بودن سبک کلاسیک شده است.

البته بدلیل گران قیمت بودن کابینت تمام چوب نقش شرکت های مشاور و طراح دکوراسیون کاملاً پر رنگ می شود. وظیفه این شرکت ها ارائه بهترین پیشنهاد به مشتری با توجه به اصول طراحی کابینت کلاسیک ، سلیقه و بودجه آنهاست.

اصول طراحی کابینت کلاسیک چیست؟

طراحی کابینت کلاسیک شباهت هایی به نوع لباس افراد دارد. برای مثال وقتی به یک مهمانی رسمی دعوت می شود کت و شلوار و لباس های رسمی می پوشید اما وقتی با دوستان صمیمی خود به یک کافه می روید از لباس ها اسپرت و راحت تر استفاده می کنید و سعی می کنید چیزهایی مثل کفش یا دیگر وسایلتان را با نوع لباس خود ست کنید. در طراحی آشپزخانه کلاسیک هم طراحان دقیقاً چنین کاری را انجام می دهند و سعی می کنند اجزا مختلف محیط را باهم ست کنند. انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه و جنس آن بر اساس همین اصول انجام می شود که در ادامه به چند مورد از این اصول اشاره خواهیم کرد:

 1. استفاده از رنگ های سفید، طلایی، کرم و طوسی
 2. لبه های گرد و تراش خورده
 3. بکار گیری سنگ های طبیعی و مصنوعی برای صفحه کابینت
 4. دستگیره ها و درب های طرح دار
 5. استفاده از چوب و روکش چوب و همچنین رنگ در ساخت کابینت

عدم سادگی یکی از اصول طراحی کابینت کلاسیک 

ساخت کابینت کلاسیک باید بنحوی انجام شود که علاوه بر داشتن کارایی، ظاهری لوکس و بسیار زیبا برای محیط به ارمغان بیاورد. بعضی از افراد فکر می کنند کابینت کلاسیک حتما باید بسیار پر کار و پر نقش و نگار باشد اما این نکته را در نظر داشته باشید که کابینت چوبی کلاسیک سفارشی ترین نوع کابینت است و همه جزئیات آن می تواند به سلیقه مشتری سفارشی سازی شود و تغییر نماید. توجه داشته باشید که استفاده از یک درب کابینت طرح دار یا ابزار خورده می تواند تا حد زیادی کابینت شما را از سادگی در بیاورد و برای زیبایی محیط آشپزخانه ممکن است همین کافی باشد مخصوصاً اگر محیط شما خیلی بزرگ نباشد.

اگر قصد دارید طراحی شما فانتزی باشد در نظر داشته باشید که استفاده از درب‌های چوبی ورودی و اتاقی می تواند فضای کلی خانه شما را تا حد زیادی تغییر دهد. درب لابی چوبی غالباً خود‌رنگ (رنگ چوب طبیعی) و یا با استفاده از دیگر رنگ های روشن طراحی و اجرا می شود.  

کابینت کلاسیک سفید بهترین انتخاب برای آشپزخانه شما

در طراحی آشپزخانه کلاسیک، برخلاف آشپزخانه مدرن می‌توان به مقدار بسیار زیاد از رنگ‌ های روشن و سفید استفاده کرد. اگر به دنبال رنگ های تیره تر هستید ترکیب رنگ سفید طوسی هم گزینه مطلوبی خواهد بود و تضاد رنگ های روشن و تیره به جذابیت فضای آشپزخانه شما اضافه می کند. به صورت کلی می‌توان گفت کابینت روکش چوب سفید همیشه انتخاب خوب و مناسبی است به این دلیل که کمتر از مد می افتد و با اکثر رنگ ها هماهنگی و سازگاری دارد.

توجه به جزئیات یکی از اصول طراحی آشپزخانه کلاسیک

جالب است بدانید اکثر لبه ها و گوشه ها در سبک کلاسیک حالت گرد و منحنی شکل دارند. استفاده از صفحاتی با گوشه‌های گرد(سنگ‌های کورین یا کوارتز ابزار خورده) نمونه ای بارز از آن است که باعث زیبایی بیشتر کابینت آشپزخانه می شود. بعضی از مردم طراحی سنتی را با طراحی کلاسیک اشتباه می گیرند، البته که این دو سبک شباهت هایی به هم دارند اما لزوما یکسان نیستند و تفاوت های زیادی دارند.

اصول طراحی کابینت کلاسیک

از رنگ های روشن بیشتر استفاده کنید

یک آشپزخانه‌ی کلاسیک که دارای رنگ‌های تیره فضای شما را کوچک تر جلوه می دهد به همین منظور اگر آشزخانه شما خیلی بزرگ نیست توصیه می کنیم بجای رنگ های تیره و سرد از رنگ روشن استفاده کنید. اصول طراحی کابینت کلاسیک طی چند سال اخیر دست خوش تغییرات زیادی شده و به سمت سبک های مدرن تر و ساده پیش می رود به عبارت بهتر امروزه استفاده از کابینت های کلاسیک نیمه مدرن یا همان کابینت نئوکلاسیک کامل رایج شده است و طرفداران زیادی پیدا کرده.

استفاده از تضاد رنگ ها در طراحی کلاسیک

همانطور که گفته شد در طراحی کابینت آشپزخانه‌ کلاسیک، استفاده از رنگ سفید کاربرد زیادی دارد اما استفاده زیاد از رنگ‌های روشن باعث ایجاد یکنواختی در دکوراسیون و فضای آشپزخانه می شود. به همین منظور می‌توان با استفاده از رنگ تیره در سایر عوامل، مانند سنگ کوارتز طوسی یا مشکی برای روی کابینت رنگ روشن و یا استفاده از کفپوش‌های آشپزخانه با رنگ قهوه ای سوخته تضاد رنگی زیبایی ایجاد کرد که این موضوع باعث بیشتر دیده شدن دکوراسیون آشپزخانه می شود.

برای ایجاد تضاد در طراحی می توانید از کابینت‌های شرکتی کمک بگیرید که تمامی استاندارد‌ها چه از نظر ابعاد و چه از نظر انتخاب رنگ در چنین کابینت‌های کاملاً رعایت می‌شود.

در مقابل می توان از ترکیب کابینت بارنگ پوششی تیره مانند طوسی یا نوک مدادی و خاکستری با سنگ های سفید مثل گرانیت و مرمر استفاده کرد. در مجموع استفاده از تضاد رنگ ها امری رایج و یکی از اصول طراحی کابینت کلاسیک است و کاملاً توصیه می شود. 

سادگی در عین پیچیدگی

کابینت رومی بطور کلی جزو کابینت های طرح دار و پرکار به حساب می آید اما هنر یک طراح دکوراسیون این است که هم از ویژگی های سبک کلاسیک پیروی کند و هم اصول سادگی را رعایت کند و بتواند تعادلی بین این دو پارامتر متضاد، به وجود بیاورد.

از بین انواع کابینت‌های آشپزخانه طراحی کابینت کلاسیک چوبی طوری است که طرفداران بیشتری نسبت به کابینت های معمولی دارد. کابینت آشپزخانه تمام چوب جذاب ترین و گران قیمت ترین نوع کابینت کلاسیک است. در این سبک از کابینت ، حکاکی‌های برجسته و زیبایی روی درب ها و دیگر بخش هایی که در معرض دید قرار دارند که اصطلاحاً به آنها نما می گویند وجود دارد. بطور معمول بعضی از قسمت های کابین هوایی و جزیره کابینت کلاسیک چوبی بصورت شیشه خور ساخته می شود که این قابلیت در طراحی نما و ویترین بسیار اهمیت دارد و باعث زیباتر شدن فضای آشپزخانه می شود. بطور کلی خصوصیات کابینت طرح کلاسیک شامل موارد زیر می شود:

 1. استفاده از چوب، روکش چوب و رنگ
 2. دارای برجستگی و فرورفتگی
 3. ستون و سرستون منبت کاری شده
 4. طراحی و اجرای زمان بر
 5. قیمت بالاتر نسبت سایر کابینت ها
 6. استفاده از سنگ بجای صفحه کابینت های معمول

تنوع در طراحی کابینت کلاسیک

یکی از ویژگی‌های بارز کابینت‌ سبک کلاسیک سفارشی بودن آن و قابلیت پیاده سازی طرح‌های مختلف روی درب ها و نمای کابینت است. بدلیل استفاده از رنگ در طراحی کابینت کلاسیک تنوع زیادی وجود دارد و بسته به سلیقه افراد و فضای آشپزخانه رنگ کابینت کلاسیک می تواند تغییر نماید. برای نصب  کابینت آشپزخانه کلاسیک بهتر است سقف آشپزخانه بلند باشد تا نمای کابینت جلوه ی بهتر و زیباتری داشته باشد.

البته این موضوع به این معنا نیست که در آشپزخانه‌هایی که سقف کوتاه تری دارند امکان اجرا کابینت کلاسیک وجود ندارد ولی تجربه ما ثابت کرده که نصب کابینت سبک کلاسیک در آشپزخانه های بزرگ تر با سقف بلند بهتر جواب می دهد.

استفاده از تقارن در طراحی کابینت کلاسیک

یکی از ویژگی‌های مهم در طراحی کابینت سبک کلاسیک قرینه بودن است به این معنا که هر تعداد و هر مدل کابینتی که در یک طرف آشپزخانه نصب شده باشد در طرف دیگر آشپزخانه هم قابل مشاهده است. علاوه بر این طرح هایی که روی درب ها کار شده و حتی اندازه و تعداد ستون ها و سر ستون ها در دوطرف کابینت بایکدیگر هماهنگی و انطباق دارند.

توجه به رنگ ها در طراحی کابینت کلاسیک

کابینت‌های کلاسیک معمولا به رنگ های سفید، کرم، قهوه‌ای، خاکستری یا رنگ چوب (فندقی، ماهگونی، گردویی) طراحی می شوند. رنگ سفید به دلیل بزرگتر جلوه دادن اشپزخانه و آرامشی که از نظر روانی به همراه دارد از جذابیت بیشتری برخوردار است و جزو رنگ های پر فروش کابینت رومی بشمار می آید. البته ترکیب رنگ سفید با رنگ طوسی یا طلایی هم بسیار به جذابیت کار اضافه خواهد کرد و توصیه می شود.

مهمترین رنگ هایی که در صنایع چوب و تولید کابینت آشپزخانه استفاده می شود رنگ های پولیش، پلی اورتان، پلی استر و نیم پلی استر است که به ترتیبی که عرض کردیم قیمت و کیفیت آنها کاسته می شود. البته پولیش هم گران قیمت است و هم حالت عمومی ندارد و تنها برای سبک و مدل های خاصی مورد استفاده قرا می گیرد. اما رنگ پلی اورتان بهترین رنگ مورد استفاده در صنایع چوب است و کیفیت بسیار بالایی دارد.

 1. پولیش
 2. پلی اورتان
 3. پلی استر
 4. نیم پلی استر

استفاده از ویترین در طراحی کابینت کلاسیک

یکی از زیبایی‌های کابینت‌ کلاسیک تعبیه شدن قسمتی بین کابینت‌هاست که نمای ویترین نام دارد و این امکان را به شما می دهد که داخل آن را با اشیا زیبا تزئین کنید و زیبایی دو چندانی را در آشپزخانه خود به وجود بیاورید. اگر از کابینت کلاسیک در آشپزخانه خود استفاده کنید هیچ‌گاه نگران قدیمی شدن آن نباشید مخصوصا اگر طراحی کابینت کلاسیک ساده باشد و از رنگ های روشن مثل سفید و کرم استفاده شده باشد. چون این نوع کابینت در تمام ادوار جذابیت و زیبایی خود را حفظ می‌کند.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم ویژگی های کلی و اصول طراحی کابینت کلاسیک را بیان کنیم همچنین عناصر مهم و حیاتی برای این کار را مورد بررسی قرار دادیم. اصلی ترین موضوع در طراحی آشپزخانه کلاسیک این است که مانند کابینت روکش چوب از تمامی پیچیدگی ها و شلوغی‌های غیر ضروری اجتناب کنیم و به سادگی اهمیت دهیم. توجه به رنگ ها در طراحی دکوراسیون مهم است و استفاده درست از خصوصیات رنگ ها تفاوت یک طراحی دکوراسیون خوب و بد را می سازد.

برای ثبت سفارش و استعلام قیمت درب چوبی ، درب چوبی فریم لس و کابینت سبک کلاسیک و مدرن یا داشتن هرگونه سوال، نظر و انتقاد لطفاً در قسمت کامنت ها، نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع : kitchenmagic.com

آخرین بروزرسانی : 1400/06/25

لطفا با ستاره دادن از ما حمایت کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *